tarvetta netissä haukkua. Mitä te saatte siitä?
ihmettelen tuota
nouseekoego
16197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Se on vaan tunteiden ja pahan olon purkua.
Se ei kerro kohteestaan oikeasti mitään. Se on niitä defenssimekanismeja henkisen kivun kestämiseksi. Yritetään vakuuttua siitä että toinen oli paska ja yritetään vakuuttaa itse siitä että menetetty ihminen oli arvoton.
Et ole kokenut rakkauden kipuja kun et ymmärrä mistä siinä on kyse?
Pettymys purkautuu, ja psyyke ohjaa ihmistä selviytymään.
Se on selviydy tai kuole taistelu se.
ei se kerrokkaan haukuttavasta mitään, enemmänkin itse haukkujasta. Mutta onko se haukuttava sitten paska vai onko se se haukkujan oma tunnetila, joka saattaakin olla täysin väärä. Näkökulmia on monia ja joku voi kokea asiat aivan toisin.
se miksi se pitää tuoda julkisella palstalla esille?
Kertooko ne ihmiset ketä ne haukkuu? Täällä on ihmisiä ja siksi turvallista käydä traumaa läpi. Tulee vastauksia ja uusia ajatuksia, näkökulmia, suhteutta asioihin.
Ei kukaan halua purkaa pahaa oloaan yksin, jos ei halua kertoa ystävilleen edes niin silloin jää tämä paikka.
Ja julkinen; kun heinäsuovassa on tarpeeksi heinää et erota neulaa millään.
Haukkuminen täällä ikävä palstalla näyttää useimmin olevan narsistisen luonteen omaavan ihmisen sättimistä kun asiat eivät suju suunnitellun pelin mukaisesti. Rakkaudella ei siinä ole mitään tekemistä.
ei kerro, mutta siltikin....
eihän täällä oikein ole mitään muuta kuin haukuntaa.
Haukuttava voi olla mitä hyvänsä, uskoisin.
Ihminen yleensä ottaa esille ne omat traumansa kaikissa ihmissuhteissa. Lähisuhteissa kuulema tervehdytään traumoista. Kenellä niitä nyt sattuu olemaan.
Niin että jos henkilö esim on kokenut jotain haavoittavaa aiemmin niin se nousee sitten uuden pettymyksen myötä pintaan.
Näe se toisin silmin, ei täällä lle juuri muuta kun ihmissuhteissaan haavottuneita ihmisiä. Muutama trolli heitä kiusaamassa ja sefu.
Voihan se olla sitäkin, mutta ennemmin epäilisin että täällä ovat myös ne uhrit.
Haukkuuko narsistit salaa ja muilta piilossa? Eikös ne käy päälle henk. koht?
Ja eikös ne jätä kylmän piittaamattomasti ihmisen ja etsi uuden kohteen?
Kyllä se jätettävä pitää ensin mitätöidä. Varsinkin jos hänet haluaa pois palstalta niin se tapahtuu sitä äkkiämmin mitä kovemmin "potkii"
On täällä varmaan uhrienkin purkauksia. Silmäilen niin pintapuolisesti, että en osaa sanoa missä suhteessa mitäkin.
Aika turhaa kumminkin on haukkua täällä ketään.
Niin, onhan se.
Mutta jos se ihmisiä helpottaa niin eikös maailmaan mölyä mahdu?
Välittämisen määrä on kääntäen verrannollinen haukkumisen määrään potenssiin kaksi.
Tulkaa pihalle kello 15:00 niin anna palaa vaan ;)
Niin, olisi varmaan rakentavaa sanoa, että on erimieltä jstkn asiasta, ilman että menee henkilökohtaisuuksiin. Onhan täällä paljonkin kirjoituksia, joissa ihmiset tarjoavat vaihtoehtoisen näkökulman ja silloin koko ketjusta tulee mielenkiintoinen. On myös kirjoituksia, missä pistetään läskiksi vakavakin aihe. Ja kyllä jonkun ketjun osalta olen naureskellut, sillä on täällä ollut taitaviakin kirjoittajia ja joillakin välähtää hyvin ja nopeasti. Ehkä se, jos emme olisi niin ankaria muille emmekä itsellemme, sävy tulisi lempeämmäksi.
helvetinmoinen kehuminen, silloinkin kun tietää valehtelevansa, on toivottavaa ja sallittua? on olemassa sellainen käytäntökin joissakin tilanteissa, että edessäpäin haukutaan niin perusteellisesti, mutta sitten sen jälkeen ei puhuta mitään, koska asia pidetään sääntöjen mukaan sovittuna. miksei tämä toimi tavallisten ihmisten keskuudessa, vaan koskee lähinnä kaupankäyntiä tuotteilla ja tavaroilla.
tässäkin ketjussa ollaan syyttelemässä narsisteja haukkujina. ainakin yksi narsisti on aikaansaanut valtavan paljon uutta ja uutuuksia, vain kysymällä mitä uutta? niiden kyllästyneiden tätä samaa vanhaa p'skaa-vastausten tilalle. oliko se väärin tehdä ammatti-ihmisenä ammattikysymyksiä ammatti-ihmisille? ei, mielestäni. jatkossa en tule enää kysymään yhtään mitään, vaan toivotan menestystä kaupankäyntiin sekä joulumyyntiin.
kaikkea hyvää
se ei tee mustelmia ja satu niin paljon kun täällä revittelevät jos menis livessä samat asiat laukomaan.