Norjan öljyfirmat rajusti pakkasella

Norjan pörssissä öljyalan toimijoissa voi olla melkoinen nousupotentiaali. Kun vaan tietäisi, kuka syö ja kenet, moni firma on ns. hätää kärsimässä. Öljyn markkina- ja hintaongelmat ovat painaneet öljypalvelufirmojen osakkeet tosi alas ja konkursseja on varmasti tiedossa. Ala on pääomavaltainen ja firmojen velkavivut ihan hirvittäviä. Toisaalta velka on nyt halpaa, mutta kuinka kauan ja ehtiikö öljymarkkinat toipua ennen korkojen nousua? Riskit on isot, mutta niin on mahiksetkin.
3294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Öljyn hinta ei tule viiden vuoden aikahorisontillakaan toipumaan kuin noin 60$/tynnyri. Todennäköisempää on että kynnetään tässä $40-50 välimaastossa vielä pitkään. Nimittäin heti kun öljyn hinta lähestyy $50, niin USA:n pojat pistävät rigejä pystyyn, ja öljyntuotanto sen kuin lisääntyy. Samalla kysyntä kyllä nousee, mutta hidastuu. Kiinan dieselin kysyntä on jo lähtenyt laskuun. Samalla kun puhutaan 5 vuoden aikaskaalasta, niin uusiutuvat polttoaineet ja sähköautot tulevat syömään dieselin ja bensan kysyntää. Öljyn kysyntäkin voi lähteä laskuun. Vuonna 2021 uskon että öljyn hinta on vieläkin noin $55 tynnyriltä.

Öljypalvelualaa ei tarvita enää nykyisessä muodossaan. Mikäli pystyvät laajentamaan bisnestään jonnekin muualle niin sitten voi toimia. Esim. lautoista tehdään hotelleja, jotka liikennöivät maksua vastaan eri puolille maailmaa. Tai romumetallialalla voisivat menestyä, onhan noissa lautoissa aika paljon pultteja, ruuveja ja palkkeja myytäväksi.

Äänestä
  • "Öljypalvelualaa ei tarvita enää nykyisessä muodossaan."

    Kaasu siirtyy putkista laivoihin. LNG-satamat ja alukset lisääntyvät huimasti tulevaisuudessa, koska kuljettaminen meriteitse on turvallisempaa ja järkevämpää kuin putkia pitkin. Moniin maailmankolkkiin putkia ei edes saada.

    Äänestä

  • Jokohan tämä kommentti meni vanhaksi :) Öljyn hinta hipoo jo vuoden ennätyksiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuus.toista kirjoitti:

Norjan pörssissä öljyalan toimijoissa voi olla melkoinen nousupotentiaali. Kun vaan tietäisi, kuka syö ja kenet, moni firma on ns. hätää kärsimässä. Öljyn markkina- ja hintaongelmat ovat painaneet öljypalvelufirmojen osakkeet tosi alas ja konkursseja on varmasti tiedossa. Ala on pääomavaltainen ja firmojen velkavivut ihan hirvittäviä. Toisaalta velka on nyt halpaa, mutta kuinka kauan ja ehtiikö öljymarkkinat toipua ennen korkojen nousua? Riskit on isot, mutta niin on mahiksetkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu