Olen 15v ja pelkään että minun elinaikanani suomi joutuu sotaan ja en halua mielelläni tappamaan tai räjähtää taistelukentällä. Aion käydä armeijan vaikka en sitä ihan 100%innoissani ole. Sivariin en halua koska en ole fruittari tai hinuri. Kertokaa tuleeko suomeen sotaa? Tarkoitan tuolla sitä että uskotteko suomen joutuvan sotaan elinaikanani.
Joudunko sotimaan
Suomionhyväpaikka
11135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos päättää käydä armeijan, niin on velvoitettu lailla lähteä sotimaan jos käsky tulee.
Siksihän nämä kaikki vellihousut ovatkin jo palautelleet sotilaspassejaan kun tilanne maailmalla on hivenen kuumentunut.
Eli nämä "tosimiehet" ja jatkuvasti intistä jauhavat "kovat jätkät" ovatkin niitä jotka jättävät ensimmäisenä laivan kun tilanne vähänkin kiristyy.
Teini-ikäisenä on kiva mennä armeijaan kun se kuullostaa mukavalta partioleiriltä, mutta samalla ei tulla ajatelleeksi mihinkä sitoudutaan.
Oikein sinulle vitun luuserisivari ei muuta kuin miinan polkijaksi.
Jokaisessa maassa on armeija . Joten valitse maasi missä käyt armeijan . Miehen tehtävä on puolustaa maataan ellei liity palkka armeijaan mikä toimii maksusta . Ennen armeijaa on hyvä käydä kouluja opiskella sekä harrastaa liikuntaa esim.kuntosaleilla . Kyllä näyttää siltä että sodat ovat todellisia täälläkin kun maahan tuodaan sotivia ihmisryhmiä sotivista maista sekä maan varastaminen näyttää lisääntyvän . Ensin asutetaan vuokrataan ostetaan sitten otetaan eli varastetaan . Esim.raamatussa jo Mooses kielsi varastamisen . Raiskaaminen on myös varastamista. Naisella on oikeus valita kumppani kuului mihin heimoon tahansa. Rakkaus on vapaaehtoista raiskaus vihaamista. Armeijassa opetetaan myös auttamaan toisia . Olemme kaikki Aatamista Evasta Noasta joten toisten vihaaminen on väärin. Rakkaus on Jumalasta joka loi meidät. Viha tulee laista ja synnistä . On pyrittävä rauhaan kaikkien kanssa se on Jeesuksenkin käsky . Jeesus myös sanoo ettei ruoka vahingoita ihmistä koska se ulostuu vaan se mikä tulee suusta ulos saastuttaa ihmisen . Pahat puheet teot ajatukset saastuttaa . On hyvä yrittää valita tehdä hyvää toisille niin ei vahingoita itseään . Omatunto on sielussa sydämessä joka alkaa ns.piiputtaa kun tekee väärin. Se on Jumalan puhetta ihmisen sisällä . Älä tee väärin tee oikein. Silti joutuu armeijassa tehtäviin joissa vastustetaan pahuutta ja varastamista . Armeija on siis hyvä asia silloin kun se puolustaa hyvää pahaa vastaan . Jos on pahoja johtajia voi mennä väärään suuntaan kaikki. Voi hyvin käy armeija reippaasti älä vihaa ketään . Auta ystäviä ja toisia niin pärjäät.
Tässä on ollut 70 vuotta rauhaa, mikä on historiaa katsellen harvinaisen pitkä aika. Oikeastaan Suomessakaan ei ole ollut kuin yksi tätä pitempi rauhanaika eli Venäjän vallan vuosisata. Krimin sotahan ulottui vain rannikolle. Saa sitten nähdä, mitä seuraavat 70 vuotta tuovat mukanaan.
Mutta sodan sattuessa on parempi olla sotilaana kuin avuttomana siviilinä. Ase kädessä ja järjestyneessä joukossa voi sentään tehdä jotakin. Keskitysleirillä on vaikeampaa.
"Mutta sodan sattuessa on parempi olla sotilaana kuin avuttomana siviilinä. Ase kädessä ja järjestyneessä joukossa voi sentään tehdä jotakin. Keskitysleirillä on vaikeampaa. "
Sodan tullessa kaikki siviilit ovat keskitysleirillä kun sinä hoidat homman kotiin ase kädessä.
Jooo....
Ase kädessä olet todennäköisesti pian loppusijoitettuna turpeen alle tai sotavankileirillä.
Unionissa on ollut tarkoitus ettei kukaan sorra ketään. Myös on tarkoitus ettei miehet sorra naisia vaan pyritään vapauteen .
Ehkä on hyvä opiskella ammatti missä voi auttaa toisia ja rauhaa . On monia ammatteja missä rakennetaan hyviä asioita . Sodassakin voi olla auttamassa tai hoitaa kasvihuonetta tuottaa ruokaa tai hoitaa sairaita . Sota tulee kun joku ihmisryhmä käy varastamaan muilta . Sitten voi opetella ammatin kuten vaikka kalastaja tai vaikka kirjailija . Pysyy ajatukset poissa pahasta kun tekee hyvää . Luonnonsuojeluammattina on hyvä tai tutkija . Eläinlääkäri . Armeija on lyhyt aika elämässä . Kukaan täysijärkinen ei tykkää murhaamisesta eikä murhaa tahallaan ketään . Sotaan joutuneilla on kurjaa omantunnon tähden siksi on Jeesus ristillä joka rauhoittaa . Jeesus sanoi että loppuun asti on sotia . Mutta älä pelkää . Jeesus on voittanut . ( raamattu kieltää tekemästä kuvia ja palvomasta niitä jumalina).
Kyllä joudut sotaan sinä 15v.
Jussi Niinistön härski vehkeily anglosaksien haukkojen kanssa takaa sen.
https://vastavalkea.fi/2016/08/31/kasvattaako-ministeri-niiniston-vehkeily-sodan-uhkaa/
Olet miettinyt asiaa ja tehnyt päätöksesi ymmärryksesi ja tietosi mukaan. Sinun tulee nyt jatkaa normaalia elämääsi huolehtien koulusta.
Kasvaa ja vahvistua ja vasta kun joudut eri kysymysten eteen voit ne ratkaista kohdaltasi. Et voi etukäteen tietää, mitä uusia näkökulmia saat.
On aivan oikein ja hyvää, että mietit tätäkin kysymstä. Miten toimisit.
Suomi ei lähetä lapsia sotaan. Aikuisilla miehillä on tarvittavat sielun ja ruumin voimat kysymysten ratkaisuun. Aikuinen saa myös tietoa, jota lapsi ei kykene otamaan vastaan ja jota tarvitaan kysymysten ratkaisuun. Armeijassa on monia eri tehtäviä, kuten sairaalassa.
Et halua ajatella tai valmistautua kenenkään murhaamiseen.
En minäkään, mutta en voi etukäteen tietää, mihin tilanteeseen joudun ja miten tulen toimimaan.
Siksi en ala moralisoimaan ketään tässä asiasa.
Olen saanut kasvaa vapaassa Suomessa, koska isoisäni tarttuivat aseisiin ja olivat valmiita tappamaan vapauden ylläpitämiseksi.
Näin, minkä suuren hinnan he saivat maksaa siitä koko loppuelämänsä.
Siksi minun vapauteni on aina maistunut karvaalta. Hinta oli liian suuri.
Minua kauhistuttaa ajatus lähettää lapset sotimaan puolestani.
Olen tottunut suojelemaan lapsia ja nuoria.
Mutta rullaattorini rämistys ja keppini kolistus ei riitä enää suojeluun.
Suomi nimen omaan lähettää lapsia sotimaan. Teinipoika jolta kysytään kutsunnoissa armeijaan menosta 16 vuotiaana, ei osaa päättää aikuisen tavoin mitä haluaa ja mihinkä lupautuu. Ilman täyttä ymmärrystä siitä mihinkä sitoudutaan ja ympäristön paine johtaa monille väärään valintaan. Tämä on tietenkin tarkoituksellista. Nuorelta ei kannata kysyä armeijaan menohaluista kovin vanhana enää, koska omatoiminen kriittinen ajattelu olisi liikaa kehittynyt. Siksi asiasta kysytäänkin teinivuosien hormoonihuumassa olevien ikäisiltä.
Luin, kuulin juuri hiljakkoin, että lapset ovat suosittuja värvättäviksi,
koska he EIVÄT YMMÄRRÄ - edes pelätä. Kuten sinä sanoitkin.
Pelottomuus tekee heistä tehokkaita palkka-murhaajia.
Afrikkalaisia lapsi-sotilaita haastateltiin ja heiltä kysyttiin,
mikä heistä oli vaikein kokemus sodassa?
He olivat siis sodankäynnistä pelastettuja, joita "parannettiin".
Lapsi-sotilaista vaikeinta oli ikäistensä surmaaminen.
Se haavoitti heidän omaatuntoaan eniten.
Uskon niin olevan, sillä minä ruikutan vielä anteeksi sisaruksiltani,
että pahinpitelin heitä lastenkamarissa. Iso-paha-sisko kun olen.
Olen saanut anteeksi kymmeniä kertoja - heiltä, mutta en itseltäni!
Omantunnon haavat ovat niin syviä kuin tulivuoret,
jotka purkautuvat aika ajoin katkeruutta ja katumusta syösten.
Vahingoittaa pienempäänsä, heikompaansa on alhaisinta,
mitä kukaan kykenee tekemään. Sitä ei aneilla makseta.