Olemme matkustamassa Playa del Carmen / Riu Yucatan hotelliin Meksikoon helmikuussa. Onko jollakin kokemusta tästä paikasta ? Emme ole ennen olleet Meksikossa. Olisi mukava kuulla tästä paikasta ja sen turvallisuudesta.
onko kokemuksia
3
258
Vastaukset
- Meksikoon
Hei,
En ole ollut juuri Riu Yukatanissa, mutta muissa Riu ketjun hotelleissa kyllä. Olet mielestäni valinnut hyvän hotellin Playacarin alueelta.
Riu ketjun hotelleilla on yleensä ns. animaattoreita töissä. Näiden ohjelmavastaavien tehtävänä on viihdyttää vieraita päivisin. He houkuttelevat mukaan erilaisiiin aktiviteetteihin ja ohjaavat niitä. Joillakin hotelleilla (ainakin Riu Tequila tien toisella puolella) animaattorit esiintyvät myös iltashowssa. En osaa sanoa onko Riu Yukatanilla omaa iltashowta.
Playacarin alue on minun mielestäni turvallinen. Hotellialueella on vain lähinnä hotelleja, joten jos et halua kävellä muutamaa kilometriä, joudut käyttämään taksia päästäksesi esim. Playa del Carmenin keskustaan.
Ensimmäistä kertaa Meksikoon menijälle suosittelen ehdottomasti Xscaret retkeä. Sinne kannattaa varata ihan koko päivä ja vieläpä iltakin. Xscaret on Yukatan pienoiskoossa. Puistossa voi vierailla eläntarhassa, tutustua pieniin maya raunioihin, nähdä erilaisia show esityksiä jo päivällä, mutta ennenkaikkea illalla. Xscaret:ssa on myös mahdollista tutustua uimalla (pelastusliiveissä) maanalaiseen jokeen. Ja vaikka mitä muuta: riippukeinuja, hiekkarantaa, koralleja, kaloja, snorklausmahdollisuus yms.
Jos et halua viettää useita tunteja (n. 3 tuntia suuntaansa) retkellä tunnetuimmalle Maya pyramidille Chichen Itza, niin suosittelen retkeä Cobaan, jossa on yhtä vaikuttavia pyramideja, mutta enemmän viidakkoa niiden ympärillä. Matka on paljon lyhyempi ja pyramidialueella voi kulkea polkupyörätaksilla. Coban retkeä järjestetään usein Coba Tulum retkenä, jossa pääsee myös tutustumaan Tulumin raunioihin ihan rannikolla. - Been_There
Playa del Carmen on turvallinen kohde. Riu Yucatan sijaitsee sen kupeessa suljetulla Playacarin alueella. Liikennettä valvotaan tarkasti tällä usean neliökilometrin hotellialueella.
Itse asiassa koko Riviera Mayan rannikkoalue on turvallista seutua turistin liikkua. Öisin en hoipertelisi humalassa hieman sivummalla. En kyllä tekisi sitä missään muuallakaan.
Onneksi olkoon mahtavasta kohdevalinnasta ja mukavan rentouttavaa lomaa upeassa Meksikossa.
MUST : Xcaret, Cozumel, Isla Mujeres, Cancun, Chiken Itza, Tulum.- kulkuri2
Todella hyvä hotellivalinta.Oltiin ko. hotellissa helmikuussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 215067
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23222Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361300- 1001278
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17893viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168845En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61763- 35742