Hei!
Olen teini-ikäinen poika ja toisen nilkan ulompi pallukkaluu on ollut turvoksissa muutaman kuukauden. Joskus pari vuotta sitten sama nilkka nyrjähti ja on sillointällöin oireillut. Joskus nilkkaan koskee ja tämä turvotus alkaa vähitellen kypsyttää. Lääkärissä olen käynyt ja sanoivat että mulla on taipumusta lättäjalkaisuuteen. Voiko se selittää turvotuksen?? Kiitos etukäteen vastauksista.
Nilkan ulompi luu turvonnut
4
4831
Vastaukset
- Turpokoipi
Eikö kukaan?
- eväsreppu
Nyrjähtämisen jälkiseurauksena sinulla on kertynyt taipumus kerätä nestettä kyseiseen paikkaan. Nestettä kertyy, jos nilkka saa paljon rasitusta tai se jostain syystä joskus on vähän huonossa asennossa.
Voit hieroa nilkkaa, jolloin nestekierto paranee. Hiero niin kuin hyvältä tuntuu. Kannattaa hieroa molemmat jalat jalkaterästä alkaen pohkeeseen.
Pidempiaikaista apua voit saada esimerkiksi kalevalaiselta jäsenkorjaajalta. En tiedä nykyisiä hoitojen hintoja. Siellä hoidetaan koko keho, mutta voidaan samalla erityisesti keskittyä johonkin ongelmakohtaan. Jäsenkorjaus voi kuulostaa hurjalta, mutta on hierontaa. Googleta.
Kokeile myös tätä. Alussa voit tehdä useita kertoja päivässä, myöhemmin tarpeen mukaan:
Paina isovarvas ja sen takainen päkiän osa tiukasti maahan. Väännä kantapäätä kohti toista jalkaa niin paljon kuin saat. Paina kantapää maahan ja astu kunnolla koko painollasi. Voit vaikka irrottaa toisen jalan maasta. Toista pari kolme kertaa.
Muista juoda riittävästi vettä ja pidä jalkaa välillä koholla. Jos ongelma on jokapäiväistä, käytä joustosidettä vaikka kolme päivää.- Turpokoipi
Kiitos paljon arvokkaasta vinkistä!
- Anonyymi
Kiitos omastakin puolesta hienosta neuvosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167220- 1992597
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1082225En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761618Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911129- 441029
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va461009- 99961
- 46763
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6753