Miksi miehet ei ostele lapsilleen

miesparaniinlapsia

elarien päälle yhtään mitään?
Jos lapsilta menee vaikka rikki pyörä tai silmälasit tai vaatteita tarvii, niin se on ainaäidin pussita pois ne ylimääräiset. Miehen ei siis kuulu kustantaa lapselle muuta kuin se iänikuinen 150 e kk vaikka lapsi joutuisi sairaalaan viikoksi niin äiti maksaa????
Mieste elämä on tehhty erittäin helpoksi eron jälkeen. 150 ja sillä kaikki on sujut, eikä tarvi edes tapailla eikä noitaa. Ei yhtään mitään, senkun makoilla sohvalla ja olla vaan.

Eipä ihme että valtaosa miehistä valitsee elarit kun se helpottaa sitä elämää. Eikä ne nousekkaan kuin kerran vuodessa vaikka kustannukset nousisi joka kuu.

Jostain syystä miehet kuitenkin vikisee sitten kuin peitelläkseen onneaan ettei tarvi mitään tehdä kun akka hoitaa kaiken,
Miesten elämä on helppoa.

Hellpon elämän lisä pitäisi maksaa mhyös, elareihin lisää laiskan miehen korvaus 200 e jos ei osallistu lasten elämään muutenkuin laiskottelemalla ja oman elämän parantamisella.,

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinsevaan0N

      Perustoimeentulon päälle ei oikein ole varaa ostaa yhtään mitään. Sekin muutama kymppiä, jonka etävanhempi saa työttömyyskorvaukseen lapsikorotuksena, lasketaan sosiaalitoimistossa tuloksi. Lasta taas ei lasketa menoksi, joten lapsikorotuksesta hyötyy ainoastaan lähivanhempi, ei koskaan etävanhempi. Etävanhempihan lasketaa lapsettomaksi, jolla ei kulu edes ruokaa lapsiin kun he ovat etävanhemmallaan (vaikka olisivat koko viikon yhtä soittoa).

      Miehen elämä on vaikeaa, sillä sen lisäksi että joutuu olemaan paljon erossa lapsistaan, siitä joutuu vielä maksamaan.
      Naisilla taas on helppoa juuri päinvastaisesta syystä: he saavat ylimääräistä korvausta siitä, että saavat asua lastensa kanssa.

      Mieti sitä ja kerro vaihtaisitko osia.

      "Eipä ihme että valtaosa miehistä valitsee elarit kun se helpottaa sitä elämää."

      Valtaosa miehistä valitsisi mieluummin lasten lähihuoltajuuden, mikäli se suinkin olisi mahdollista.

      • kummaavalitusta

        Siis miksi se mies joutuu olemaan erossa lapsistaan?

        Nykysin on puhelimet, on autot ja netit, aina voi soittaa ja sopia tapaamisia, on ihan siitä isästä kiinni haluaako tavata vai ei, turha kerjätä sääliä ettei nää lasta.

        Lähihuoltajuus ja tapaainen on ihan sovittavissa, muuta jos ei itse tee asialle mitään turha alkaa valittamaan.

        Jos makoikee sohvalla ja odottaa että exä hoitaa kaikki, niin mikäs siinä on valitellessa kun lapset ei tule??????? Voi jösses


      • näinsevaan0N
        kummaavalitusta kirjoitti:

        Siis miksi se mies joutuu olemaan erossa lapsistaan?

        Nykysin on puhelimet, on autot ja netit, aina voi soittaa ja sopia tapaamisia, on ihan siitä isästä kiinni haluaako tavata vai ei, turha kerjätä sääliä ettei nää lasta.

        Lähihuoltajuus ja tapaainen on ihan sovittavissa, muuta jos ei itse tee asialle mitään turha alkaa valittamaan.

        Jos makoikee sohvalla ja odottaa että exä hoitaa kaikki, niin mikäs siinä on valitellessa kun lapset ei tule??????? Voi jösses

        Puhelin kyllä on, mutta haluatko itse olle kännykkävanhempi (hyvin monet lähivanhemmat ovat, ja siitäkin saa ihan hyvät korvaukset)? Autoa ei ole mahdollista köyhän ihmisen pitää. Jollei ole varaa, niin mielestäsi vanhempi on huono vanhempi? Näinhän etävanhemmasta tehdään tarkoituksella se huonompi, koska tuet ovat hulppeat vain lähivanhemmalle, etävanhemmalle pyöreät nolla euroa vuodessa.

        Lähihuoltajuus on sovittavissa JOS äiti sen hyväksyy, ei ikinä muuten (paitsi jos äiti on TODISTETUSTI toivoton alkoholisti tai narkomaani).

        "Jos makoikee sohvalla ja odottaa että exä hoitaa kaikki, niin mikäs siinä on valitellessa kun lapset ei tule??????? Voi jösses"

        Mun lapseni tulee aina kun on mahdollista, mutta kun mulla ei vaan yksinkertaisesti ole varaa kustantaa matkoja, ruokia ja muuta tärkeää kovin usein. Ja vielä pitäis maksella ihan ylimääräistäkin?

        Oliko sulla muuta kommentoitavaa?


    • ei_rahaa_jalkovälillä

      "Mieste elämä on tehhty erittäin helpoksi eron jälkeen. 150 ja sillä kaikki on sujut, eikä tarvi edes tapailla eikä noitaa."

      Miehesi olisi varmasti ottanut lapsen, mutta kun Suomen sossutädit ovat sitä mieltä, että äidin luona parasta. Ja kuten nytkin nähdään, ei niin olekaan kun et pysty lapsestasi huolehtimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe