Kalliopolun liukkauden esto

Kesämökkitontilla on tärkeä yhteyspolkku mökin ja saunan välillä, joka kulkee graniittikalliota pitkin. Tämä on jossain paikoissa hyvin sileä ja siis märkänä vaarallisen liukas. Olemme pesseet kohdat levänpoistoaineilla, mutta sen vaikutus ei ole kovin pitkä.

Millä menetelmällä saisimme pintoihin pysyvän karhennuksen? Polttamalla, betoni murske vai millä?
61632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Karkeaksi hakkaamisen voi tehdä käsityövälineillä, mutta voi olla aika työläs homma.

Tehokkaimmin työn tekee sopivilla paineilmalaitteilla.

Äänestä

Riippuu alueen koosta. Piene alueen voi "raidoittaa" timanttisahalla.

Kallion polttaminen on ihan mielenkiintoinen ajatus. Teoriassa ensin lämmitetään - vaikka toholla - ja sitten hiekkapuhalletaan. Jos kokeilet, niin kerro kuinka kävi. Arvattavasti vaatii aika tavalla harjoittelua, sillä suurimassaisen kallion lämmitys vaatii energiaa. Kiviä on kyllä halkaistu nuotiomenetelmällä, joten voihan tuokin onnistua.

Äänestä
  • Kuten alhaalla kirjoitin, pitäisi kuumentaa kallion pintaa vain hyvin pinnallisesti mutta kovalla kuumudella, eli hitsausliekillä.

    Mitä mieltä?

    Äänestä

Poraisin kallioon tartunnat ja kestopuusta kulkusilta.
Ei vaikeaa, mutta toki työlästä...

Äänestä

Kohtasin aikooinaan erän aikaa myötä lähes kiiltävän sileän pinnan saanuutta basalttikivetyksen, joka sykyisin oli kosteuden ja lehtien ansioista kuin jäinen pinta ja jossa oli paljon onnettomuuksia. Siinä käytettiin siten eränlaisen leveän hitsausliekin pinnallisesti antaman kuumuden, joka aiheutti suomunkaltaisten sirujen lähteminen. Pinnasta tule todella hyvä.

Äänestä

suattasko tuota saunareisulla mulukulla kopistella, jotta pinta karhenis, ehken molemmista?!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jo_kaatunut kirjoitti:

Kesämökkitontilla on tärkeä yhteyspolkku mökin ja saunan välillä, joka kulkee graniittikalliota pitkin. Tämä on jossain paikoissa hyvin sileä ja siis märkänä vaarallisen liukas. Olemme pesseet kohdat levänpoistoaineilla, mutta sen vaikutus ei ole kovin pitkä.

Millä menetelmällä saisimme pintoihin pysyvän karhennuksen? Polttamalla, betoni murske vai millä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu