Samana - Las Terrenas

j331

Kokemuksia kellään? Maaliskuussa olis reissu. Lueskelin että hyviä rantoja olis, mutta onko rannassa esim. merisiilejä tai medusoja ym eläimiä mitä pitää varoa? Uimakenkiä tarvitseeko? Majotutaan huoneistohotelliin ja aamupala kuuluu siihen, mites ruokapaikat? Tripadvisoria kattelin ja tuolla Las Terrenaksessa on ilmeisesti hyviäkin ruokapaikkoja?

2

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihanjeesloma

      Hei, eilen palasin kotiin viikon reissulta Las Terrenasista. Itse kävin pari kertaa meressä uimassa. En nähnyt meduusoja enkä merisiilejä, rannassa oli korallia muistuttavia kiviainesta paikoin, mutta niiden välissä oli hiekka"käytäviä", joita pitkin pääsi syvemmälle uimaan. Mutta uimatossut voisivat olla ihan paikallaan. Rannalla ja meressä on jonkin verran muoviroskia. Sellaisia ruokapaikkoja, joissa itse kävin tai kävisin, on 20 -30 kpl, hotellien ravintolat mukaan lukien. Ruoka on ihan hyvää, mutta aika lailla samanlaista paikassa kuin paikassa. Risotot ja paellat ovat erityisen hyviä. Liha on tuontilihaa Amerikasta, joten sitä en syönyt. Ainoa ravintola, jossa petyimme, oli Le Thalassa -niminen, todennäköisesti ranskalaisomisteinen ravintola, jossa puitteet olivat ihan kivat (mm. ruokalista tuotiin isolla liitutaululla jne.), mutta kalat olivat huonosti valmistetun vanhan hauen tasoista mössöä. Tosin Tripadvisorissa on saanut pelkästään erinomaisia tai hyviä arvosanoja, mutta meille se oli viikon huonoin ruokapaikka ja kallein myös.
      Itse kylä on aika pieni ja ostosmahdollisuudet ovat vähäiset. Joku valitteli kylän likaisuudesta ja rähjäisyydestä, mutta samanlainen se oli kuin muutkin matkalla näkemäni kylät. Alue on köyhää ja ihmiset elävät niukoilla tuloilla. Liikenne on hurjaa ja jos liikutte illalla,niin kannattaa ottaa pieni taskulamppu mukaan, näin mopoilijat ja autoilijat näkevät teidät paremmin.
      Itse viihdyin ihan hyvin tuon viikon, lähinnä levon merkeissä lomaani vietin enkä odottanutkaan mitään kovin aktiivista lomaa. Yhdelle retkelle osallistuttiin ja omatoimisesti käytiin Samanan kaupungissa, mutta ei siellä mitään erityistä nähtävää eikä koettavaa ollut. Samanan niemimaalta on useammin tunnin matka tasavallan isompiin kaupunkeihin, kuten Santo Domingoon, Santiagoon ja Puerto Plataan.
      Jos olette hyttysille arkoja, kannattaa ottaa hyttysmyrkky jo Suomesta mukaan. Kyllä sitä varmaan paikan päältäkin löytyy, mutta ei sitten tarvitse ekan illan jälkeen metsästellä, kun on omat aineet mukana. Ja jos pääsee pistämään, niin hyvä olla kortisonivoidetta myös mukana.
      Viikko oli ehkä vähän lyhyt aika, kun miettii kuinka pitkä lentomatka on ja sen lisäksi 3 tunnin matka lentokentältä kohteeseen. Kaksi viikkoa menisi ehkä joten kuten, mutta pitemmälle ajalle pitäisi olla joku fokus, kuten sukaltaminen, surffaus tai joku muu intohimo, jonka harrastaminen Dominkaanisessa onnistuu. Sää oli joka päivä hieno, lämmintä vähintään 25 astetta ja vain yhtenä päivänä pilvistä, mutta ei sekään haitannut. Edellisellä viikolla oli kyllä ollut sateisiakin päiviä.

    • valuuttavahti

      Kiiitos "Ihanjeesloma"!!!!

      ......Tunsin itseni sangen negatiiviseksi paketoidessani mietteitä lomamatkasta.
      Jopa junttimaisia ajatuksia Le Thalassa ravintolan tasosta.
      Ei hämännyt liirulaarumit nostattamaan tasopisteitä ko. ravintelin kohdalla. Kommenttisi vahvisti omaa kokemustani.

      Kokemus oli kokonaisuudessaan kaiken kaikkiaan riman alittava. Odotukset Karibian saaren kauneudesta olivat vain kauniita kuvia matkamainoksissa.

      Edellisessä tekstissä mainittiin jo lähes kaikki, joten komennetoin olevani samaa mieltä.

      Jos Jokunen kuitenkin aikoo matkata Dominikaaniseen, niin varustaudu
      - monta kasaa euroja
      - taskulamppu
      - jopa heijastin
      - lataa puhelimeen Whatsappi, todellakin toimi
      - aurinkovoide, kerroin 50 herkkäihoiselle, uva varoitus
      - kulttuuriin liittyvän tai vautsi-kokemuksien odotukset voi haudata päiväkirjaan, paitsi veteen liittyvät
      - ota mukaan kirjoja, parasta viihdettä, muuta ei ole oikein tarjolla
      - Netfliksikin toimi kiitettävästi
      - normi koon matkalaukku, ei tarvitse varautua tuliaisostoksiin
      - ja korut todellakin jätä kotiin, jollet halua vasten tahtoasi luovuttaa niitä paikallisille

      Kummastelen, minne katoavat kymmenien vuosien turistipesot, kun saarivaltion taatelintallaajille niitä ei ole riittänyt? Ei kunnollisia katuvaloja, slummikyliä, olematon sosiaaliturva, poliisin lahjottavuus, suhteettoman korkea hintataso ympäristöön verraten.....

      Jeps, et sellane lomakokemus tällä kertaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe