Jouduin luopumaan ihanasta colliestani 14 vuotiaasta juuri ennen joulua, enkä taida selvitä tästä eteenpäin. Ainut lohtu olisi, että saisin uuden collien. Rakastaisin sitä kuin lasta. Pitäisin hyvän huolen ja hän saisi luotani pysyvän kodin. Olisiko kenelläkään minulle collieta? Paljon en pysty maksamaan, kun olen työttömänä, mutta rakastavan kodin collie saisi.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siis sähköposti pienillä kirjaimilla
[email protected]
Olen ajatellut aivan samaa asiaa koska rakastan koiria.
Minä tietäisin yhden paikan Porista, jossa on useita collieita, jos sinulla on mahdollisuus hakea. Minulla ei ole, kun ei ole autoa, eikä ajokorttia.
meillä olisi juuri isäntänsä menettänyt 8v. pitkäkarvainen collie oulussa.todella kiltti tottelevainen tyttö.annettaisiin hyvään kotiin.soita ja kysele 050-3137102
Koti löytyi onneksi orvolle collielle,ettei tarvinnut vielä lopettaa!
..kasvattajilta. Eräs tuttuni sai aivan puhdasrotuisen ja terveen pk-collien ihan ilmaiseksi kasvattajalta. Koiran ainoa vika oli lisääntymisessä, oli nimittäin varsin epävarma siittäjä (yhden ainoan pennun sai siitettyä) ja kasvattaja oli ilmeisesti ajatellut alunperin tuota collieta siitoskoiraksi.
Tämä kasvattaja on aika tarkka minne kasvattinsa muuttavat joten hänelle jää aika-ajoin "ylimääräisiä" koiria joille pitää kuitenkin lopulta löytää hyvä koti.
Olen kyllä kysellyt, mutta en pääse hakemaan, kun ei ole ajokorttia eikä autoa. Porissa olisi useampi collie ilman kotia.
Sain Collien
Onnea Sinulle ja koirallesi!
Mistä Sinä sait koirasi, minulla tai meillä myös haku päällä!
Kysy collieyhdistyksen pentuvälityksestä:
http://www.kolumbus.fi/scy/colliet.htm
Unohda kaikki epäilyttävän halvat (keskimääräinen hinta tällä rodulla on 600-800 €) ja ns. "paperittomat puhdasrotuiset" pennut tykkänään!