huolestunut siskosta apuja? :/

huolissaann

hei!
olen huolissani 20 vuotiaasta siskostani, joka asuu vielä kotona perheemme kanssa. Olen itse häntä hieman nuorempi ja olen huomannut hänellä pakko-oireita.
Kaikki alkoi siitä, kun vuosia sitten sattumalta katsoin dokumentin, joka kertoi OCD:stä. Aloin etsimään tietoa lisää, sillä olin kiiinostunut. Aloin kuitenkin huomaamaan siskollani samanlaisia pakkotoimintoja kuin kyseisessä dokumentissa. Aluksi siskoni pesi käsiään usein ja todella pitkän ajan, joskus yli 15 minuuttia. Hän alkoi toistaa pakkoliikkeitä ja tarkistaa asioita. Nykyään hän myös peseytyy suihkussa todella kauan joskus yli 1,5 h. Hänellä on siis lian pelko. Lisäksi olen huomannut hänen miettivän itsekseen ja vaikka koitan hänelle puhua hän ei vastaa ennenkun on suorittanut toimintansa loppuun. Hän siis luultavasti toistaa sanoja tai numeroita mielessään. Välillä hän napsutti valoja edestakaisin, mutta sitä hän ei enään tee. Hän myös tarkistaa usein, ovatko auton ovet tai muut ovet kiinni.
Olen ainut perheestämme, joka asin on huomannut ja olen hänestä todella huolissani. Näen hänen olevan nolostunut, sillä hän tietää, että minä tiedän hänen ongelmastaan. Tätä on jatkunut jo pari vuotta ja en tiedä mit tekisin. Emme ole kovinkaan läheisiä, jotta voisin hänelle suoraan asiasta sanoa.
Olisiko täällä siis ketään, kuka on seurannut sivusta läheisen pakko-oiresta häiriötä? Olisiko vinkkejä mitä tekisin? Ajattelin puhua asiasta vanhemmilleni lähiaikoina, mutta haluaisin kuulla teidän vinkkejänne. Olisin todella kiitollinen asiallisista kommenteista, sillä sivustaseuraaminen on raastavaa, kun ei asialle ei voi tehdä mitään.Näen siskoni olevan ahdistunut ja pelkään hänen masentuvan.

5

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velivalkoinen

      Hei
      Jos kertomasi on tosi niin kyllä asia pitää ottaa puheeksi siskosi kanssa. Sinun on lähestyttävä häntä ja kysyttävä häneltä suoraan mieltäsi vaivaavista asioista. Asiaan on hyvä puuttua ennen kuin se pahenee ja saattaa se kuitenkin pahentua. Pakko-oireisen elämä voi pahimmassa tapauksessa jumittaa kaikkia arjen tekemisiä.

      Puhu siskosi kanssa ja vanhempiesi kanssa tai jonkun joka kuuntelee sinua. Saattaa joutua käymään lääkärissä joka tekee tarvittaessa lähetteen erikoissairaanhoitoon.
      Parempi puuttua ajoissa sillä yleensä asioiden pitkittyessä ne vaikeutuu.
      Tsemppiä ja voimia tulevaan.

      • kovaa_rakkautta

        Tässä ei nyt hempeilyt ja lääkkeet auta, vaan kunnon uhkavaatimukset peliin. Jos ei tuo OCD-meininki lopu, niin kadulle vaan. Eiköhän sitten opi käyttäytymään. Jos oikeasti rakastatte häntä, teette juuri näin, ennenkuin asia kenties pahenee.


      • kovaa_rakkautta
        kovaa_rakkautta kirjoitti:

        Tässä ei nyt hempeilyt ja lääkkeet auta, vaan kunnon uhkavaatimukset peliin. Jos ei tuo OCD-meininki lopu, niin kadulle vaan. Eiköhän sitten opi käyttäytymään. Jos oikeasti rakastatte häntä, teette juuri näin, ennenkuin asia kenties pahenee.

        Viesti siis suunnattu alkuperäiselle postaajale


    • Aloittajahuolestunut

      Kiitos vastanneille, taidan ottaa asian puheeksi. Kuitenkin sinä nimimerkillä "kovaa_rakkautta" voisit miettiä mitä sanot, sillä tuo ei ollut asiallinen kommentti. Miksi heittäisin siskoni kadulle hänen mielenterveydellisen ongelmansa takia?

      • htejhe

        Kovaa RAKKAUTTA! Antaa pillua baarissa, niin eiköhän myös asunto löydy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe