Lähellä katkeroituminen???

Keissa

Aivan äskettäin jouduin tilaneeseen, jossa koin että minua loukattiin ja mitätöitiin törkeästi. Olen panostanut erääseen hyväntekeväisyysjuttuun mielestäni paljon aikaa ja jopa ihan aineellistakin panostusta vuosien ajan. Nyt Viikonloppuna sivuutin jälleen jotain itselleni tärkeää antaakseni panoksen tapahtumaan. Sitten annettiin ymmärtää, että minua ei nyt sitten tällä kertaa tarvita ja en päässyt mukaan edes paikalla olleen "toimikunnan" yhteispalaveriin.
Porukka lähti siitä sitten "palaveeraamaan" ja jättäen minut yksin paikalle. Kyllä siinä muutama vaihtoi hämmentyneet silmäykset keskenään ja oli sitten jälkeenkinpäin vaitonainen. En vieläkään ymmärrä, miksi tämä toiselta paikkakunnalta tullut "päähenkilö" toimi näin vaikka olen ollut hänen yksi tukihenkilö reilut kymmenen vuotta. En tosin kanna päävastuuta paikallisesti toiminnasta, mutta olen kaikin puolin aktiivisesti mukana ja teen työn jutun hyväksi. Kyllä hän sitten siinä lopussa leperteli, kiitteli ja jutteli ympäripyöreitä, ym. mutta mistä johtui moinen luottamuksen puute ja jättäminen sivuun. Olisin toki ymmärtänyt käsissäni olisi ollut juuri tehtävä tai suoritettava vastuu, mutta kun jäin saliin istumaan yskin.
Sieppasi jopa niin paljon, että ajattelin että jätän jäsenmaksun ja jään jutuista kokonaan sivuun, mutta sitten menin itseeni. Aloin pohtimaan, mitä varten olen ylipäätänsä juttuun mukaan lähtenyt: onko se oma pätemisen tarve, saada itselleni arvostus, mielekästä tekemistä, auttaa lähimmäistäni, johon toiminta todella pyrkii.
Vastaus oli itselleni juuri tämä. Teen tätä toimintaa auttaakseni toisia ja edistääkseni minulle tärkeää asiaa, niin päätin antaa asian olla ja jatkaa mukana. Kyllä loukkaus ja mielipaha pakkaa vieläkin pintaan, mutta en anna katkeruudelle maata. Jos jään vihaan ja turhautumiseen, satutan vain itseäni, menetän paljon minulle tärkeää ja paikalle jää tyhjiö. Tiedän myös, että viha, katkeruus ja itsesääli tuovat ajan myötä jopa masennusta ja sitä minä en todellakaan halua. Omatuntoni sanoo, että olen toiminut rehellisesti ja sydämellä. Tuli mieleen, että voihan se olla vaikka ikä ja sen tuomat rajoitukset, että paikalla ollut päämies katsoi että on aika siirtyä sivummalle ja enemmän rivijäsenen paikalle.
Ja kristittynä välillä koetellaan kutsumuksen ja vakaumuksen aitous. Eniten auttaa se että jätän tämän minulle käsittämättömän asian Jumalan huomaan. Ei tämä tullut sattumalta.
Hyvät ihmiset, ei annata katkeruudella ja vihalle sijaa vaan annetaan anteeksi ja unohdetaan. Uskon että kyllä se ajan myötä kääntyy voitoksi ja syykin selviää, miksi näin?

2

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kastorgley

      Tuttu tunne minun työpaikalla. Minulla tosin on pitkä irtisanomisaika niin aika vähän on menetettävää, joten nyksyisin otan vain asiat puheeksi ja niin kannustan sinuakin tekemään. Kysy suoraan miksi minua ei huolittu palaveriin. Onko jokin asia mikä tähän vaikuttaa. Niin pitkään kun saat vastaukseksi pelkkää ympäripyöreätä niin tenttaa lisää. Tenttaat niin pitkään että sinua lakkaa painamasta.

    • oppeliini1

      "jäin saliin istumaan yskin". Miksi ? Sanottiinko Sinulle suoraan että Sinä et saa tulla tähän palaveriin?
      Ellei, niin miksi et vain mennyt mukaan? Vaikka vain kuulemaan mitä muilla oli sanottavaa.

      Tuo tilanne tulee uusiutumaan jonkin ajan kuluttua seuraavassa palaverissa. Otappa jo edeltäkäsin selvää milloin se pidetään ja ilman erikoisia kutsumisia, vain menet mukaan. Osallistut asioihin ja kun sinulla on ideoita, kerrot ne rakentavaan tyyliin.
      On hyvin todennäkoistä ettei kukaan ole puskemassa Sinua pois tuosta yhteisostä, aivan turhaan rakennat tyhjästä negatiivisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6543
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      98
      5457
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      244
      3309
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2408
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1796
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      50
      1732
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1684
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1386
    Aihe