mikä on pienin kissarotu?Olen yrittänyt katsoa rotukuvauksia,mutten ole saanut selvää.Ja myös kissarotu joka tulee toimeen koirien kanssa?
kiitollinen vastauksesta.
mikä on pienin kissarotu?
9
3419
Vastaukset
- Hih hih
Onko siis pääasia että se kissa on pieni, että se ei pysty laittamaan hanttiin sille koiralle? Vai onko se koira niin pieni, että jos kissa olisi iso, kissa olisi vaaraksi koiralle?
;)- cat
En nyt tiedä onko kissaroduissa paljon eroja koon suhteen. Nartut ovat uroksia pienempiä.
Uskoisin että jos kissa tottuu pennusta saakka koiran seuraan ei ongelmia luultavasti tule. Setäni vaimolla on kaksi aikuista koiraa (gorkia)
ja kun hän otti kissan pennun niin alkusähinöiden jälkeen kissa tulee koirien kanssa hyvin juttuun. Koirat ovat ottaneet kissan pennukseen ja pútsailevat sitä!Kissa on maatiaiskissa. - Minä
cat kirjoitti:
En nyt tiedä onko kissaroduissa paljon eroja koon suhteen. Nartut ovat uroksia pienempiä.
Uskoisin että jos kissa tottuu pennusta saakka koiran seuraan ei ongelmia luultavasti tule. Setäni vaimolla on kaksi aikuista koiraa (gorkia)
ja kun hän otti kissan pennun niin alkusähinöiden jälkeen kissa tulee koirien kanssa hyvin juttuun. Koirat ovat ottaneet kissan pennukseen ja pútsailevat sitä!Kissa on maatiaiskissa.Tarkotitko Corgeja? :)
- itis
Tuskin mikään kissarotu eroaa siinä miten tulee koiran kanssa toimeen. Ehkä kannattaa etsiä sellainen kasvattaja jolla on itselläänkin koiria, ehkä pentu niin olisi jo tuttunut koiriin kasvattajan luona.
Itämaiset (kategoria IV) kissat ovat jollakin asteella pienempiä kuin muut. Eivät paina paljoa, mutta ovat silti lihaksikkaita ja elegantin näköisiä. - Mirela
Singapura on maailman pienin kissarotu. Tätä ei valitettavasti vielä suomen mantereelta taida löytyä. Yleensä kissa olisi hyvä hankkia ennen koiraa, mutta onnistuuhan se sitkeällä työllä jälkeenpäinkin. Kokemusta nimittäin on. Itselläni on kaksi kissaa ja rottweiler.
- BLäääläää
mää haluun tietää mikä se on!!
- jhfsjshdddsa
Ota iltalääkkeesi!
- kissamestari
Miksi kissan koolla on niin paljon väliä? Suurin osa kissaroduista on keskikokoisia (lukuunottamatta isot kissat, kuten MCO, NFO ym). Liian pienuuden ihannoimisesta seuraa terveysriskejä.
Kissa voi olla uros ja jäädä pieneksi. Tai olla naaras ja kasvaa jättikokoiseksi. On tavattu 2 kilon painoisia uroskissoja, kuin myös kymmenen kilon naaraskissoja. Se on vaan että miten perimä ja ruokinta vaikuttavat asiaan. - oirtw
Yleensä on fiksumpaa hankkia ensin kissa, sitten koira. Näin päin hyväksyvät toisensa nopeammin. Tottakai koira-perheeseenkin voi harkita kissaa, mutta on paljon koiran luonteesta kiinni, tuleeko onnistumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941769
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2351628- 911373
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!661032Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47928
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38918Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9914- 46872
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika37849