Huumeita, hikoilua ja töitä

KCaCO

Mulla on ollut 18 vuotiaasta asti päihteet kuvioissa, joskus enemmän joskus vähemmän, ja nyt 25 vanhana tajusin että niistä olis hyvä päästä kokonaan irti. Syitä en nyt hirveästi keksi, mutta ainakin rahaa ja terveys säästyisi, joutuisi keksimään vapaa-ajalla muuta tekemistä, voisi oppia jotain uutta ja ennenkaikkea toivon lopettamisen tekevän musta sosiaalisesti fiksumman. Siten että olisin hyvä puhumaan ja kertomaan tarinoita ja saavani itsevarmuutta, jotta ajatuksenjuoksu olisi nopeampaa keskustellessa. Nämä viimiset syyt ovat ne syyt, minkä takia alunperin aloin käyttämään päihteitä. En tiedä miten tämä lopettaminen auttaa mua tulemaan em. kaltaiseksi, enkä tiedä että auttaako lopettaminen edes.

Käyttö ei ole vielä sellasta että kaikki rahat ja aika uppois päihteisiin, vaan käyn töissä, harrastan ja näen myös kavereita, kerran tai kaks viikossa. He eivät käytä eivätkä tiedä käytöstäni, niinkuin ei vanhempanikaan. En syö eineksiä vaan pitkälti teen omat ruokani ja olen fyysisesti hyvässä kunnossa. Elämä on siis ihan hyvässä kunnossa, eikä huumeiden käyttöni näy ulospäin.

Päätöksen lopettaa tein vajaa kuukausi sitten ja alku sujui hyvin, ensimmäistä viikkoa lukuunottamatta, mutta viime viikolla loukkaantusin enkä siksi ole päässyt töihin enkä harrastamaan liikuntaa. Ennen loukkaantumista liikuin päivittäin ja se oli iso osa mun elämää ja työssä käynti oli myös juttu mistä... no, en erityisemmin pitänyt, mutta se tekee hyvää.
Nyt töissä ei tarvi käydä, eikä liikuntaa pysty harrastamaan, niin päivissä on niin paljon vapaa-aikaa ja tylsiä hetkiä että yksinkertasesti tunsin tulevani hulluksi. Aamuisin ei ole syytä nousta aikaisin, joten unirytmi muuttunut huonoksi, enkä jaksa miettiä syömisiäni koska en harrasta niinkuin ennen. Kunnon aamiaista, päivällistä tai iltapalaa ei ole vaan syön mitä sattuu ja koska sattuu. Olen lihonnut jo ainakin 3kg.

Tiedän että pitäisi keksiä tekemistä, mutta en jaksa joka päivä tehdä samoja asioita ja päivittäinen kaverien näkeminen tuntuu mahdottomalta. Itsetunto on todella huonossa kunnossa ja olo on väsynyt ja alakuloinen. Tekisi mieli jutella jollekin, mutta en voi koska kukaan ei tiedä päihteiden käytöstäni, enkä usko että ymmärtäisivät. Pää lyö tyhjää eikä hymyilytä. Ulkomaille lähtö piristäisi ja saisi ajatukset muualle, mutta nyt ei ole ylimääräistä rahaa. En tiedä mitä tekisin.

Alkuviikosta jo luovutin ja hain päihteitä. Tiedän että olisin pystynyt olemaan ilman, jos en olisi loukannut ja joutunut olemaan poissa töistä ja liikunnasta.. rahaakin olisi enemmän. Pitäisi oppia elämään ilman päihteitä, vaikka sattuisi jotain tällaista.

2

201

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtätä

      Mensit NA-ryhmään, saisit kavereita. Ja sit töihin kun oot parantunnu.

    • jateetsen

      Taitaa olla aika hilainen palsta, kun ei ole syntynyt keskustelua. Olet kaikin puolin fiksu ja järkevä tyyppi. Päätös siirtyä täysin päihteettömään elämään on varmasti kannattavin ratkaisu, jonka voit tässä vaiheessa tehdä. Et ole vielä sillä tavalla narkkari ja riippuvainen, joten lopettaminen käy nyt helposti vielä "hyvän sään aikana". Mikäli jatkat, niin se on sitten vain entistä vaikeampaa, kun tapa paeta ja saada hetken helpotusta kroonisoituu aivoihin. Jos homma on mielestäsi vielä kondiksessa, niin viimeistään menetät pelin, kun elämääsi ravisuttaa todellinen myrsky.

      Kyllä sinä vaikutat ihan järkevältä tyypiltä ilman päihteitä ja elämän ja iän myötä se itsevarmuus vain lisääntyy.
      Sinulla on sosiaalinen miljöö kertomasi mukaan raitis. Olisiko se nyt maailmanloppu jos kertoisit heille että sinulla on henkilökohtainen salaisuus. Varamaan kavereillasi on elämässään vastaavasti jotain josta olisi kiva puhua ja avautua, mutta ei saa jotenkin sitä tehtyä. Elämä olisi paljon helpompaa ja aidompaa, jos me ihmiset uskaltaisimme olla avoimia. Ei meidän tarvitse tuomita toisiamme ja saamme olla itsellemekin armollisia.
      Isäni muuten alkoholisoitui pikkuhiljaa juuri kertomallasi tavalla. Ajoittaisesta irrottelusta tuli vuosikymmenien saatossa yhä vaativampi tapa ja elämänmalli.
      Jokaisen se päätös tehtävä sittenkin itse. Ja sitä olet tekemässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      68
      1175
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      910
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      781
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      712
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      709
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      703
    9. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      695
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      585
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    17. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      155
      481
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      115
      478
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    Aihe