Mirtazapin Ratiopharm

Onko Mirtazapin Ratiopharmin käyttäjillä ollut samanlaisia sivuvaikutuksia käytön alkuvaiheessa kuin minulla ilmenee? Aloitin toissapäivänä ja eilen väsytti päivällä sikana. Olen nukkunut kaksi yötä hunommin kuin ilman lääkitystä vaikka kyseessä pitäisi olla unilääkekin. Lisäksi ne ajat, jolloin olen ollut unessa, olen nähnyt pelottavia unia. Koskahan nämä oireet häviävät vai häviävätkö ollenkaan? Entä paraneeko mieliala? Itselläni on ollut lievä depressio. Entä onko kokemuksia rinnakkaislääkkeistä?
61632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulle määrättiin pitkään jatkuneeseen unettomuuteen ja on auttanut!! Puolikas tuntia ennen nukkumaan menoa.Olen nukkunut hyvin. Heräilen yöllä vieläkin mutta nukahdan uudelleen.
Ensin olin väsynyt myös päivällä mutta meni nopeeta ohi. Eka tarvin myös 10 tunnin unia,varmaan kuittailin univelkoja pois.. nyt riittää 8 tuntia.Ihana nukkua taas!! Olin myös vähän masentunut ja ahdistunut unettomuudesta johtuen,nyt 1,5 kk päästä huomaan että mieliala on kohentunut ja koulu ja työ maistuu taas.
Kai se on yksilöllistä! Mulla on vaan hyvä kokemus kerrottavana.Painoa on tullu pari kolme kiloa lisää mutta ei haittaa, pää-asia että nukun taas.

Äänestä

Olen syönyt kyseistä lääkettä 5 kk ja ilman sitä olisin jo poissa. Sen vaikutus alkoi heti alusta saakka. Kykenen tarkastelemaan tunteitani ikäänkuin ulkopuolelta enkä mene tunnetiloihin niin voimakkaasti mukaan. Sivuvaikutuksina toki on turvotusta, joka pysyy kurissa liikunnalla, sekä myös lihomista. Nukkumiseen vaikutus on myös hyvä. Itsellä univaikeus ilmenee siten, että herään keksiyön jälkeen enkä nuku kuin pätkiä. Nyt nukun useimmíten täysiä öitä.
Lääkkeen täysi vaikutus alkaakin vasta n. 4 vk jälkeen, joten kärsivällisyyttä. Tähän ei pitäisi jäädä koukkuun??

Äänestä
  • Kiitos rohkaisusta. Toivottavasti toimii minullakin kuten sinulla. Meneekö tottumukseen tosiaan 4 vkoa? Muistatko oliko sinulla käytön alussa päiviä, jolloin kärsit päänsärystä? Eilinen oli minulla kuin krapulassa olisi ollut. Tänään siitä ei ole merkkiäkään ja tuntuu kuin uni paranisi yö yöltä. Kuinka voimakas mielialan kohoaminen sinulla on ollut?

    Äänestä

  • Sivuvaikutukset kirjoitti:

    Kiitos rohkaisusta. Toivottavasti toimii minullakin kuten sinulla. Meneekö tottumukseen tosiaan 4 vkoa? Muistatko oliko sinulla käytön alussa päiviä, jolloin kärsit päänsärystä? Eilinen oli minulla kuin krapulassa olisi ollut. Tänään siitä ei ole merkkiäkään ja tuntuu kuin uni paranisi yö yöltä. Kuinka voimakas mielialan kohoaminen sinulla on ollut?

    Mä jouduin jättämään koko lääkkeen. Alussa se tuntui tosi hyvältä, nukuin hyvin jne. mutta sitten se alkoi piristämään liikaa. Harmi.

    Äänestä

  • Sami kirjoitti:

    Mä jouduin jättämään koko lääkkeen. Alussa se tuntui tosi hyvältä, nukuin hyvin jne. mutta sitten se alkoi piristämään liikaa. Harmi.

    Missä vaiheessa lääkitystäsi lääke yleensäkin alkoi vaikuttaa? Entä olitko sitten vähän ajan kuluttua liian pirteä päivisin vai öisinkin niin, ettet saanut nukuttua? Tuntuu noin äkkiseltään oudolta, että voi olla liian virkku. Mitä häiritseviä tekijöitä se pitää sisällään?

    Äänestä

Olen vetänyt otsikon mukaista mirtazapin-valmistetta nyt reilut kolme viikkoa, 30mg/päivä annostuksella. En ole saanut tästä vielä tuntuvaa helpotusta oloon, jonkin verran kyllä. Toisin kuin monet SSRI-lääkkeet, tästä en ole saanut pahoja sivuvaikutuksia. Ainoa mainitsemisen arvoinen sivuoire on lisääntynyt unentarve; normaali 7-8 tunnin yöuni ei oikein tunnu riittävän ja herääminen vaikeampaa. Toisaalta päiväsaikaan en tunne lainkaan väsymystä. Liikunta tuntuu nykyään aiempaa vastenmielisemmältä, mutta se saattaa johtua vaan siitä, että kun normaalisti ajoitan kuntosalin aamuun, niin lääkkeen aiheuttamasta aamuväsymyksestä johtuen kroppaa ei vaan oikein saa hereille. Varsinaisia univaikeuksia minulla ei ollut ennen lääkityksen aloittamistakaan, mutta tämän kanssa olen nukkunut kyllä todella sikeästi. Sängystä nouseminen on silti vaikeaa, vaikka miten paljon nukkuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valoisampi tulevaisuus kirjoitti:

Onko Mirtazapin Ratiopharmin käyttäjillä ollut samanlaisia sivuvaikutuksia käytön alkuvaiheessa kuin minulla ilmenee? Aloitin toissapäivänä ja eilen väsytti päivällä sikana. Olen nukkunut kaksi yötä hunommin kuin ilman lääkitystä vaikka kyseessä pitäisi olla unilääkekin. Lisäksi ne ajat, jolloin olen ollut unessa, olen nähnyt pelottavia unia. Koskahan nämä oireet häviävät vai häviävätkö ollenkaan? Entä paraneeko mieliala? Itselläni on ollut lievä depressio. Entä onko kokemuksia rinnakkaislääkkeistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu