Suomalaisen black metallin tarina yksissä kansissa. Ilmestyy 16.9.2016. (Svart Records)
https://fi-fi.facebook.com/pirunkehto
Kotimaisen black metalin historiikki ilmestyy syyskuussa – Pirunkehto on rehellinen kuvaus ehdottomuudesta ja äärimmäisyydestä
http://www.soundi.fi/uutiset/kotimaisen-blackmetallin-historiikki-ilmestyy-syyskuussa
Beherit, Impaled Nazarene, Barathrum, Archgoat, Azazel, Diaboli, Darkwoods My Betrothed, Horna, Vornat, Thy Serpent, Wanderer, Urn, Black Dawn, ...And Oceans, Musta Surma, Alghazanth, Azaghal, Warloghe, Behexen, Clandestine Blaze, Satanic Warmaster, Ride for Revenge, Goatmoon, IC Rex, Charnel Winds, Cosmic Church, Saturnian Mist, Rienaus, Abyssion....
”Pirunkehto – Suomalaisen black metallin tarina” on ainutlaatuinen kertomus äärimmäisestä musiikista, äärimmäisistä aatteista ja äärimmäisistä ihmisistä – heidän itsensä kertomana. Tarina johdattaa läpi kotimaisen black metallin historian aina 80- ja 90-luvun taitteen kiihkeistä alkuvuosista 2010-luvun yhtyeiden ja suuntausten kirjoon. Kirja perustuu laajaan haastatteluaineistoon, joka on kerätty vuosien 2014 ja 2016 välisenä aikana.
512 sivua, kovakantinen.
http://svartrecords.com/shoppe/home/3821-tero-ikaeheimonen-pirunkehto-suomalaisen-black-metallin-tarina.html
Kirja suomalaisesta Black Metallista
13
952
Vastaukset
- PS28
Suomalaisen black metallin historikin tekijä: ”Tällaista teosta ei suomalaisen musiikkikirjallisuuden historiassa ole nähty”
http://mesta.net/suomalaisen-black-metallin-historikin-tekija-tallaista-teosta-ei-suomalaisen-musiikkikirjallisuuden-historiassa-ole-nahty - PS14
Black metal -kuoleman ja saatanan musiikkia
Suomalaisen black metalin historia. Black metal elää ja voi hyvin maassamme. Taas uusi kalpea miespolvi piirtelee pentagrammeja ja perustaa bläkkisyhtyeitä. Mikä saatanallisessa musiikissa kiehtoo? Vieraina Pirunkehto-kirjan kirjoittaja Tero Ikäheimonen ja Satanic Warmaster-yhtyeen primus motor Werwolf, eli Lauri Penttilä. Lisäksi Xysman alkuperäinen basisti ja tietokirjailija Vesa Iitti avaa "Vasemman käden polun" -käsitettä. Toimittajina Perttu Häkkinen ja Panu Hietaneva.
http://areena.yle.fi/1-3631545 - Siitoin14
Pirunkehto "päähenkilöiden" sanoin
https://www.levykauppax.fi/newsletter/email/suomalaisen-black-metalin-tarina-lue-pirunkehto-kirjassa-haastatelluiden-kommentit-3322 - PS1488
Suomalaisten pingviinien historia koviin kansiin
http://www.uljas.net/suomalaisten-pingviinien-historia-koviin-kansiin- PS28
...
https://fi-fi.facebook.com/pirunkehto/photos/a.1562024610765115.1073741829.1561789330788643/1646812095619699/?type=3
https://fi-fi.facebook.com/pirunkehto/photos/a.1562024610765115.1073741829.1561789330788643/1627966950837547/?type=3
http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/459991-arvio-kotimaisesta-black-metallista-kertova-pirunkehto-jattaa-paljon-kysymyksia - PS28
Black metal on metallimusiikin äärimmäisimpiä genrejä. Se on marginaalinen musiikin alalaji, joka on perinteisesti ollut ideologialtaan avoimen satanistista. Jotkut black metal -yhtyeet ovat myös käyttäneet musiikissaan ja esiintymissään fasistisia ja kansallissosialistisia teemoja ja symboleita.
Kyse on NSBM:stä, ”national socialist black metallista”, eli kansallissosialistisesta black metallista. Tätä aihetta sivuaa tänä syksynä ilmestyneessä Pirunkehto-kirjassaan myös Tero Ikäheimonen.
Ikäheimosen kirja on hyvin perusteellinen, laaja ja kiinnostava selvitys suomalaisen black metallin historiasta ja keskeisistä tekijöistä. Siihen on haastateltu noin viittäkymmentä lajin tekijää ja vaikuttajaa. Fasismi on vain hyvin pieni juonne black metallin ideologisessa kokonaisuudessa.
Se on kuitenkin todellinen ilmiö.
http://www.hs.fi/nyt/art-2000004895983.html
- PS28
DTP050916 Pirunkehto - Suomi black metal historia
https://www.mixcloud.com/deathtoposersradio/dtp050916-pirunkehto-suomi-black-metal-historia- PS1428
Mustalla kankaalla peitetty näyteikkuna Puisto-Emmauksen talossa Hämeenpuistossa on kesäkuun lopulta lähtien kummastuttanut ohikulkijoita. Moro kävi katsomassa, mitä verhojen takana on.
Näyteikkunan tarrassa lukee: Heretic Underground, Kerettiläinen levykauppa. Sisällä liikkeessä levyhyllyjen ja kirjojen välistä pääsee liikkeen perälle myyntitiskille. Siellä kättä ojentaa yksi kaupan omistajista, muusikko Aleister Kainulainen.
...
Levyjen lisäksi liikkeessä myydään kirjoja, esimerkiksi Suomen black metallin historiikkia. Syyskuussa ilmestynyt Tero Ikäheimosen Pirunkehto on ollut niin suosittu, että sitä on tilattu kaksi kertaa lisää ja Moron vierailun aikaan kaikki liikkeessä olleet kappaleet oli jo varattu.
– Tilataan lisää, Kainulainen sanoo.
http://moro.aamulehti.fi/2016/10/27/katso-videot-mustien-verhojen-takaa-loytyy-metallinen-kulttuuri
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658