Parkettilattian laatta pullistelee

1ja1on2

Onko kyseessä kosteusvaurio jos yksittäisen parkettilaatan laatta (noin 20x20) on lähtenyt pullistelemaan keskeltä ja on noussut selvästi. Laatta sijaitsee astianpesukoneen edessä mutta muualla lattialla ei ole näkyvissä mitään outoa taikka mustumista. Olen laittanut heti koneen vesipisteen kiinni käytön jälkeen.

Saako se kosteutta jostakin muualta vai vuotaako siihen pesukoneesta ? Kenelle pitää asiasta mainita kun kerran asun kerrostalossa ja vuokralla ?

4

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ranettaja

      Olet vuokralla, jos kone vuokranantajan niin ilmoitus sille, jos sinun kone olet vastuussa sen vuodoista !

    • NickNailer

      Ei ole välttämättä vuoto. Astioita nosteltaessa saattaa lattialle tippua vettä,

      Ratkaisu: odota ettö astiat kuivuvat.

    • 13ja8on21

      Jäin tarkkailemaan koneen pesua ja huomasin että koneen oven tiivisteet falskaa ja päästää vettä jostakin lävitse siten että vettä tippui alas alareunasta parketin viereen lattialle kadoksiin. Kone on kuten muut "peruskoneet" vuokranantajan omaisuutta. Kone sinänsä on varmaan laitettu jo valmistumisen yhteydessä.

      Se on niiiiin vanha mutta toimiva.

      Sammmutin koneen välittömästi ja ilmeisesti otan yhteyttä vuokranvälittäjään maanantaina. Paska homma.

    • rakentaja2

      Puu-lattia on huono ratkaisu pesukoneen eteen. Pitäisi kuivata joka pesun jälkeen, ja sittenkin kastuu liikaa. Laattalattia tai muovimatto sopisi siihen paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1531
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1410
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      67
      1263
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1131
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      982
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      918
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      882
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      733
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      721
    Aihe