Tajusin äsken, että olen vain niin mukautuvainen, että ihminen jonka kanssa vietän aikaa saa minulle samanlaisen persoonan kuin hän itse on.
Arvaa mitä tajusin
enolenarsistivinkki
7394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi täällä heitellään vähän väliä tuota narsisti korttia. Osa ihmisistä on vaan ilkeitä ja pahansuopia eikä se kenestäkään vielä narsissia tee. Enemmän varmaan puhutaan luonteenpiirteistä.
täällä on yksi, jolla on sama vika. Mukautuvainen, kiltti, riitelyä inhoava, rauhaa rakastava, oman itsensä unohtaja, alisuorittaja, sopeutuja ja lopulta hermonsa menettänyt ja elämänsä pilannut nainen.
Kiva että löytyy samiksia!
sama täällä.
Pitää osata tuoda ilmi oma mielipide vaikka riidan uhalla. Vähän tilanteesta riippuen tietenkin. Muuten siitä seuraa passiivis-aggressiivista mörköilyä ja toisille katkeroitumista. Pitää osata riidellä rakentavasti. Siinä kadottaa itsensä jos menee aina muiden pillin mukaan.
Olen tavannut ihmisiä jotka muuttuvat seuran mukaan. He ovat poikkeuksetta persoonattomia ja ikäviä ihmisiä. Etsikää oma itsenne ja vaalikaa sitä.
Ihmiset on persoonallisuudeltaan erilaisia ja eri tilanteet ja ihmiset aiheuttavat myös erityyppisiä tunnelukkoja ihmisissä. En lähtisi arvostelemaan ihmisten erilaisia käyttäytymistapoja tuolta pohjalta. Tunnelukoista ja ylipäätään ihmisten reagoinnista eri tapauksissa on hyvä kirja. Suosittelen, en vaan nyt muista nimeä.
Tuodaan samalla oma mielipide tavallaan peiliefektinä toiselle takaisin. Mukautuva mukautuu myös riitelijään.