Mitä kuuluu Teuvalle sakramenttiasiassa?
Mitä Teuvalle?
Huavaahh
272812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Purtsi todennäköisesti Juu ulkoilee
JOO SEN JÄLKEEN : KUN HÄN JÄTTI RAPORTIN , ON TAPAHTUNUT PALJON .
JA EI KAIKKI OLE SEPA, ASIAA MUTTA SE OSA MIKÄ ON ,EI KAADA HP:TÄ..
MIHINKÄÄN... ON KÄVELYTTÄNYT VAIMOAANKIN. MP. ON HYVIN . LÄHEINEN
HÄNELLE... TIETENKIN. ONHAN HÄN HEIDÄN LASTENSA ÄITI...
-
JA MINUN SERKKU. ISÄNI TOISEN AVIOLIITON AJALTA...
-
vuodesta 1902 asti on kirkossa nautittu, ja sama jatkuu.
Pysykää lujana ja luottakaa Jumalaan.
Jumaln myllyt jauhaa varmasti sataapi ihan piakkoinkin olla mahdollista viettää keskenämme muistoateriaa Purtsi perustamassa uutta yhdistystä vapaakirkkoa koittaa vielä heilua kahdellapallilla sarnatauti tiedättehän
Kuules nyt pirun penikka, vapaakirkon pastoriksi ei valjemme Purtanen lähtenyt.
Hän joutui iisaksoniöaisten vainon kohteeksi koska ei lähde palvomaan epäjumalia vapaakirkon pastorina. Kiitos Jumalalle.
Eikä hän ole perustamassa mitään kirkkoa. Hän on ollut esikoislestadiolainen saarnaaja vuosikymmeniä ja jatkaa tehtävässä edelleen palvellen kutsutussa tehtäväsdään uskollisena Kristukselle..
Kuullees nyt kumpiimeistä se pirunpeniikkaa matoo olla se on se kukha eriseuran lähtöö onko seepaat noin pölijiä etteei tierä et uurenperuustaajat on aina eriseuraasia
höpö, höpö
Ei ole enää kaikki kotona ja entisellään, lahko on lahko ja pahempi eriseura, kun osaat vielä aavistaakaan.Eikö sitä voi mitenkään ymmärtää, että rukoushuoneehtoolliset on uutta esikoislestadiolaisten keskuudessa, vai onko jotain muistihäiriöitä.
Olen elänyt pian 70 vuotta ja en ole tämänkaltaista ennen kokenut, vaikka 60-luvulla eriseura sotki asioita ja oli ikävää aikaa.
Älkää rakkaat ystävät lähtekö kaikkiin houkutuksiin mukaan,pysykäämme tässä vanhassa hyväksi koetussa käytännössä vielä kirkonkin suhteen!
Kirkko on p.....a
olen ymmärtänyt, että purtsi olisi nyt kannattamassa ehtoollisen ottamista rukoushuoneelle.
On vissiin ymmärryksessä vikaa!
Ei oo Teutaa palstoilla näkynyt, toivottavasti ei huonoa kuulu.
OLIN VÄHÄN REISSULLA, TULIN 4 TUNNIN PÄÄSTÄ , SIITÄ KUN TEIT HAVAINNON.
Joo, olen huomioinut paluusi, tervetuloa taas taistelukentälle, Sinua onkin kaivattu noiden separoiden saattamiseksi oikealle tielle!
Itsekin olen kuullut Purtsin tehneen parannusta eriseuraisuudesta. Jumalalle kiitos!
heh heh
Olen kuullut, että SK , SP ym eivät tee parannusta.
Nuoret likat juo viinaa ja saa miehet syömään salaattia.
Mitäs teuta noin kiivailee kaikille kirjoittajille? Simonin sukuako?
Kuka herkkähipiäinrn poistattaa teutaa palsralta? Naurettavaa!
nIIN MINUSTAKIN TULI TAAS MIELEEN SE ENTINEN SEFU,, JOK APOISTI TYÖKSEEN VIESTEJÄNI HISTORIIKISSÄ. SELLAISTAKO OLISI PITÄNYT AUTTAA.. EI KUUNA
KULAN VALKEANA , KUU KIURUSTA KESÄÄN.PUOLIKUUTA PEIPPOSESTA , VÄSTÄ-
RÄKISTÄ VÄHÄSEN, PÄÄSKYSET EI PÄIVÄÄKÄÄN , VESI VANHIN VOITEHISTA . . .
Tuonen viita, rauhan viita, kaukana on vaino riita, sinnepä lapseni saatan! Kaunista, vai mitä teu? Kyllä alexis osasi! Ammen plottis!
heikki muistatko kun saarnasit isästä ja pojasta,jossa isä sanoi pojalle poikani siitä asti kun lähdit ovi on ollut auki!Samoin on nyt sinunkin kohdallasi ovi on AUKI tule takaisin!
Miten voi palata takaisin, jos ei koskaan ole minnekään lähtenytkään?
Ai eikö ole lähtenyt? Oli ahtialassa perustamassa uutta yhdistystä ja lupautunut lähtemään Esikoisten lähettämänä Saksaan syyskuussa. Käy Esukoisten lähettämänä viron matkoilla. Kyllä on jättänyt vanhan taakseen ja lähtenyt eriseuran leipiin. huhhuijaa
Tiedoksi meillä teuvalla on kaikki hyvin. Näyttää kirkastuneen myös kaikkein synkimmät separaattorien sydämet. Pari iltaa sitten suurella joukolla keskustelimme asiasta ja tarkoituksena on pitää kaikki vanhat kaavat ennallaan.