Riskitaso nousussa, näkymät ja kasvu sumussa. Brexit iskee kunnolla näpeille
vasta q3-tulokseen.
Raisio V myyntiin
12
1388
Vastaukset
- sdfghj
Kuinkas paljon Britannian osuus on liikevaihdosta?
- Defensiivinen
Alle 4 eurolla halpaa! Vahva pidä ensi keväänä osinko todennäk 0,17 euroa eli sentin korotus tai jopa 0,18 vahvasta taseesta. Tämän päivän lasku ylilyönti kun ulos ei tullut kovempaa negaria, päinvastoin hyvin pitää pintansa.
- Tiedä.häntä
Kyllä poltteli myynti kun osake oli 4,25. Nyt mietin olisiko pitänyt myydä? Se jää keväällä nähtäväksi.
- Defensiivinen
Otat osinkoa vaan, pari lisäystä jos rommaa reilusti. Pitkän salkun papereita ei kannata hermoilla.
- kalat64
Ensi keväänä taas pieni korotus osinkoon kyllä kelpaa! Loput sitten järkevästi firman kehittämiseen ja kasvuun, ei makseta esim yli 90 % tuloksesta ulos hyvä homma!
- Flyfisher1
Ostin potin Raisiota aikanaan noin puolellatoista eurolla ja pari vuotta sitten myin puolet pois hyvään hintaan kun uuden talon rakennusprojekti oli ajankohtainen. Jäljellä olevien Raisioiden kanssa katson rauhassa kehityksen suuntaa ja teen päätöksen sen mukaisesti. Joka tapauksessa olen Raisiossa mukavasti voitolla, joten mieli on levollinen.
- itsekin_raision_osakas
Raisiosta voisi kysyä onko se osuuskunta vai aito pörssiyhtiö - ajaako se kaikkien osakkeenomistajien vai lähinnä tuottajaomistajien etua?
- Defensiivinen
Ensi vuonna saadaan pienen sumun jälkeen lisäpotkua. Kannattamattomia osia on laitettu pihalle ja tuottavia tehostettu. Vahva tase mahdollistaa mielenkiintoisten yritysostojen tekemisen, kun ilmaantuu sopivia kohteita järkevällä hinnalla. Ennen kesää ilmoitettiin kalanrehujen tuotannon merkittävästä laajennuksesta, joka valmistuu sopivasti keväällä 2017 ja tuo kaivattua kasvua. Brexitistä on jauhettu koko ajan, mutta punnan kurssikehityskin kääntynee ennen pitkää suotuisammaksi.
- Defensiivinen
Osarikin oli todella hyvä haastavassa markkinatilanteessa ja yhtiö jauhaa vahvaa kassavirtaa: http://www.raisio.com/toimitusjohtajan-katsaus-q3/2016
Pelurit ja kikkailijat myyvät nyt lappunsa ja holdarit nauttivat osingoista läpi vuosien ;) - Ostoa_harkitseva
Siis onko tuo Defensiivinen Raisio Yhtymän viestinnästä.
- kauraa
Hyvä taso hypätä mukaan about 36 kk:n pohjalukemat käsillä!
- ostolupa
alle 3€ hintaan voisi jonkin verran ostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544572Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224499Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2951700- 871358
- 2281308
- 761307
- 3061015
- 199940
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50830