Opetusministeriö kusetti

gaabel

Entinen hakumenettely meni niin, että erillishaussa sai hakea kuuteen paikkaan kaksi kertaa vuodessa nykyään saa hakea yhteen paikkaan kaksi kertaa vuodessa. Hadollisuuksia leikattyiin siis 10 paikan verran , ei muuten harmittaisi mutta kun on niin huono tai muut niin paljon parempi niin siinä meni hukalle kolme vuotta amk opintoja avoimessa. En vaan millään pääse pistemäärältä eli keskiarvolta sisään, eikä mitään voi tehdä. Rahat toki meni samalla, mutta jäipähän muistot. Ainut on, että voi koittaa sitten saada duunia nyt kun on 150 op:tä taskussa.

4

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinneminne

      Mitä valitat? Voit kuitenkin ottaa vastaan vain yhden paikan vuodessa. Hae sellaista paikkaa, johon kykysi ja meriittisi riittävät!

    • PistePisteestä

      Eikä ne avoimen opinnot hukkaan mene, tiukkana vaan vaatimaan hyväksilukuja ja korvaavuuksia ja millä nimellä niitä sanotaankaan, sitten kun johonkin pääset.

    • oltava

      Aloittajan kohdalla asia on valitettava. Kokonaisuutena katsoen tilanne on kuitenkin hyvä, sillä kaikki paikat täytetään paremmilla hakijoilla.

      Aloittajan kannattaisi laskea vaatimustasoaan ja hakea ammattikouluun, koska opintomenestys avoimen ammattikorkean opinnoissa ei ole ollut riittävä tutkinto-opiskelijaksi pääsyyn.
      Ylipäätään moni joutuu sovittamaan unelmansa todellisuuden realiteettien mukaan.

      Pieni mahdollisuus voisi kuitenkin löytyä sitä kautta, että korottaa ylioppilastodistuksen arvosanoja ja hakee päähaussa. Avoimen opinnot luultavasti ainakin osittain saa hyväksiluetuksi, jos pääsee opiskelemaan.

      Jos ne avoimen opinnot ovat kiinnostaneet, eikö niistä ole ollut opiskelun ja oppimisen ilo kuitenkin? Niistä saatua oppia saa käyttää hyväkseen ilman tutkintoakin sekä työssä että siviilielämässä.

    • Tuleva.Vamkkilainen

      Mitäs jos vain hakisin normaalissa haussa ja hakisit hyväksilukuja? Vaikka taustalla olisikin huono lukio tai ammattikoulutodistus, ei sillä ole enää niin paljon väliä nykyään. Katsot vain sellaisen AMK:n jossa otetaan mahdollisimman pieni prosenttimäärä opiskelijoita sisään lukiotodistuksen perusteella.

      Lopuilla kun vaikuttaa pelkkä pääsykokeessa menestyminen ja sinä todennäköisesti tulet olemaan pääsykokeessa todella vahvoilla, kun olet alaa jo opiskellut. Ammattikoulun arvosanat kun ei nykyään enää vaikuta mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3563
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2399
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2228
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2007
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1439
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1240
    9. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1229
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1225
    Aihe