No niin on se aika. Saa nändä onko opet levännyt, vai tuleeko rangaistuksia taas kun on väärin katsonut tai sanonut toiselle. ?????
kiva koulu alkaa ??
finskasko
512244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Oisko syytä nyt vähän miettiä omaa esimerkkiä. Jos jo ennen koulun alkua on noin pahat ennakkoluulot niin kannattaa pitää suunsa kiinni lasten kuullen. Jos opettajat puuttuu kiusaamiseen se on paras mahdollinen teko. Ja jos se oma enkeli nyt ei satu aina olemaankaan enkeli niin voisko olla syytö selittää lapselle mitä se teoillaan voi pahimmillaan aiheuttaa. Tuskin yhdenkään tolokun lapsen elämä opettajaan kaatuu. Ja jos noin kovin huolettaa niin ota ihmeessä jo valmiiksi yhteyttä kouluun. Ei oo tämä oikea paikka asioita selvitellä. Van yleensähän se on niin että ei pokkaa oo mennä asioita selvittämään vaan täällä huudellaan.
opella näyttää ottavan koville jo nyt.
Aloittajalla on tainnut jäädä loma väliin, kun noin pipoa kiristää. Niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan. Vanhempien kannattaa tarkistaa myös omat asenteensa.
Hyvää lukuvuotta opettajille ja oppilaille!
Edellisellä lukukaudella rehtori antanut kirjallisen lausuman, missä toteaa käyttävänsä tyttöoppilaita omana agenttinaan.
Laitapa lapsesi kouluun (Puolankajärvelle), niin pelaat venäläistä rulettia. Ellei lapsesi ole näiden agenttityttöjen suosikki, sitten tapahtuu kummia.
Jos se rehtori kerta on noin kamala niin miksi asialle ei tehdä mitään, kyllä minä ainakin oman lapseni kohdalla tuollaisissa asioissa vaatisin ihan naamatusten keskustelua enkä täällä huutelisi. Ja jos oppilaitten välinen tasa-arvo on kateissa niin onhan rehtorikin vastuussa teoistaan ylemmälle taholle. Turhaan omalla köytöksellään lapsen elämää pilaa.
Aivan oikein. Turhaan omalla käytöksellä lapsen elämää pilaa. Se sinisen mökin akka, joka sallii tyttärensä olla ilmainen rehtorin agentti on ensimmäinen, joka pilaa tyttärensä elämän. Samoin tämän tyttären elämän pilaajana toimii mainittu rehtori, käyttämällä hyväksi hyväntahtoisia hölmöjä -alaikäisiä.
Et sitten "kuhanpahan" ymmärtänyt, että rehtori tökeryyttään paljasti, kun joutui edesvatuuseen toimistaan kerrotun agenttien käytön.
"kuhanpahan" räksyttää, ymmärtämättä mistä kirjotetaan. Sinä voit omasta mielestä olla niin ylivertainen oppilaan vanhempi, kuin haluat miksi täällä itseään esittelet kun et lukemaasi edes ymmärrä?
Kerroppas lisää tästä "agentti" hommasta
Jos odotellaan, että joku torvelo tekee tästä rikosilmoituksen niin toimitetaan sitten aineisto esitutkintaan. Ainahan yksi torvelo löytyy joka epäilee, että ilkeämielisyyttään kunnantyöläiskepuilijasta kirjottavat. Sen verran voi avata, että ainakaan erehdyksestä rehtorilla ole kyse.
Muistakaahan mielistellä tyttöoppilaita muuten voi olla piru merrassa. Näin niitä uusia kepuilijoita Puolanjärvellä kasvatetaan "KiVa" hengessä.
No mutta, valaiseppa asiaa mikä tässä on myt ongelmana. Mitästä turhasta kinuta jos ei sen isompaa ole
Kyllä sinisen mökin naishenkilö rohkenee tyttärensä paskoa. Jokaikinen mies, jolla osoite ollut samassa talossa muuttanut sieltä pois. Kertoo tästä naishenkilöstä olennaisen.
Tunnen mökin. Vanhaa ja käytettyä oli, mutta peruuteltukaan ei. Minun jälkeen tuli sininen paku.
Torvelot ei osaa tehdä rikosilmoituksia.. Onko sinulla kattava aineisto esitutkintaan? Virkarikos..sen vanhenemisaika on 5 vuotta..
Te kaikki paskankirjoittajat taidatte olla kateellisia, kaunille menestyvälle rehtorille. Vikojahan pitää etsimällä etsiä, jos ei muista niin hänen lapsista.....
Olisitte ylpeitä, että meidän lapsilla on näin hieno ja eteenpäin suuntautuva rehtori.
Ei täällä paskankirjoittajia ole muita, kuin sinä. Mikä kaunis??? Ja mikä menestyvä?? Kelvannut vain syrjäiseen Puolankaa kunnantöihin? Ei ole ainuttakaan ylpeilyn aihetta. Ainoa eteenpäin suuntaava voima on kunnan joka kuukausi maksama palkkapussi.
Kateus on ......paha!
Et "Puolank" näemmä tunne paikallista rehtoria. Hän suunnittelee hakevansa muita töitä, kun on epäonnistunut siinä työssä mistä hänelle maksetaan joka ikinen kuukausi. Menestyneen vastakohta on epäonnistuja ei suinkaan synonyymi.
Ymmärrän, jos hakee muualta töitä...
Tai muita töitä
Luulen että olen oppinut tuntemaan hänet aika "hyvin"...JA ihmettelen että hän yleensä jaksaa. Kuunnella teidän yli 200 vanhemman arvosteluja(jos, nyt ei kaikki täällä suomi24) Uskon ,että hän parhaansa yrittää JA mullakin lapsia koulussa josta MINÄ vastuussa, eikä rehtori.
Nostetaan nyt sinut jaustalle, että sinä olet ainoa esimerkkivanhempi ja ne muut parisataa ovat paskoja. Äänessä sinulla täytyy olla vaikka et ymmärrä koko asiasta mitään. Kirjoitustaidosta päätellen oma koulutustaso ei kovin ylevä. Osaat kuitenkin haukkua kaikkia muita kirjoittajia paskankirjoittajaksi. Sinulta ei lupaa kysytä kuka kirjottaa ja mitä kirjottaa.
Ei, nyt oot ymmärtänyt aivan väärin, johtuuko se liene tosta mun kirjoitustaidosta?
Sinut ja ne muut, jotka täällä jauhavat paskaa, pitää nostaa "jaustalle"....
Olettehan, niin täydellisiä että että...Voi,kun minäkin olisin, ihan katteeksi käy.
Tai, ehkä ihan..pienen pieni asia vielä puuttuu. Se, kun uskallat/uskallatte mennä suoraan hänen luokse sanomaan mikä ottaa nuppiin. Silloin se on avot
Tämä paskanjauhaja ei ainakaan tunne paikallista rehtori. Jos hän tuntisi käsittäisi, että rehtori on mielinkieli naamatusten, mutta täysin toista kun naama häviää.
Montako pätevää hakijaa oli musiikinopettajan virkaan? Niinpäs olikin tasan 0. Montako epäpätevää hakijaa oli musiikinopettajan virkaan? Aivan oikein tasan 1. Kuka sitten valittiin tähän virkaan? Se ainoa epäpätevä hakija (lähde: sivistyslautakunnan pöytäkirja).
Olkaa ylpeitä, että edes yksi epäpätevä hakee syrjäiseen kuntaan. Aivan kohta tämä epäpätevä on kaunis, menestyvä ja eteenpäinsuuntautuva.
Otte te katellisia ihmisiä, ei voi muuta sanoa...
Eiköhän kaikki opettajat kuitenkin yritä parhaansa mukaan ajaa oppilaitten etuja ja kuka tahansa työssä käyvä ihminen tekee työssään joskus virheitä, myös rehtori tekee työtään. Työttömien ja ennen kaikkea niitten työtä vieroksuvien vanhempien ois syytä miettiä että kannattaako toisten työntekoa julkisesti morkata. Vastuu on jokaisella itsellään.
Mistä tiedät, että työttömät ovat juuri ne, jotka morkkaavat? Sorruit itse morkkaamaan. Haluat erotella kerman ja rupusakin? Työttömyys ei ole aina oma valinta..
Oikein kuhapahan, puolangalla kyllä töitä tekevälle löytyy, mittään maisterin paikkoja ei oo van jos otat vastaan homman ku homman ja suostut vaikka usseammalle hommissa olemaan niin kyllä kuukaudessa elantosa saapi kasaan. Van ei kukaan kotoa hae eikä kymppitonnia kuussa maksa. Opettajat kai ne meidätki tänne kirjottavat on koulinu maalimaan että tuosta koulu olosta oon sitä mieltä että kyllä lapset pärjää ku ei aikuset mee niityeen kuulle pöljiä puhumaan. Elekääkä kehatko toisie sorsie, jokkaisella on oma paekkasa maalimassa.
Kun elämäntyökseen syrjäseutujen lahjattomia kakaroita opettaa, palkkioksi on tiedossa julkiset haukut. Sitten paikalliset ihmettelevät, miksei mihinkään ole päteviä hakijoita.
Jos opettaja on rimaa hipoen läpäissyt yliopiston, kutsutko häntä lahjakkaaksi? Opettajakunnassa oli aikoinaan aineopettaja, joka oli saanut ehdot opettamastaan aineesta. Tämä paljastui puolivahingossa hänen jälkeläisensä kautta. Näin jälkeenpäin ajateltuna, eipä kyseisellä henkilöllä olisi kannattanut hakeutua alalle..
Jos lahjakkaita ja lahjattomia yksilöitä etsitään, niitä löytyy sekä oppilaista että opettajista. Epäpätevä voi olla pätevää parempi..ei kannata aina tuijottaa pätevyyteen..
Täällä ei vissiin oo kenenkään pakko asua ja lapsensahan saa laittaa kouluun vaikka kajaaniin jos siltä tuntuu! Toki kolukyydit joutuu itse järjestämään mutta mitäpä sitä ei lapsikullan eteen tekisi. Elämähän on loppupeleissä täynnä mahdollisuuksia valita ja tehdä elmämänsä niin mieleiseksi kaikilta osin kun haluaa." Pakko ei oo kun köyhän kuolema" sanoo vanha sanonta.
Mitästä Kajjaaniin. Fiksuimmat laittavat kotikouluun.
Kotikoulu on yksi vaihtoehto mutta siinä sitä tarkkana saakin olla, kun EI opettajaksi kouluttautunut penskoilleen koittaa sivistystä loihtia, varsinkin, jos aitaa ja alistaa perheensä Heinijoki varteen.
http://yle.fi/uutiset/tuomari_koulut_selvittelevat_sisaisesti_sellaisiakin_kiusaamistapauksia_jotka_kuuluisivat_vakavuutensa_puolesta_poliisille/9114304
Puolankajärven kiva-koulussa asiat lakaistaan pois anteeksipyynnöillä, ettei vaan tulisi suurempaa selvittelyä. Ai niin, mutta eihän puolangalla ole lainkaan tällaista.
Kyllä sen huomaa että koulu.on alkanut kun niiiin pätevien korkeasti koulutettujen ainoat herran tertut johtaa välituntien leikkejä. Saa kuulema useampi pieni koululainen väistyä kun arvon opettajien ja kunnan ja valtion virkojen omaavien neidit laittaa koulun pihaa järjestykseen. Ois kiva jos joskus joku opettaja uskaltaisi nousta työkavereita vastaan ja sanoa että vaikka sun lapses on koulussa ois senki syytä totella ja antaa muillekkin mahdollisuuksia. No vielä se joskus herran terttuki joutuu isoon maalimaan....
Jos viranhaltija on laiminlyönyt tehtävänsä, toiminut virheellisesti tai epäasianmukaisella tavalla, hänestä voi tehdä kantelun Aluehallintovirastolle. Kantelun tekeminen on ilmaista.
Miksi hyväksytte lapsianne kohtaan tehdyt vääryydet?
Koulutustasomittaimen mukaan hurraata ei voi huutaa Puolangan osalta. Se on Suomen alhaisin (0...249). Liekö syy opettajien kyvyissä vaiko paikallisessa populaatiossa? Vai molemmissa?
http://www.stat.fi/til/vkour/2013/vkour_2013_2014-11-06_kuv_004_fi.html
Puolankajärven koulu on hyvä ja rehtori on maan parhaita, opettajat hienoja ja osa vanhemmistakin mahtavia. Lapset huippuja ja ympäristö mitä upein. Kaikki hyvin! Mulla on ollu siellä monta lasta ja kaikkien osalta on hyvin mennyt saman henkilökunnan kanssa. Miks mikään ois muuttunut? Katellaan peiliin jokainen...
Hyvä, että sinulla on mennyt kaikki hyvin...kuin pelkkää päättymätöntä siemensyöksyä/orgasmia.
"Rehtori maan parhaita, opettajat hienoja..." on vain yhden ihmisen mielipide ei mikään tilastolla todennettavissa oleva asia. Siis yhden henkilön, joka asuu Suoman alhaisimman koulutustason kunnassa. Ja on kytköksissä paikallisiin kepuli veivaajiin taikka ainakin näiden kepulien support.
Tilastossa todennettu asia on sen sijaan lahjomaton. Kainuussa pahnanpojimmaiset kunnat ovat Hyrynsalmi ja Puolanka, mitä tulee koulutustasoon. Ja se näkyy ja kuuluu.
Puolangalle saadaan vain sellaisia opettajia jotka ei työllisty muualle Suomeen , se on surullista lasten kannalta.
Kiva Joulu? Lähestyy, toivottavasti.
jollai nappulalla tässä jutustelussa pallo hukassa
Tuoksujen liikakäyttö, koulukiusaamista? Aiheuttaa astmaatikoille vaikeuksia, kun parfyymit leijailee luokassa. Maltillinen käyttö suotavaa myös opettajille.
Tietää kenestä opettajasta puhutaan
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kotimaa/lainsaadannossa-uskomaton-porsaanreika-royhkea-oppilas-voi-kieltaytya-jalki-istunnosta-koulu-voim/
Muistakaahan, että jälki-istunto on vapaehtoinen ei pakollinen.
Kun opettaja-akka antaa puolueellisen jälki-istunnon sinulle eikä opettajan kakaralle älä jää istumaan.
Entäpä rehtorin antama jälki-istunto? OAJ:n mukaan vain opettaja voi antaa jälki-istunnon. Rehtorilla siihen ei ole oikeutta. Paitsi Puolangalla..
Millä perusteella voi antaa? Hän ei opeta, vaan on rehtori. Oppilaan opettaja voi määrätä istumista lain mukaan.
"OAJ haluaa samalla, että rehtoreille annetaan oikeus määrätä jälki-istuntoa. Nyt sitä voi määrätä vain opettaja."
Eilisen lehtijutun mukaan noin. Mikä on totuus? Linkki lehtijuttuun:
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3009392/Lainsaadannossa uskomaton porsaanreika Royhkea oppilas voi kieltaytya jalkiistunnosta koulu voimaton
Lainattu kohta löytyy jutun loppupuolelta.
Van kovin monta viestiä on ketjusta poestettu. Ettei voan olisi herkkeä arvostelulle tämä Puolankan virkakunta. Kukastä ei joskus kylillä oksennuksissa pyörisi, etennii nuorna miesnä.
Van ku se oksennuksessa pyörivä poeka sattuu olomaan ihteään parempana pitävän äetin poeka se assie poestettoan kokonaan.
nyt jäe pöllät ajamati ku alotitta toas poejan yrjöstä laolamaan,,
Kandis ottaa pitkät tämän ketjun aloittajalla ja yksinkirjoittajalla Puolangalta, tulee täysin tyhmälle se päivä vielä että tulee ajolähtö ?