Niityllä lunta

Hiljaiset kadut...
15483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

...on syksyn lohduttomuus...
Mut,

VIELÄ OOON KESÄÄ JÄLJELLÄ!
VIELÄ RIITTÄÄ KAUNIITA PÄIVIÄÄÄÄÄ...

OO o OOOo OOOU OU ( välike)

OOOO! Kesän kaspi mä oon.
Oo, villi luonteeni on.

Ja hiljaa hiljaa hiivitään, näin Kardemumman yössä.
On kansa kaikki pötköllään, kun rosvot raataa työssä.

Vaan metsästä hiipi se hiljainen kettu, se viekas ja pitkä häntäinen.

POOOJAT SUOMEN KANSAN URHOKKAAT!

Huh, nyt ei jaksa enää. Happi loppuu.

Äänestä
  • Jopas tili paatoksella!

    Äänestä

Marco Hietala on ihana ja laulaa myös raskasta joulua kokoonpanossa? <3 m m....

Äänestä

Mikä tuo mieleen joululaulun näin keskellä kesää? Ok, loppukesästä.

Äänestä

se on syksy jo!

Äänestä

Ai sika uuniin?

Äänestä

Kesä on poissa.
Talvea ootellaan.
Syksyisen tuulen,
Laulun nyt kuulen.
Puut laulaa lauluaan.

Äänestä
  • Ihana biisi ja sopii tähän hetkeen, kun en ole nähnyt miestä pitkään aikaan

    Äänestä

sisältyykö biisivalintaasi viesti?

Äänestä

Lauloin joulujuhlissa tämän joskus(?)

Äänestä

Joku iso tavaratalo Lontoossa avasi jo jouluosastonsa ;).

Tarttiskohan pistää jouluinen savukalkkuna jo varaukseen?

Äänestä

Katu täyttyy ihmisistä jotka tunkee eteenpäin, näkemättä yhtään näin. Valtavirran mukana ne kuljettaa ketä vaan joka sinne eksyy. Olo on mitään sanomaton ja yksikään ajatus ei pysy päässä. Kaikilla meillä on kiire sillä kadulla, mutta pakko jaksaa.

Hiljainen katu sen sijaan antaa tilaa, huomaat kuinka hengität, näet ja havainnoit. Voit hymyillä leveästi ilman että kukaan käy sitä ihmettelemään. Voit rennosti kävellä, pomppia tai juosta. Tunnet kuin tuuli kuljettaa tai vain lempeästi ihoa viilentää. Muistaako kukaan tunteen esim. varhaisena kesäaamuna, kun kuljet yksin kadulla tai tiellä, eikä ristin sielua näy. Aurinko on jo noussut hieman aikaisemmin ja sinä olet " yksin" maailmassa ja vain hengität :) keskellä tietä!

Tietenkin tietoisuus että et ole yksin ikuisesti helpottaa, mutta muistoissani hiljaiselle kadulle palaan.

Nih tulipa käytyä, nyt ylös ja kahvinkeittoon. Aamu on ihmisen parasta aikaa, näin sanoisin :) Heippa, hyvää limaa, työpäivää tai muuten vaan.

Äänestä

Ei onneksi lunta vielä
Mutta katu on kieltämättä hiljainen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaksejojäänyt kirjoitti:

Hiljaiset kadut...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu