"Perusajatus
Kirjoittanut: H.J. 13.1.2005 klo 21.02
on siinä, että Pyhä Henki kulkee sydämestä sydämeen ihmisten välityksellä, kuten Raamattu meidän uskomme mukaan opettaa. Tästä seuraa se, ettei Pyhän Hengen saaminen ole kiinni ihmisen yrityksestä, vaan siitä, johdattaako Jumala kyselevällä mielellä olevan ihmisen evankeliumin lähteen eli uskovaisen ihmisen luo."
Miten tämä tapahtuu sellaisen ihmisen kohdalla, joka on syntynyt vanhoillislestadiolaiseen perheeseen? Missä vaiheessa VL tulee uskoon?
Kirjoittanut: H.J. 13.1.2005 klo 21.02
on siinä, että Pyhä Henki kulkee sydämestä sydämeen ihmisten välityksellä, kuten Raamattu meidän uskomme mukaan opettaa. Tästä seuraa se, ettei Pyhän Hengen saaminen ole kiinni ihmisen yrityksestä, vaan siitä, johdattaako Jumala kyselevällä mielellä olevan ihmisen evankeliumin lähteen eli uskovaisen ihmisen luo."
Miten tämä tapahtuu sellaisen ihmisen kohdalla, joka on syntynyt vanhoillislestadiolaiseen perheeseen? Missä vaiheessa VL tulee uskoon?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kun lapsi kasvaa ja omatunto neuvoo pyytämään anteeksi niitä pieniäkin "rikkeitä" niin usko säilyy. Lapsi on siis uskovainen jo syntyessään. Eli kaikki lapset ovat Jumalalle kelpaavaisia jo hedelmöittymisen hetkellä. Vl-kodeissa on kristillinen kasvatus. Tarkoittaa lähinnä sitä että neuvotaan pyytämään ja antamaan anteeksi.
että lapset opetetaan pyytämään ja antamaan anteeksi. On perin outoa, että tämäkin teidän pitää omia itsellenne!
**Kun lapsi kasvaa ja omatunto neuvoo pyytämään anteeksi niitä pieniäkin "rikkeitä" niin usko säilyy.**
anteeksipyyntöön perustuu vanhoillislestadiolaisen elävä usko. Niinkö?
Joh. 3:
"1. Mutta oli mies, fariseusten joukosta, nimeltä Nikodeemus, juutalaisten hallitusmiehiä.
2. Hän tuli Jeesuksen tykö yöllä ja sanoi hänelle: "Rabbi, me tiedämme, että sinun opettajaksi tulemisesi on Jumalasta, sillä ei kukaan voi tehdä niitä tunnustekoja, joita sinä teet, ellei Jumala ole hänen kanssansa."
3. Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
4. Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?"
5. Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan."
Jeesus ei puhu mitään sellaista, että "kristillinen kasvatus" vie ihmisen sisälle elävään uskoon.
Psalmissa78:5-6 sanotaan:"Hän antoi Israelille lakinsa ja käski meidän isiämme opettamaan ne lapsilleen, jotta tulevakin polvi ne tuntisi, jotta vastedes syntyvätkin ne oppisivat ja kertoisivat omille lapsilleen". Ihminen ei siis elä vain tätä aikaa varten. Kristillistä kasvatusta annetaan mm. kotona, kukin vanhempi omilla "lahjoillaan". Jumalan sanan neuvot ovat keskeisiä kasvatuksessa. Jumalan rakkaus ja armo ovat aina olleet samanlaisia. Anteeksiantamus on sama ennen ja nyt. Kristityt kodit kasvattavat lapsiaan näiden pysyvien asioiden tuntemiseen ja omistamiseen. Uskomme perusta on Jeesuksessa ja Hänen lunastustyössään. ...tulikohan tässä nyt vastaus esittämääsi kysymykseen...
miten vl tulee uskoon.
Tämä on täysin eri asia kuin kasvatusperiaatteet. Kasvatus ei vie ketään Kristuksen henkilökohtaiseen tuntemukseen eli elävään uskoon - olipa kasvatus millaista tahansa.
Joko kirjoitin väärin tai ymmärsit väärin; ei hyvänen aika kasvatuksella pääse elävään uskoon! Elävän uskon osallisuuteen pääsee parannuksen kautta. Kaikki lapsethan on uskovaisia riippumatta mihin perheeseen on syntynyt. Se usko vain hiipuu ja lopulta sammuu jos ei saa "lamppuunsa öljyä", eli ei ole uskovaisia vanhempia(sisaruksia, tms.usk. ihmistä) jotka antaisivat "öljyä" lamppuun. Tämä "öljy" mistä mainitsin on juuri se evankeliumi syntien anteeksi saamisesta. Toinen vaihtoehto päästä elävään uskoon on syntyä usk.perheeseen. Sitä emme tietenkää voi itse päättää minne synnymme. Siksi sanomme että on suurta Jumalan armoa syntyä usk. perheeseen.
***Toinen vaihtoehto päästä elävään uskoon on syntyä usk.perheeseen.***
***Toinen vaihtoehto päästä elävään uskoon on syntyä usk.perheeseen.***
Noinko vl-saarnaajat opettavat?
noinkaan. Kirjoittaja tarkoitti tuossa sitä, että jos lapsi syntyy uskovaiseen perheeseen ja saa siten kasvaa evankeliumin lähteiden luona, hän säilyy uskovaisena siinä, missä muut ajan myötä perisynnin vaikutuksesta menettävät lapsenuskonsa.
voit tietää, mitä toinen tarkoittaa?
meidän keskellämme ei ole näistä asioista mitään erimielisyyksiä. Tämä on niin perusasia, että sen kyllä jokainen varmasti pystyy allekirjoittamaan ilman ongelmia.
***Toinen vaihtoehto päästä elävään uskoon on syntyä usk.perheeseen.***
joku henkilö kirjoittaa omana mielipiteenään noin, niin on erittäin vaikeaa sinun tai kenenkään muunkaan mennä sivusta sanomaan, että "Kirjoittaja tarkoitti tuossa sitä...".
Sinä voit tietää asian omalta kannaltasi ja vl-herätysliikkeen viralliselta kannalta, mutta sinun pitäisi olla toisen henkilön aivojen ja ajatusten lukija ja tietäjä, jotta pystyt kirjoittamaan kuten kirjoitit.
Eikö?
Juuri sitä tarkoitin mitä H.J sanoi vaikka emme tosiaan tunne toisiamme.
1. Usko Kristukseen
2. Syntyä VL kotiin
"Kaikki lapsethan on uskovaisia"??
Miten niin? Kaikkiko? Ateisti perheiden, hindujen, muslimien jne.?
näin, että kaikki lapset on uskovaisia. myös ateistiperheiden ynnä hindujen ynnä kaikkien.
älä kysele tyhmiä, äläkä koita sortaa tätä "lahkoa"
...aivopesemällä.
ei kukaan ihminen voi toista ihmistä aivopestä, koska elävä usko löytyy jokaisen ihmisen sydämestä uudestisyntymisen kautta. Kuten Jeesus Joh. 3 opettaa Nikodeemukselle, joka näitä asioita kyselee.
Aivopesun avulla voidaan kylläkin opettaa henkilö noudattamaan tietyn yhteisön sääntöjä, uskomaan yhteisön johtajien oppeja yms. Nämä ovat kuitenkin eri asia kuin sydämestä löytyvä elävä usko.
näinhän me uskomme. Koskaan emme voi saada maailman hyväksyntää, mutta kysyville/etsiville vastaillaan.
miten te uskotte? Että syntymällä vl-kotiin henkilö on otollinen Jumalalle ilman omakohtaista uudestisyntymistä.
Näinkö?
Aikaisemmin tässä ketjussa ovat selittäneet jo moneen kertaan, että lapset syntyvät uskovaisina riippumatta siitä mihin perheeseen syntyvät. Ei tarvitse uudesti syntyä. Ravinnon(evankeliumin) puutteeseen kuolevat monet pois uskosta, mutta on aina mahdollista palata takaisin samaan elävään uskoon kuulemalla ja uskomalla Jumalan valtakunnan evankeliumi ja tällöin tapahtuu uudesti syntyminen.
Jokainen ihminen syntyy maailmaan Jumalan lapsena. Perustana on Kristuksen viattomalla kärsimisellään ja kuolemallaan ansaitsema täydellinen lunastus ja lapsen usko tähän lunastukseen. Jeesus opetti että lapsi on Jumalan valtakunnan kanta-asukas ja uskon esikuva. Ei kukaan sen tähden pelastu, että on syntynyt vl-perheeseen vaan usko on henkilökohtainen aivan lapsesta saakka.
Itse tulin vanhoillislestadiolaiseksi, kun rupesin käymään rauhanyhdistyksen seuroissa. Käytin ensimäisen vuoden ajan korvakoruja, olin meikeissä jne. Lestadiolaiset olivat heti ensikerroilta lähtien tosi mukavia, juttelivat mulle. eivät syytelleet eivätkä osoitelleet mua, vaikka käytinkin koruja ja kietaisuhuivia ym. Ilo tarttui minuun heti. Sanoin heille useasti, että rakastan teitä, te ootte ihania. He sanoivat, että voi kun on niin ihanaa, että jaksat tulla tänne, armonsanomaa jaetaan vielä. pidin ry:n seurakuntapäivillä omia puheenvuoroja, eikä kukaan sanonut, että sinä opetat vääriä oppeja. Ei. Herran henki vaikutti jo minussa kovin vahvasti. Myöhemmin sain parannuksen armon, kun menin uskonsisareni luo, hän sanoi mulle, että haluatko uskoa synnit anteeksi. Toki halusin, ja nyt vähitellen Jumala on antanut ymmärrystä jättää vähitellen kaiken maailmallisen pois. Parannuksen teon jälkeen käytin vielä pitkään korvakoruja, ja kuuntelin hengellisiä iskelmiä, mutta olin voimakkaasti pyhänhengen valaisema, että pystyin jättämään kaiken tuon pahan.
Nykyään kuuntelen vain SRK:n äänitteitä, voi että ne on niin virvoittavia ja aivan ihania!
Rakkaat vanhoillislestadiolaiset, te olette todella rakkaita. Teitte minun elämästäni elämisen arvoisen. Voi, kuinka rukoilenkaan teidän puolestanne, jotka ette ole vielä armosta osallisia, Jumalan armo kuuluu teillekin, kumpa osaisitte panna kaiken pahan pois. Vielä tässä ajassa on mahdollisuus tehdä parannus, kohta on jo myöhäistä. Menkäät jonkun uskovaisen(vanhoillislestadiolaisen)luo ja sanokaa, että haluatte uskoa. Ah, se on niin ihanaa tuo evankeliumin kirkastava voima. Peskäät karitsan verellä syntinne, Jeesuksen nimessä ja veressä. Itse ihan haluan pyytää päivittäin, että saisin uskoa syntini anteeksi, haluattehan tekin uskoa. Etsikäät lähin Rauhanyhdistys ja tulkaa kuulolle. Voi kuinka Jumala etsii teitä, eksyneitä lampaita. Hän haluaa koota omansa saman katon alle, ja kun on aika, hän korjaa omansa Taivaan kunniaan. Rukoilkaat, että vielä tulisi parannuksen tekijöitä. Aika on paha. Ympärillä on valtavasti hätää ja tuskaa. Ihmiset etsivät elämäänsä perustaa. Kun on saanut majansa rakentaa Kristuskalliolle, niin on turva Jumalassa. Rukoilen, että jos yksikään epäuskoinen tuntee tuskaa ja ahdistusta, niin menisi Rauhanyhdistyksen seuroihin ja saisi siellä synnit anteeksi.
Jumalan valtakunta on siellä, missä kaksi tai kolme Hänen sanansa eteen kokoontuu. Saman sanan luokse. älkäät eksykö eriseuroihin. siellä opetetaan valheoppeja. RY:llä opetetaan aitoa raamatun mukaista Jumalan sanaa!!!!
Kuinka ne korvakorut alkoivat tuntumaan pahalle? Osaisitko sinä kertoa mikä niissä verrattuna rannerenkaisiin on niin pahaa?
korvakoruissa täytyy tehdä Jumalan luomaan "savimajaan" reijät, jotta niitä voi pitää. Mutta rannerenkaan voi laittaa käteen, vain laittamalla. Jumalan luomistyön ihmettä ei näin tarvitse alkaa muokkaamaan. Sama pätee myös meikkeihin. niillä, ikään kuin peitellään ja muutellaan kohtia, merkiksi siitä, ettei ole Jumalan luomistyöhön tyytyväinen.
vanhoillislestadiolaisina emme hyväksy tatuointeja, meikkejä, lävistyksiä jne. kyllä me korut hyväksytään. Nappikorviksia kuitenkin vierastamme. On se aika ilmestys, jos joku kehtaa tulla RY:källe sellaset korvissa. kyllä sellasia varmaan katotaan aika kieroon. Ihmisethän luonnollisesti luulevat, että hän on joutunut tekemään korviinsa reiät.
Siinä saa sitte jatkuvasti selitellä, että ei ku nää on vaan tällaset napsautettavat korvikset.
Helpompi on, kun ei laita sellaisia, ni säästyy myös turhilta selittelyiltä