Olen erittäin onneton

pahinvirheelämässä

tähän tilanteeseeni ja kaikkeen. En jaksa enää mitään..yksinkertaisesti haluaisin kuolla
pois täältä.

7

371

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Olet sen verran niukkasanainen ettei viestistäsi selviä mitä on tapahtunut. Onko sattunut jokin iso, yksittäinen asia, se "pahin virhe elämässä"? Vai onko kurjia sattumuksia kasautunut elämääsi enemmänkin?
      Olipa niin tai näin, tarvitset apua. Ei yksin ole helppoa selviytyä tällaisista tunteista. Jospa jaksaisit hakeutua avun piiriin. Oma terveyskeskuksesi on hyvä paikka aloittaa, tai sitten kotiseurakuntasi diakonin tai papin vastaanotto.

      Voimia sinulle!

      Pappi Elisabet

    • pienitarina

      Vapaasti mukaeltuna. Tuli vedenpaisumus ja ihmiset pakenivat veneisiinsä. He pyysivät miestä mukaansa veneeseen mutta mies sanoi nousevansa vuorille turvaan. Kyllä Jumala minut pelastaa olenhan uskovainen.
      Vesi nousi ja veneessä olevat pyysivät vuorelle nousevaa miestä tulemaan turvaan. Mies vastasi kyllä Jumala minut pelastaa olenhan uskovainen. Ja jatkoi nousemistaan.
      Vesi saavutti vuoren huipun ja taas veneessä olevat pyysivä miestä turvaan. Kyllä Jumala minut pelastaa olenhan uskovainen ja jäi odottamaan vuoren huipulle.

      Vesi nousi ja mies hukkui. Taivaassa mies oli pahoillaan Jumalalle miksi annoit minun hukkua vaikka olen uskovainen. Jumala vastasi " Minähän laitoin sinulle pelastajan kolme kertaa mutta et halunnut ottaa apua vastaan."

      Jumala antaa avun oman tahtonsa mukaan. Jokaisen oma tahto muuttua ja kuunnella sydämen ääntä antaa avun. Muutos ei tapahdu väläyksenä tai ahaa elämyksenä vaan hiljaisena tahtona kuunnella ja seurata Hänen tietään. Joskus jopa tuskaisena kompurointina noustaksesi jälleen Hänen avullaan. Ihminen horjuu ja joskus epätoivo saa vallan mutta Jumala kantaa käsillään silloin kun ei itse jaksa. Vain oma tahto uskoa Jumalaan ja siihen että Hän kuulee hätämme.

      Jokaiselle eksyneelle ja epätoivoiselle Hän on lähellä sinua. Ojenna kätesi ja pyydä auta minua. Anna hänen tulla sydämeesi ja ota apu vastaan.

      • Hjuytr

        Ei käy enää


      • Jjuytr

        Jumala laitto mun päälle kaikki mun vanhat ongelmat mitkä olin jo jättäny taakse, ihmiset vaati tiliä menneisyydestäni, "olithan silloinkin semmoinen".


      • jaoonsyntinenpaska

        Ei tarvi laittaa mun päälle mitään ylimääräistä.Jos tietäisit mun elämäntilanteeni niin et kyllä vittuilisi mitään.enkä jaksa tätä paska palstaa


    • Hei!
      Voisi olla huonompikin tilanne, olisi hienoa jo kertoisit hieman, että mikä laitta siiven maahan, ihminen tekee omia johtopäätöksiä päätelmiä pelkän ulkosen olemuksen perusteela, on väkivaltaa, työttömyyttä, turvatomuuden tunnetta,
      Elämä on suuri haaste eli ongelma se ei ole, ihminen tekee ongelman omalla nopeella havainoinnilla, ja mielikuvituksella, joskus on myönnettävä olen huono en osaa nyt jännittää, helpotus laantuu kun vasta puoli oivaltaa kognitiivisen syyn johon vastaa, jollain tapaa, ihmisen kolme luonnetta ja selvitymistä jähmettyminen, pakeneminen, hyökkäys kaikkia tarvitaan jossain määrin, uudesti oppimiseen ja sisäisten mielikuvin muuttamiseen eli käyttäytymis mallien uudesti ohjelmointiin,.

    • ylösalasylösalas

      Normi mättöä! Jokaisella on noita hetkiä. Ne kuuluu elämään. Välillä ylös, välillä alas. Vuoristorataa hei!
      Jotkut maksaa siitä että pääsee vuoristorataan. Toisilla se on silleen ilmaista, kun vaan huomaa sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      207
      3188
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      23
      2550
    3. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      0
      1970
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      191
      1354
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      79
      1228
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      13
      1165
    7. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1145
    8. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      74
      1033
    9. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1032
    10. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      129
      1009
    Aihe