BJJ voitti aseistetun ryöstäjän Riossa

NeverMakeBJJ-dudeAngry

Kuten tiedämme, brasilialaisen jiu-jitsun valkoinen vyö natsalla vastaa varsin tarkasti mustaa vyötä kaikissa muissa lajeissa - kunhan se musta vyö tosiaan on jokaisessa muussa lajissa legit opettajalta. Natsan väri on musta siis syystä.

Marcos Cesar Feres Braga, a Brazilian lawyer who holds the vice-consul post at the Russian consulate, reportedly grabbed the attacker and pulled him into his BMW X6 after he had smashed the car window and pointed a gun at him, demanding he hand over his watch.

A struggle ensued inside the diplomat's car until he managed to grab the assailant's gun, which he used to shoot him dead at point blank range, according to police.

Mr Braga is trained in jiu-jitsu and was travelling with his wife and daughter at the time, local media outlet Globo reported.

1

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DubattuElokuva

      Tämä oli kai trolli mutta tuosta on mahdotonta päätellä oliko jiujitsulla mitään merkitystä. Monissa tilanteissa tärkeintä on nuoruus, lihakset ja pituus.

      Esim.autossa, metrossa tai junassa ym.oudoissa paikoissa tekniikoita ei voi välttämättä käyttää mielekkäästi, joten isompi ja vahvempi on etulyöntiasemassa.

      Sama juttu jos vaikka joku paljon isompi tarttuu sinuun tiskin tai muun korkean esteen yli, ei siinä painitaidoista ole mitään hyötyä pitempää ja vahvempaa vastaan. Nyrkkeilytaidoista saattaa ehkä olla.

      Taistelulajit loistavat ympäristöissä, joissa on paljon tilaa ja tasainen alusta sekä ei suuremmin kovia pystypintoja tai muita vaarallisia esineitä näköpiirissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1189
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1058
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      953
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      929
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      812
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      797
    Aihe