Olen 14, 165 cm ja 60 kg. Liikun paljon, syön terveellisesti enkä herkuttele ollenkaan! Missä vika??? En ole laihtunut ollenkaan vaikka olen elänyt näin jo monta kuukautta. Harmittaa vitusti
Miksi en laihdu???
läskipaskaa
7102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On syytäkin vituttaa koska olet uskomaton mätisäkki!
Miltäköhän sä näytät? Varmaan 155 ja 100kg?
Kuules nyt, oot vielä sen verran nuori, että kasvat vielä aivan taatusti. Joten älä hyvä lapsi ala laihduttamaan.
Miks ei sais laihduttaa? Se on parempi terveyden kannalta jos laihduttaa!
Mee puhuu terkkarin kaa, se voi varmaan auttaa.
Oikeesti? 65 kiloo?! :Dd Mun kaveri on 163 cm / 46 kg ja sitä sanotaan koulussa läskiks. Mun mielestä se on ihan normaalipainone, ehkä vähä pyöreempi ku muut.
Nopeita tuloksia saat aikaan, kun jätät aamupalan pois, jos sitä siis syöt. Se on tutkittu, että aamupala lihottaa eniten. Syö mieluiten vain päivällä :)
Mut tsemppiä! noin mäki laihduin ^.
Kyse+ei+aloittajan+kohdalla+varmaankaan+ole+"laihtumisesta".+Kun+ulkoilee,+liikkuu+ja+urheilee+paljon+niin+lihakset+kasvatat.+Ja+kun+tiedetään+että+lihas+painaa+kolme+kertaa+enemmän+kuin+rasva,+niin+vaikka+paino+ei+putoakkaan,+ulkoisen+muutoksen+huomaa.
Jos+haluaa+laihduttaa,+niin+silloin+pitää+syödä+pelkkiä+vihanneksia+jotta+llihaksetkin+riutuvat+ja+pienenvät.+Näin+paino+laskee.
Muussa+tapauksessa,+eli+siis+jos+liikut+160-180+sykkeellä+sen+1.5+-+2.5+tuntia+päivässä+yhtäjaksoisesti,+niin+paino+putoaa+romahtane+3kk+kuluttua+aloituksesta.+Siihen+asti+se+saattaa+jopa+nousta+koska+lihakset+kasvavat+ja+elismitö+kerää+nestettä+ennen+jokapäiväistä+suoritusta.+Jossain+vaiheessa+nesteen+kerääminen+lakkaa+kun+elimistö+hoksaa+että+tämä+on+normaali+elämäntilanne,+ei+poikkeuksellinen.+Ja+silloin+paino+lähtee+laskemaan.
Suurimpia+virheitä+mitä+aloittajan+tilanteessa+voi+tehdä+on:
-+juoda+kahvia!!+Ei+koskaan+kahvia,+korkeintaan+teetä
-+syödä+leipää!!+Leipä+ja+viljatuotteet+on+se+joka+lihottaa+suomalaiset
-+nukkua+vähän+!!+Nukkumaan+pitää+mennä+illalla+klo+21.+Sillä+yksi+tunti+ennen+keskiyötä+vastaa+kahta+tuntia+keskiyön+jälkeen.+Ja+vain+nukkuessa+elimistö+puhdistaa+itseään,+ei+valveilla+ollessa.+On+siis+tärkeää+nukkua+vähintään+9h+vuorokaudessa.
-+juoda+sinistä-+tai+rasvatonta+maitoa+!!+Aivot+ovat+yli+90%+rasvaa.+Jos+elimistö+ei+saa+rasvaa+mistään,+niin+se+menee+puolustustilaan,+säästöliekille.+Siksi+VAIN+punaista+maitoa.
-+käyttää+margariineja+!!+Sama+juttu.+Jos+käyttää+rasvoja+niin+se+on+sitten+voita.
-+käyttää+rypsi-+tai+rapsiöljyjä+tai+soijaa+!!+Kaikki+kolme+edellämainittua+kasvia+keräävät+maaperästä+kaiken+epäpuhtauden+itseensä.+Kiinassa+mm.+noita+kasveja+käytetään+saastuneen+maan+puhdistamiseen+jonka+jälkeen+sato+poltetaan.+Vain+euroopassa+niistä+puristetaan+öljyä+jota+käytetään+ruuanlaitossa.+Luonto+kertoo+jo+miten+myrkyllinen+tuo+kasvi+on.+Jos+vihannes/juuresmaan+ympäröi+metrin+levyisellä+rypsi-kasvustolla,+niin+hirvet+eivät+tule+sen+läpi+syömään+vihanneksia/juureksia.
Kuntoilijan/laihduttajan+on+kuitenkin+hyvä+syödä+lihaa,+kaksi-neljä+kananmunaa+päivässä+(riippuu+liikunnan+määrästä+ja+raskaudesta),+kalaa,+pari+porkkanaa+päivässä+jne.++
Tässä+muutamia+esimerkkejä.+Onnea+elämänmuutokseen+joka+toivottavasti+kestää+loppuelämän.