Haluan tietää opintopolusta

Täältättätä

Kuinka moni on päässyt opintopolku urakan jälkeen tutkinto-opiskelijaksi? Ja miten käytännössä menee?

6

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirsikkah

      Tarkoitatko nyt polkuopintoja eli 1. vuoden opintokokonaisuutta avoimessa AMK:ssa?

    • pimeet

      Mitähän tarkoitat opintopolku-urakalla?

      Jos tarkoitat polkuopintoja, niin eihän se sen kummempi urakka ole kuin ensimmäisen vuoden opinnot muutenkaan. Mikäli se tuntuu paljolta, unohda koko juttu.

      Jos taas tarkoitat Opintopolkua, niin sitä kauttahan kaikki hakevat. Olihan se aika urakka; ensin hakemus, sitten pitkä odotus, opiskelupaikan vastaan ottaminen ja vielä ilmoittautuminen. Mutta kannatti, toivottavasti.

      • Mimahnvjn

        Kaikki? Tuskinpa sentään kaikki


    • motivaatiollapitkälle

      Tradenomin polkuopinnot suoritettuna. Syyskuu-toukokuu välillä yli 70 opintopistettä työn ohella, keskiarvo 4,8. Opintorekisteriote sekä ns. motivaatiokirje piti laittaa hakemuksen kylkeen. Opintotoimistossa vilkaisi opintorekisteriotettani, kun kävin jättämässä hakemuksen ja totesi, ettei saisi sanoa mitään, mutta eiköhän tämä ole aika selvä peli. Touko-kesäkuun vaihteessa oli tutkinto-opiskeluoikeus plakkarissa ja nyt mennään ihan loppusuoralla :)

      • Bihn

        Hieno homma! Onnea :)


    • happyy1

      Olin viime lukukauden polkuopiskelijana sosionomikoulutukseen. Nyt tuli tieto, että minut on hyväksytty virallisesti tutkinto-opiskelijaksi. Ihanaa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4836
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      61
      2711
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1044
    5. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      964
    8. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      186
      880
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      875
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      874
    Aihe