Muutin uuteen asuntoon ja täällä on keraaminen liesi.
Se on vaan täysin "kiinni palanutta" likaa täynnä.
Elikkä kuinka sen saa puhtaaksi, millä aineella ja mistä sitä voi ostaa ?
Se on vaan täysin "kiinni palanutta" likaa täynnä.
Elikkä kuinka sen saa puhtaaksi, millä aineella ja mistä sitä voi ostaa ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meillä putsataan ko. laiteelle suunnitellulla puditusaineella päivittäin ja pinttyneet kohdat hangataan sokeripalalla. Toimii eikä naarmuta.
Terävällä lastalla. Niitä varmaan myydään kodinkoneliikkeissä. Ovat siis tarkoitettu nimenomaan keraamisen lieden puhdistukseen. oikein käytettynä ei naarmuta ja on tehokas. ( keraamisen lieden puhd.aine)
Keraaminen liesi lasta löytyy, mutta en vaan osaa käyttää oikein tuota lastaa. Naarmuja tulee eli miten sitä oikeaoppisesti käytetään?
Lastan terän on oltava tason suunnassa ja varovaisesti työntämällä/liu'uttamalla eteenpäin, ei hankaamalla, eikä voimalla. Kevyesti liu'utat lastaa likaisen kohdan päällä. Varo tekemästä yhtään sivuttaisliikkeitä terällä!!!
Näin meillä ainakin on onnistunut naarmuttamatta pintaa.
Tarkasta vielä terän kunto, että on tasainen.
Ja kun vielä muistaa, ettei käytä handya koskaan kuiviltaan, niin säästyy naarmuilta varmemmin.
Mä ostin keraamisen lieden puhdistukseen tarkoitetun lastan Hong Kongista, hinta 1,70 € (sama kodinkoneliikkeesä 6 €). Sillä saa hyvin, mutta pitää olla varovainen ettei naarmuta. Mutta siis oikein käytettynä loistava kapine.
Ja keraamisen lieden puhdistukseen on olemassa omat puhd.aineet. Meillä on Mr musclea, maksoi vapaa valinnassa 2,5 € (vastaava aine kodinkoneliikkeesä 8 €)
Hieno vastaus Mister muskelilta. Jos olisin liesi haluaisin olla muskelin käsittelyssä! Daami Akaan kulmilta
Meillä on ollut Rosenlewin keraaminen liesitaso käytössä 14 vuotta. Taso on edelleen lähes uudenveroinen runsaasta käytöstä huolimatta, kiitos hankausjauheen, kotimainen Sampo nimeltään. Erittäin helppokäyttöinen. Lieden pinnalle vähän vettä, ohut kerros jauhetta, ja annetaan vaikuttaa hetken. Pyyhitään kostealla wettexillä ja puhdasta tulee. Eikä naarmuta tai jätä minkäänlaista harmaata kalvoa pintaan. Tuote on Citymarketin valikoimissa, ainaskin täällä Savonlinnassa