fiat uno temppuilee

2xuuno

Missä vika?
Kertokaa ammattilaiset jos tiedätte.
Lähtee kylmä käyntiin kun palmun alta, mutta kun seisoo 10min niin ei sitten millään.
Vaihoin virran jakajan päälle uuden sytytys modullin mutta ei vaikuttanut tilanteeseen.
varaosa numero 7016-9026. Missä vika??
Uno 1.1 ie (yks piste ruisku) vm-95

9

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmmmnn

      Auto kannattaisi viedä ihan korjaamolle, niiin siellä tietävät paremmin mikä vika siihen on mahdollisesti tullut. Olen ymmärtänyt, että kampiakselinasentoanturin vikaantuessa auto ei usein käynnisty lämpimänä helposti. Mutta koska siinä on virranjakaja viestisi mukaan jäin sittenkin epäilemään josko siinä ei moista vielä olisi tai molempien yhdistelmä.

      Ensimmäiseksi voisit ihan varmuuden vuoksi tarkistaa ja puhdistella virranjakajan ja sytytysmodulin maadoitukset. Maadoituspisteet kannattaa puhdistella ja mittailla onko johtimessa resistanssia. Jos on, niin johdin voi olla jopa katki osittain, maadoituspiste syöpynyt jne...

      • ihan_hyvä_arvaus

        Mainittiinhan tuossa ruisku eli kyllä siellä varmasti on (viallinen?) asentoanturikin. Mistäs se auto muutoin tietäisi, milloin pitää ruikkia?

        Eikä taida virranjakakaan olla kuin "jakaja" eli pyörijä, joka määrää mihin pyttyyn kipinä menee, koska siellä muutoin on elektroninen ohjaus. Uudemmissahan on yleensä suorasytytys eli joka tulpalla oma puolansa.


    • susipeto

      Venttiili remonttia vailla, eli kansi remppaa?

    • 2xuuno

      Kansi rempattu asian mukaisesti vuosien kokemuksella.
      joo jakaja siellä on nyt tilasin juuri jakajan sisään uuden hal anturin ja tiedetään myös pick up anturina.
      Netin syövereistä tutkiessa löysin vinkkiä juuri tuosta anturista.
      viat juuri paikantuvat johonkin anturiin.
      Uusittu uusi sytytys moduli, virranjakajan kansi, pyörittä, polttoaine suodatin vika senko jatkuu. viis kertaa purettu virran jakaja ja puhdistettu ja liittimet hiottu kohdiilleen myös maavoitus.
      Kiitos kaikille jotka olette ottaneet osaa/kantaa keskusteluun ja vielä lisää ehdotuksia. Kiitos

    • autojobbari

      Mitä?Oletko ollut niin hölmö että olet ostanut Fiatin?
      Ei ikinä kannata ostaa italialaista autoa jos ei ole varaa Ferrariin.

      • 2xuuno

        En ole ostanut vaan yksi joppari antoi sen minulle. Olen ajanut sillä vuoden noin 19tkm ilman ongelmia kokonais määrä mittarissa 230 000km .
        Jos sinulla joppari on antaa parempi auto vuoden ajoajalla niin mieluiten haen sen sinulta. Kiitos jo etukäteen.


    • autojobbari

      Vika on pakoputken painelaakerissa.Painelaakeri pitää vaihtaa.
      Voi olla että myös männän palautusjousi on löystynyt.Palautusjousen kiristys tai vaihto.Nämähän ovat Fiatin tyyppivikoja.

    • 2xuuno

      oli hal anturi vika. vika korjattu ja fiatti ajettu paremmille metsästys maille. nykyinen toyotan omistaja.

      • hmmmmnn

        Kylläpä helpolla uunostasi luovuit ja toisenlaisen romun hommasit tilalle. HAL-anturi on niin pikkujuttu/perusjuttu, että niitä vikaantuu nykyautoissakin välillä.

        Mutta nyt vaan kädet ristiin, ettei Toyota leviä kovin pahasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      127
      4474
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      155
      3759
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3506
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      41
      2859
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1806
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1602
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      25
      1258
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1231
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1173
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1165
    Aihe