Hei!
Olen teini-ikäinen poika ja toisen nilkan ulompi pallukkaluu on ollut turvoksissa muutaman kuukauden. Joskus pari vuotta sitten sama nilkka nyrjähti ja on sillointällöin oireillut. Joskus nilkkaan koskee ja tämä turvotus alkaa vähitellen kypsyttää. Lääkärissä olen käynyt ja sanoivat että mulla on taipumusta lättäjalkaisuuteen. Voiko se selittää turvotuksen?? Kiitos etukäteen vastauksista.
Nilkan ulompi luu turvonnut
4
5019
Vastaukset 4
- Turpokoipi
Eikö kukaan?
- eväsreppu
Nyrjähtämisen jälkiseurauksena sinulla on kertynyt taipumus kerätä nestettä kyseiseen paikkaan. Nestettä kertyy, jos nilkka saa paljon rasitusta tai se jostain syystä joskus on vähän huonossa asennossa.
Voit hieroa nilkkaa, jolloin nestekierto paranee. Hiero niin kuin hyvältä tuntuu. Kannattaa hieroa molemmat jalat jalkaterästä alkaen pohkeeseen.
Pidempiaikaista apua voit saada esimerkiksi kalevalaiselta jäsenkorjaajalta. En tiedä nykyisiä hoitojen hintoja. Siellä hoidetaan koko keho, mutta voidaan samalla erityisesti keskittyä johonkin ongelmakohtaan. Jäsenkorjaus voi kuulostaa hurjalta, mutta on hierontaa. Googleta.
Kokeile myös tätä. Alussa voit tehdä useita kertoja päivässä, myöhemmin tarpeen mukaan:
Paina isovarvas ja sen takainen päkiän osa tiukasti maahan. Väännä kantapäätä kohti toista jalkaa niin paljon kuin saat. Paina kantapää maahan ja astu kunnolla koko painollasi. Voit vaikka irrottaa toisen jalan maasta. Toista pari kolme kertaa.
Muista juoda riittävästi vettä ja pidä jalkaa välillä koholla. Jos ongelma on jokapäiväistä, käytä joustosidettä vaikka kolme päivää.- Turpokoipi
Kiitos paljon arvokkaasta vinkistä!
- Anonyymi
Kiitos omastakin puolesta hienosta neuvosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17896Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501802- 46737
- 42674
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518