Näin mahdollisesti eilen klo 17 - 18 välillä Hönttämäen Valintatalossa kassan ja ulko-oven läheisyydessä Kajaanintien kevyen liikenteen väylällä viime viikonloppuna raiskausta yrittäneen "irokeesimiehen" . Myöskin muu porukka mahdollisesti paikalla.
Miksi poliisilla ei ole mitään vinokinantopaikkaa netissä?
Tässäkin tapauksessa tunnin valvontakameroiden seuraamisella saisi mahdollisen tekijän tai tekijöiden kuvan.
Omalla nimellä ja naamalla ilmoittaessa on aina kauhea kuulustelu ja pahimmassa tapauksessa istuu käräjillä todistajana omakustanteisesti.
Miksi poliisilla ei ole mitään vinokinantopaikkaa netissä?
Tässäkin tapauksessa tunnin valvontakameroiden seuraamisella saisi mahdollisen tekijän tai tekijöiden kuvan.
Omalla nimellä ja naamalla ilmoittaessa on aina kauhea kuulustelu ja pahimmassa tapauksessa istuu käräjillä todistajana omakustanteisesti.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Poliisi uutisoi asiasta liki pari viikkoa myöhässä ettei syyllisiä varmasti saataisi kiinni ja näin pahoitettaisi Oulun johtavien suvakkien mieltä.
Tuntomerkitkin jäivät saamatta...
unohda koko juttu, jos et ole asialle mitään uskaltanut tehdä
Vähän vaikea se on asialle tehdä mitään eilen, kun juttu luki Kalevassa vasta tänään.
Mulla sattuu olemaan muutakin tekemistä kuin roikkua puhelimessa ja poliisin kuulusteltavana syystä kun en ole sokea. Mites nämä matu-vihaajat sitten, uskaltaako ne tehdä muuta kuin netissä vaöittaa??
Mutta poliisillehan voi jättää nimettömän vinkin netin kautta. Ja kun ennen vanhaan pantiin nauhurit nauhoittamaan, niin nykyään kannattaa laittaa kamerat räpsymään, jos näkee jotain epäilyttävää.
Jos olet todella nähnyt raiskaajan, niin toimi heti. Itse en jäisi arpomaan mitä tehdä. Sehän on kansalaisvelvollisuus.
Vittu sää mitään ole nähny, valehtelet taas niin kuin aina.
Mikä helvetti on vinokinantopaikka?
Vino Kiinan Tupakka
Haistakaa homokaverinne perseestänne ulos revitty kyrpä ja keksikää paremmat aiheet vittuilla.
Antaa suora linkki siihen vinkinantopaikkaan minne voi nimettömänä antaa tietonsa?
Se taitaa olla se "Nettivinkki" mihin annetaan netissä tapahtuvat rikokset ilmi.
http://www.poliisi.fi/oulu/yhteystiedot#rikosvihjeet
Jospa näistä olisi apua.
Avaaja tuskin edes tietää millainen on irokeesi :)
Kampauksen nyt ainakin tunnen.
Mutta tietääkö Irokeesit (intiaaniheimo), jotta tuo elokuvateollisuuden keksimä hiusmalli on nimetty heidän mukaansa
Etkä tunne edes kampausta :)
Omalla nimellä ja naamalla saat parhaassa tapauksessa sakot valehtelusta ja sehän olisi vain oikein ;)
näit henkilön, muttet tapahtumaa??