BJJ voitti aseistetun ryöstäjän Riossa

NeverMakeBJJ-dudeAngry

Kuten tiedämme, brasilialaisen jiu-jitsun valkoinen vyö natsalla vastaa varsin tarkasti mustaa vyötä kaikissa muissa lajeissa - kunhan se musta vyö tosiaan on jokaisessa muussa lajissa legit opettajalta. Natsan väri on musta siis syystä.

Marcos Cesar Feres Braga, a Brazilian lawyer who holds the vice-consul post at the Russian consulate, reportedly grabbed the attacker and pulled him into his BMW X6 after he had smashed the car window and pointed a gun at him, demanding he hand over his watch.

A struggle ensued inside the diplomat's car until he managed to grab the assailant's gun, which he used to shoot him dead at point blank range, according to police.

Mr Braga is trained in jiu-jitsu and was travelling with his wife and daughter at the time, local media outlet Globo reported.

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DubattuElokuva

      Tämä oli kai trolli mutta tuosta on mahdotonta päätellä oliko jiujitsulla mitään merkitystä. Monissa tilanteissa tärkeintä on nuoruus, lihakset ja pituus.

      Esim.autossa, metrossa tai junassa ym.oudoissa paikoissa tekniikoita ei voi välttämättä käyttää mielekkäästi, joten isompi ja vahvempi on etulyöntiasemassa.

      Sama juttu jos vaikka joku paljon isompi tarttuu sinuun tiskin tai muun korkean esteen yli, ei siinä painitaidoista ole mitään hyötyä pitempää ja vahvempaa vastaan. Nyrkkeilytaidoista saattaa ehkä olla.

      Taistelulajit loistavat ympäristöissä, joissa on paljon tilaa ja tasainen alusta sekä ei suuremmin kovia pystypintoja tai muita vaarallisia esineitä näköpiirissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      77
      8882
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      314
      6728
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5950
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3850
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3241
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      65
      3169
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      164
      2155
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1806
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1468
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1256
    Aihe