Käytössä on ulkolämpötila-anturi ohjaamassa shunttia, en ole tyytyväinen, pelaa pakksella jotenkin mutta lämpimämmillä keleillä patterivesi on kylmää ja huoneet liian viileitä.
Mikähän olisi hyvä huoneeseen laitettava anturi jolla huonelämpötilan saisi pysymään tasaisempana?
Mikähän olisi hyvä huoneeseen laitettava anturi jolla huonelämpötilan saisi pysymään tasaisempana?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Laita pattereihin omat termostaatit
ein kai näillä keleillä patterivesi tarvi olla lämmintä?! Asutko napaseudulla vai?
Tyypillistä suoli24 palautetta asiallisiin kysymyksiin.
Haista sinä vi ttu.
Eikös laitteessa ole säädettävät lämmityskäyrät (jyrkkyys ja taso), joita säätämällä voi leudoillakin keleillä syöttää haaleaa vettä lämmitykseen?
Huonekohtaiset termostaatit silti on välttämättömät energian säästön kannalta katsottuna.
Tuohonon vaikea ottaa kantaa, kun ei tiedä laitteiston kokoonpanoa.
Periaatteessa johonkin huoneeseen asennettava, lämmityslaitetta ohjaava termostaaatti voisi ratkaista ongelman.
Ongelmana saattaa olla sekin, että pakkokierrossa (märkätilat) oleva vesimäärä on liian pieni. Pattereissa on ilmeisesti termostaatit, jotka lämpimän sään aikaan ovat ilmeisesti kiinni. Vesi kiertää arvattavasti vain märkätiloissa, jolloin paluuvesi on liian lämmintä (arvaan että lämmityslaiteessa, mikä se sitten onkaan, on paluuvesiohjattu lämmönsäätö). Jos ongelma on tämä, niin sen diagnoosi on lämmityslaitteen usein tapahtuva mutta lyhytkestoinen käynti. Jos näin on, niin tarvitset puskurivaraajan.
Tässä vain muutama kommentti. Erilaisia ongelmia ja niiden variaatoita on runsaasti. Systeemistä pitäisi teitää enemmän.
Eikö siinä järjestelmässä ole keskusyksikköä, josta säätökäyrää voi muuttaa haluamakseen? Jos ei ole niin laita sellainen, sitten patterivesi on jokaisella ulkolämpötilalla juuri sitä, minkä keskusyksikköön asetat. Ei se ongelma ratkea sillä, että viljelet antureita eri puolille asuintiloja, koska jokainen anturi antaa eri lämpötilainformaation, ja patterivesi on kuitenkin kaikille yhteinen. Sitten jos kyseessä yhden huonetilan asunto, sisäanturi voi toimia ihan ok, mutta nykyaikaisessa pohjaratkaisussa ei tule toimimaan.
Kaikista paras ja luotettavin lämmitystapa on edelleen suorasähkö. Jokaisessa sähköpatterissa on anturi ja termostaatti. Ei tarvi tietää ulkolämpötiloja, eikä säädella suntteja. Ei vaadi erillistä teknistä tilaa. Vian sattuessa poropeukalokin osaa korjata vian. Patteri irti ja uusi tilalle. Vie aikaa noin 3 minuuttia.
Mulla on ikivanha oumannin automaattishuntti.
Siitäkin läytyy käyrien lisäksi maksimi ja minimi veden lämpötilat.
Aloittaja kun säätää vaikka minimin 40 asteeseen niin johantarkenee kesähelteelläkin.
Onko se järkevää on ihan eri asia.
Kiitos muutamista asiallisita vastauksita.
Jep nämä laitteet on uusia ja vielä outoja mutta eiköhän nuo säädöt löydy ajan kanssa kohdalleen, tuossa on joku säätöjuttu jossa käyrää muuttamalla saakin patterilämmöt kohdalleen.
Heh. Eli et vaivaudu edes tutustumaan laitteeseen, vaan toteat heti, että et ole tyytyväinen siihen.
Tämän jälkeen alat virittelemään termostaatteja ilman ymmärrystä...
Taitaisi se perusohje olla joka asiassa: Lue ohjekirja
Mitä kiksejä sinun kaltaiset ihmiset saavat kirjoituksistaan??? Ei edes merkin tietämystä, ei laitetta ja ei koko taloa.
Konpensaatioyksikkö talon johonkin huoneeseen, mieluimmin makuuhuoneeseen, mutta ei suoraan altiiksi auringonpaisteelle. Tasaa talon lämpötilaa.
Juuri näin :D