Rääkäisyt metsässä yöllä

Puna12

Kävelin viime yönä koiran kanssa ennen nukkumaan menoa joskus yhden aikoihin metsän vierestä menevää pikkutietä ja ihan järjetön ääni kuului metsästä. Mikähän eläin ääntä voisi pitää? Kuulosti kuin jotain oltaisiin tapettu nyrkeillä tai vauva olisi rääkäissyt. Ääni kuului n. 10 sekunnin välein ja oli sen verran karmivan kuuloista, että lähdin suorinta tietä kotiin.

Kettuja täällä pyörii ja kaikki maailman linnutkin taitaa viihtyä, mutta ääni tuntui kuuluvan kokoajan samasta paikasta eli ei ainakaan liidellyt jos se lintu oli.

Etelä-Suomessa ollaan!

12

5780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevätpentu

      Kettuhan se siellä, varmaan rääkyi.

      • Puna12

        Ok, kiitoksia vastauksesta! Nimenomaan pennuistako on kyse vai pitääkö aikuiset sitä ääntä?


      • kestokassi

        Ketun rääkäisy osaa olla kammottava varsinkin muuten hiljaisessa pimeässä metsässä.
        Äänekkäimmillään kettu on keväällä kiima-aikaan, jolloin sen ääntely on enemmän haukkumaista. Loppukesästä kuulee sitten näitä rääkäisyjä.

        Jokin kommunikointikeino se on, sillä lapin puuttomilla alueilla, missä ääni kantaa pitkälle kuulee usein vastarääkäisyn kaukaa. Niin ja aikuisia ovat rääkyjät aina olleet, kun olen ehtinyt näkemään.


      • kevätpennut

        Nyt kevään pennutkin huutelevat. Tullut vieroituksen aika emosta. Aikuisen näköisiä, hieman pienempiä kun naaraskettu.


      • kestokassi

        Okei, siis toihan selittäisi karjumisen, eli pentujen erotuskaa.

        Aikuisiltahan ne maallikosta näyttää, kun ei ole verrokia rinnalla, mutta pentuja taitavat olla.


    • DonKyösti
    • Kettuvaijänis

      Jänis päästää ahdistettuna/ haavoittuneena myös ääniä, jotka ovat verrattavissa vauvan parkaisuun. Moni aloitteleva metsästäjä on jättänyt harrastuksen siinä vaiheessa, kun on kuullut jäniksen parkaisun. Mutta jos ääni toistui kymmenen sekunnin välein (montakohan kertaa?) niin ei ollut luultavasti jänis.

    • VanhaKansa

      Suon laitaan poljettu äpärä se siellä huutaa...

    • onkot
    • sdfsdfsdf
    • 1.ukkeli

      Kettu rääkäisee sen verran karmivasti, että se totisesti jää mieleen.
      Itse kakarana viitisenkymmentä vuotta sitten tiirailin pieneen koppiin teljettyä kettua, ja sen rääkäisyt olivat sitä luokkaa, että niitä ei unohda.

    • Lahdenseutu

      Lintuhan se taisi olla. Noin 10 s. välein toistuvana sopii tyypillisesti pöllönpoikaan joka vielä kerjää vanhemmiltaan vaikka jo lentääkin osaa vaan ei saalistaa. Viirupöllön pojalla rääkäisy on tosiaan aika voimakas.
      Itselläni kävi juuri äskettäin viirupöllön lentopoika rääkymässä yöllä 02.30 suljetun ikkunan takana ja kuului hyvin sisälle. Laji on E-Suomessa varsin yleinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe