Hei_
Harrastuksiini on kuulunut Raamattu-aiheisten kirjoituksen teko. Lähitakavuosina harrastus on ollut hiukan jumissa, mutta tarkoitukseni hissunkissun aktivoitua kirjoituspajani Raamattu-aiheisiin teksteihin.
Tässä on yksi vielä viimeistelemätön kirjoitukseni, ja pyydän näkökulmia lisää tähän;
Jumalalla on aina ollut kansansa maan päällä, ja Raamatusta voimme todeta että seurakunta on Hänen tarkoituksensa uuden liiton aikanakin; Ef 5:25-32, Dan 7:22,27 Matt 5:3-12, 24:14.
Jumalan valtakunnan työ on annettu ihmisen tehtäväksi. Jokainen suorittaa jotakin palvelusta Hengen lahjojensa mukaan; 1 Piet 2:9, 1 Kor 14:12. Seurakunta antaa tarkoituksen mukaisen pohjan hegelliselle arvotoiminnalle; Matt 28:19-20, 10:7, Apt 13:1-3, Room 10:14-15.
Lähetystyössä tarvitaan taloudellisia, teknisiä, henkisiä ja hengellisiä voimavaroja. Seurakunnassa voimavaroja voidaan järkevällä ja suunnitelmallisella tavalla käyttää ja organisoida; Room 12:6-8. Armolahjoja on seurakunnan yhdistystoiminnan hyväksi. Seurakunnan yhteydessä voi jokainen edistyä ymmärryksensä ja rakkautensa mukaan. (Luuk 12:47-48)
Seurakunta on ihmisten joukko, jotka ovat Jumalan yhteydessä hengellisessä arvotoiminnassa. Ryhmän jäsenien yksilölliset lahjat, toiveet ja tarpeet, ristiriidatkin, sekä yksilölliset asenteet uskon pyhityksessä ja tiedon määrässä toimivat ja muuttuvat; Matt 13:36-43, Ilm 14:12, 13:10.
Raamatun evankeliumin toimittaminen ja lähimmäisen palvelu on seurakunnan toiminnan tehtävä; Matt 28:18-20. Seurakunta ja seurakunnan jäsenet todistavat Jumalasta. Jumala toimii seurakunnan yhteydessä. Voidaan sanoa että Jumalan seurakuntaan kuuluu kaksi joukkoa, joka on "näkyvä- ja näkymätön seurakunta." Näkymätön seurakunta koostuu niistä jotka eivät ole vielä löytäneet joukkoon, tai heillä ei ole mahdollisuutta tulla, mutta seuraavat Jeesusta sen valon mukaan minkä omistavat; Joh 1:9, Room 2:14, Joh 4:23, 10:16, Ilm 12:6,14, Ilm 18:4. Näkyvän seurakunnan kanssa he kuuluvat Jumalan kansaan. Erilaisista inhimillisistä ja maantieteellisistä syistä kaikki eivät ole ryhmässä; Joh 10:16.
Jeesus Kristus on seurakunnan perustaja ja kulmakivi; 1 Kor 3:11, Ef 1:22-23, 2:19-22, 1 Piet 2:4-6, Ef 4:15-16. Jeesus jakaa palvelutehtävät, Jeesus antoi henkensä seurakunnan puolesta. Jeesus pyhittää seurakunnan; Ef 4:11, 5:25-27, 1 Kor 6:11.
Seurakunta nauttii Jumalan rakkaudesta, vaikka seurakunnan toimintaa häiritsee ihmisten heikkoudet ja vajavaisuudet. Seurakunta on Kristuksen ruumis, ja Kristuksessa seurakunta pysyy koossa; Ef 4:16, Kol 1:24, Room 12:5, 1 Kor 10:17, 12:12-27, Gal 3:28, Kol 3:11, 2 Piet 1:21. Kristitty osallistuu Jumalan kunnioittamisesta seurakunnassa; Hebr 2:12.
Ihminen erehtyy, seurakuntaa tarvitaan, että teologia perustuisi pitkäaikaisiin ja tarkempiin jumaluusopin arviointeihin. Seurakunta julistaa Jumalan viisautta ja kunniaa; Ef 3:10,21. Seurakunnan teologian kirjoitus tulee olla korkean tiedollisuuden vaatimuksien arvopohjainen, jossa yhtyy hengellisyys, ja kaikki se mitä Jeesus opetti. Ilm 19:10; "profetian Henki" on kaikki se mitä Jeesus jumaluudessa opetti, ja opettaa elävänä Ylipappina; 1 Kol 2:9; Hebr 8:1-2.
Usko voi sammua jos ihminen jää uskossaan yksin. Ihminen yksinään voi olla väittelyn- ja riidanhaluinen, itseään muita viisaampana pitävä katkeroitunut. (Hebr 10:24-25, Apt 7:51, Jes 1:20) Ihminen ei voi asettaa itseään Jumalan ja seurakunnan yläpuolelle.
Fil 1:15; "Jotkut tosin julistavat Kristusta vain kateudesta ja riuidanhalusta, mutta toiset vilpittömin mielin."
Jatkan alla >>>> heti>>>> ....
Seurakunnan tarpeellisuus;
34
226
Vastaukset 34
Jatkoa edelliseeni; >>>>>>>>>>
Jumalan seurakunta on pyhä; 1 Kor 3:17. Seurakunta on Jumalan oma; Apt 20:28, Hebr 10:21, 1 Kor 3:9,16, 2 Kor 6:16, 1 Piet 5:2, Gal 6:16, 1 Kor 3:9, 1 Piet 2:5. Pyhä Henki elävöittää seurakuntaa; Apt 9:31, 2:47, 5:14, 11:24. Jumala arvostaa yhteistä rukouselämää; Matt 18:19, Apt 15:28. Seurakuntaa ei tuonelan portit voita; Matt 16:18, Jes 4:5.
Seurakunta on Jumalalle niin mieluinen että seurakuntaa verrataan Raamatussa "morsiameen" ja "vaimoon." Jumala on antanut Jeesuksen todistajille profetoimisen Hengen; Ilm 19:7-10, 21:9-27. Seurakunta on elävän Jumalan Pyhä kaupunki; Ilm 21:2,10, uusi Jerusalem ja Siionin vuori; Hebr 12:22-23, Gal 4:26. Seurakunta joutuu kokemaan myös vastustusta; Apt 8:1, 1 Tess 2:14-16, Ilm 12:17.
Seurakuntaan liittyy Jeesuksen Kristuksen evankeliumin Raamatun uskon missio rakkaudessa; Matt 22:36-40.
Ef 3:10; "Näin myös avaruuden henkivallat ja voimat tulevat seurakunnan välityksellä tuntemaan Jumalan viisauden kaikissa moninaisuudessaan."
Maailmassa on sellaistakin uskonnollista ryhmien toimintaa, jossa Raamatun puhtaan Kristus kallion arvot eivät toteudu opetuksessa; 1 Tim 3:15, 1 Joh 2:15-17, 2:1-6, Hebr 12:14, Ilm 14:12, Ef 2:1-10, Ilm 1:7-8.
Seurakuntaa vaivaa viimeisinä aikoina Laodikean seurakunnan viileys; Ilm 3:14-22.
Palavan ensirakkauden usko voi sammua seurakunnan viileyden vuoksi, ja seurakunnan luottamustehtävien vastuuhenkilöiden pyhittymättömyyteen ja taitamattomuuteen.
Jumala on rakkaus; 1 Joh 4:1,8, Jumala itse ohjaa vilpittömiä totuuden etsijöitä; Joh 14, Hebr 1:14, 10:12-18, 4:14-16.
Ef 4:10-11; "Hän joka laskeutui alas, nousi myös kaikkia taivaita ylemmäs täyttääkseen kaikkeuden läsnäolollaan. Hän antoi seurakunnalle apostolit sekä profeetat (Apt 21:9) ja evankeliumin julistajat, sekä paimenet että opettajat."
--
--- Kirjoitukseni on vielä viimeistä loppusilausta vailla.
Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelija aamuteellä- kerettiläinen-
Näissä kahdessa kirjoituksessasi todisteltiin vielä Raamatulla, hyvä.
Pst. yst.;
Palkkahenkilöstö, pappiskunta kantaa suuren vastuun siinäkin että Raamatun valtuuttama elanto evankeliumista tarkoittaa käytännössä elannon oikeutta evankeliumista, -ei henkilökohtaisen vaurastumisen tarpeisiin ole 1 Kor valtuutus.
Ihmispersoonallisuus itse kypsyy Jumalan Hengen vaatimuksiin ajassa yksilöllisessä tahdissa. 1 Kor 9 tarpeita makselee monet toimeentulon rajamailla olevat ihmiset, joiden talous on mitoitettu välttämättömiin ja pakollisiin henkilökohtaisiin tarpeisiin.
Kirkossa ei voida lukea alan työehtosopimuksia orjallisesti.
>>>> Ei ole koskaan kuultu, tuskin, että ainokainenkaan kymmenyksien maksaja olisi valittanut puutetta.
Jumalan siunaus ja lupaus "taivaan akkunoiden avautumisesta;" Mal 3:6-11, tarkoittaa ainakin lepoa ja siunausta, sekä ihmisen tyytyväisyyttä niin ettei maailman turhuudet kiusaa.
Esim. jos katselet keittiön valaisintasi, haluat sen uusia että olisi Sinulle mieluinen lamppu ruokapöydän päällä.
Kun taivaan akkunat on auki, olet keittövalaisimeesi täysin tyytyväinen.
Naapurin uusi urheiluauto ei kiusaa, ja olet vm. 1975 Ladaasi tyytyväinen, kun Ladalla pääset mainiosti pisteestä A pisteeseen B. Alumiinivanteita et Ladaasi enää kaipaa, kun taivaan akkunat ovat auki.
Parveekkeestasi tulee kesähuvila pienellä rahalla, kun taivaan akkunat ovat auki.
On oikein ja hyvin että kirkon teologiaa voi kirjoittaa vain kirkon ylin toimielin.
Adventtikirkon teologia teologisten tiedekuntien ammattilaisten, -hengellisten sellaisten, on kirjoittanut Adventtikirkolle sellaisen teologian, joka ei ole maailman synnille antanut periksi.
Osa maailman kirkkojen ja hengellisten järjestöjen johtajista miettivät päivät pitkät miten tehdä sovitteluja maailman kanssa. Adventtikirkon teologiaa kirjoitetaan korkeassa tiedollisuudessa, ja pyhittyneessä hengellisyydessä.
>>> Kirkon palkkalaisten tulee mielestäni ymmärtää että eivät saa lannistaa yksilön evankeliumin iloa johtajuudellaan, että on itsestään selvää että teologia on ammattilaisten käsissä. Yksilöillä on Raamatun hengellisiä palvelutehtäviä, ja hengellisen etujärjestön arvopohjalla harrastus-vakaumus-yhdistystoimintaa, joka on vapaaehtoista. Työsuhteissa on irtisanomisaika.
Vertikaalisen suunnan arvojärjestys on vieras tämän päivän yhteistyökykyisille, ja koulutetuille ihmisille, eikä sovi yhdistystoimintaan. "Matalan mallin" organisaatiossa, jossa jäsenet ottavat vastuuta ja ovat motivoituneita oppivia ympäristöönsä, -eivät odottele kenenkään pöydältä hitaasti vertikaalisessa järjestyksessä tippuvia päätöksiä posliinikaupan hitailta norsuilta. Esimiesasema suhteessa toiseen ihmiseen kuuluu vain työelämään, ei eläkepäiviin, eikä yhdistystoimintaan. Kaikki mikä ei ole toimielimen päätöstä, on mielivaltaa, jolle ei tarvitse korvaansa lopsauttaa. >>> "Seurakunnan vanhemmiston" on pakko olla seurakunnan toimielin, sillä toimielin ja toimielimen jäsenet kantavat juridisen vastuun ryhmän toiminnan päätöksien vaikuittavuuden tuloksista.
Karkeasti sanoen jokaisen itsenäinen toimivalta on äänestyslappu ryhmien päätöksenteossa, ja henkilökohtainenkin vastuu tässä.
Kirkon organisaatiorakenteet ovat kunnossa, -demokratia täyttyy kun toimielimissä on sekä maallikoita että palkkahenkilöstöä. Toimielimiin valitaan demokratian ehdoin. Tasa-arvoa merkitsee yhdessä kirjoitetut säännöt ja demokratian ehdot. >>> On tärkeätä ymmärtää että "seurakunnan vanhemmisto" tarkoittaa toimielintä, -ei vanhuksien yksilöllistä mielivaltaa ei vanhuksien ryhmää, jossa joku olisi harmaiden hapsiensa vuoksi olisi nostettu kepin nenään käyttämään mielivaltaa.
Matt 18:18 valtuudet koskee vain sellaisia asioita, missä on neuvotellen keskustelu tulos yhdessä subjektin kanssa, joka seurakunnalla vahvistetaan sovitusti subjektin kanssa yhdessä.
Harmaat hapset ovat sammuttaneet monen nuoren palavan uskon maailman teille lopullisesti, kun luottamustehtävissä on ihmisiä, joihin pätee "hällä-väliä- antaa-mennävaan" asenne, ovat itsensä viihdyttelijöitä, oman perhepiirin edun ajajia, ja eivät ota koskaan mitään todellista omaa tehtävää evankeliumin palvelussa niiden hyväksi, jotka eivät mitään tiedä. Pyhittynyt kristitty ei voi ajatella evankeliumin etujen itsellään pitämistä, -jäätelön yksin syömistä, ja oppineiden opettaminen ei voi olla päätehtävä yksilön palvelussa. Kirkkoon tuleva vieras ei saa tervehdystä osakseen keneltäkään. -Oman arvon ansio evankeliumin kustannuksella, ei. Ihmiset eivät riennä kilvan osoittamaan kunnioitusta oman arvon tuntoisille yksilöpersoonille.
Yhdistykset kokoontuvat ja hajaantuvat, -ihmisetkin. Monenlaisia väliinputoajia, yksilöiden ja ryhmän jäsenien tarpeiden ristiriitoja on aina siellä missä ihmiset kokoontuvat perhepiireissään. Vain 1 Joh 4:8 rakkaudemn misson arvopohja voi toimia.
Seurakunnan tavoite ei ole koskaan ainokaisenkaan ihmisyksilön kunnia. Ihmisiin pettyy aina, ja jos joku olisi hetken tukena uskon asioissa, tuo tuki loppuu jonakin kauniina päivänä pakostakin.
Jari Laurila- kerettiläinen-
Ja niin seurakunnastakin lopulta tuli pelkkä organisaatio ja liikelaitos. Löytyyhän tästäkin vielä pari Raamatun jaetta, joilla todistellaan, että raamatullisesta seurakunnasta on kyse eli
>> 1 Kor 9 tarpeita makselee monet toimeentulon rajamailla olevat ihmiset, joiden talous on mitoitettu välttämättömiin ja pakollisiin henkilökohtaisiin tarpeisiin. <<
Ja
>> Jumalan siunaus ja lupaus "taivaan akkunoiden avautumisesta;" Mal 3:6-11, tarkoittaa ainakin lepoa ja siunausta, sekä ihmisen tyytyväisyyttä niin ettei maailman turhuudet kiusaa.
Esim. jos katselet keittiön valaisintasi, haluat sen uusia että olisi Sinulle mieluinen lamppu ruokapöydän päällä.
Kun taivaan akkunat on auki, olet keittövalaisimeesi täysin tyytyväinen.
Naapurin uusi urheiluauto ei kiusaa, ja olet vm. 1975 Ladaasi tyytyväinen, kun Ladalla pääset mainiosti pisteestä A pisteeseen B. Alumiinivanteita et Ladaasi enää kaipaa, kun taivaan akkunat ovat auki.
Parveekkeestasi tulee kesähuvila pienellä rahalla, kun taivaan akkunat ovat auki. <<
Edellä olevat Raamatun lainaukset koskevat siis vain "seurakunnan" rivijäsenistöä, sillä aivan kuten maallisissa liikelaitoksissakin, johtajistolle (=papisto) kuuluu paremmat edut kuin muille ja he raukat jäävätkin sitten vaille kaikkia noita kuvaamiasi siunauksia ja " taivaan akkunoiden avautumisia"... voi heitä... :(
Seurakunta tarvitsee pieniäkin palvelutehtäviä ryhmän hyväksi.
Käytännön yhdistystoiminta ja rakennuskannan ylläpito vaatii palvelua ja voimavarojen käyttöä jäseniltään.
Jokainen ei voi suorittaa samaa tehtävää, vaan palvelu jakaantuu voimavarojen mukaan jäsenin kesken.
Ihmisen on itse nähtävä ensin itsensä suorittajana, ja tehdä oma päätös ja käytännön toiminta. Ei sellaista isoa automaattista voimaa koskaan tule mistään, mikä tekisi ihmisestä automaatin jolla ei omaa päätöstä olisi.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- kerettiläinen-
>> Ihmisen on itse nähtävä ensin itsensä suorittajana, ja tehdä oma päätös ja käytännön toiminta. Ei sellaista isoa automaattista voimaa koskaan tule mistään, mikä tekisi ihmisestä automaatin jolla ei omaa päätöstä olisi. <<
Tässä liikelaitoksessa on kaksi suorittajaporrasta. Toiset nauttivat melkoisen hyvää ja säännöllistä reilun kolmentonnin kuukausipalkkaa ja toiset saavat pelkkiä siunauksia ja "taivaan akkunoiden avautumisia". Harva liikelaitos saa motivoitua työntekijöitään tällaisilla periaatteilla, varsinkin, kun liikelaitoksen päätehtävänä on hankkia vain lisää jäseniä tähän "siunauksia" saavaan suorittajaportaaseen, joten jotain tarttis varmaan tehrä, jotta homma alkais paremmin pelittää. Eli pitäisikö vaihtaa johtajistoa vai siirtyä paremman yrityksen leipiin...muitakin ratkaisuja tietenkin on... kerettiläinen- kirjoitti:
>> Ihmisen on itse nähtävä ensin itsensä suorittajana, ja tehdä oma päätös ja käytännön toiminta. Ei sellaista isoa automaattista voimaa koskaan tule mistään, mikä tekisi ihmisestä automaatin jolla ei omaa päätöstä olisi. <<
Tässä liikelaitoksessa on kaksi suorittajaporrasta. Toiset nauttivat melkoisen hyvää ja säännöllistä reilun kolmentonnin kuukausipalkkaa ja toiset saavat pelkkiä siunauksia ja "taivaan akkunoiden avautumisia". Harva liikelaitos saa motivoitua työntekijöitään tällaisilla periaatteilla, varsinkin, kun liikelaitoksen päätehtävänä on hankkia vain lisää jäseniä tähän "siunauksia" saavaan suorittajaportaaseen, joten jotain tarttis varmaan tehrä, jotta homma alkais paremmin pelittää. Eli pitäisikö vaihtaa johtajistoa vai siirtyä paremman yrityksen leipiin...muitakin ratkaisuja tietenkin on...Hep-
Mainitsin pappiskunnan omasta vastuusta asiayhteydessä päättää se raja ettei vähävaraisia riistetä.
Mutta kaikki lompsankaivuu on ihmisen omaan tahtoon perustuvaa, ja luonnollisten henkilöiden tilisiirrot aina joka käänteessä vaitiolovelvollisuuden asia.
Lompsaa ei ole pakko kaivaa. Ainoa pakollinen maksi ristikunnassa on kirkollisvero jäsenilleen.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- kerettiläinen-
Unohdin vielä lisätä, että kaiken lisäksi tässä adventtiyrityksessä tämän pelkästään siunauksia saavan suorittajaportaan pitäisi kustantaa tämän ylemmän portaan säännölliset kuukausitulot tekemällä lisäksi jotain ansiotyötä tai jos sellaista ei ole, niin toimeentulotuesta, työttömyyskorvauksesta tai eläkkeestä. Eipä tule heti mieleeni maailmallista liikeyritystä, joka toimisi tällaisella periaatteella, joten vahva täytyy olla usko siunausten autuuteen, kun penniään venyttää ylemmän portaan hyväksi... Ja ei tämäkään kyllä sitä työmotivaatiota alemmassa suorittajaportaassa lisää, joten huonolta näyttää adventtiyrityksen tulevaisuus, taitaa olla konkurssi oven edessä...
Minulla ei ole ollut koskaan sydänjuuriani myöten tavoitteenai loukata tai pilkata ketään sydänjuriaan myöten.
Halusin opettaa että toimielimien jäsenien tehtäviin kuuluu palautteen vastaanotto.
Toimielimen jäsenillä on useitakin tehtäviä mihin kuuluu palautteen vastaanotto; sihteeri, vanhin, palkattu työntekijä, mm.
Palautteen lähettäjä ei syyllisty näiden taitamattomuuden vuoksi.
Seurakunnan ryhmien, -myös adaptaatio kirkon hallintoon, -kaikki nämä säännöt tulee olla nähtävillä, sillä nämä edustavat demokratiaa ja tasa-arvoa.
- Tarkoittavat yhdessä kirjoitettuja sääntöjä.
Viranomaisia ei ole, mutta hyvän hallintotavan velvoite, koskee ainakin informaatiota ja vuorovaikutusta subjekteihin, sekä maan lainsäädäntöjen velvoitetta.
Sankioita ei voi yhdistystoiminta siis koskaan määrätä, -vain jäsenyyden ehtojen asiat voidaan neuvotella.
>>>>>>>>>>>>>>
Minun henkilökohtainen informaatio päättyy; olin ventovieraiden akkojen haukuttavana, -ei tarvinnut ola akkojakaan aina, jotka takertuivat jokaiseen leikkimieliseen, tai/ja väärään sanaani, ja huudattivat kakarat niillä ensimmäiseksi kaiketi.
- Myös tärkeilevien tosikoiden- mutta evankeliumin vaatimuksiin ei ole kuulunut huumorintajun velvoitteet.
Minulla on oli hartiat vinossa 2014 pyöräilyssä tapahtuneen nyrjähdyksen vuoksi.
Liikarasitus aiheutti krapmpin ja kovettumat, joita viimeisen vuoden ajan itse hieroin pois nahkani sisältä. Hartiat palautuivat vasta viime päivinä kokonaan paikoilleen.
Verenpaineen systolinen arvo nousi lievästi 140-160 välille, ja on normaali muutoin alkaa olla nyt. Sydämen kunto on 58- vuotiaalla ukolla liikunnan johdosta pulssi alle 50 vielä. Terveyskeskuksessa hoitaja mittasi kerran 36 /krr/ minuutin lepopulssin. Raskas liikunta lajentaa sydäntä. En ole verenpainetautinen.
Käytin fluorivalmistetta liian pitkään, ennen kuin tajusin että voin pahoin fluorin aiheuttamasta herkitymisestä.
- Olin jatkuvasti pitkään hermostunut pitkään.
Olen koko elämäni toipunut aina naisista jonkun syyn vuoksi, ja onnellisia päiviä ei ole ollut kuitenkaan, pelkkiä sydänsuruja. Työuupumus 30- iässä 1980 luvun lopulla, oli asia jota lääketiede ei siihen aikaan ymmärtänyt vielä.
Koulutin itseäni nuorelle vaativien työtehtävien parissa, ja tein liikaa töitä. Työpaikoilla oli minusta riippumattomia, tai nuorelle liian haastellisia ongelmia.
Ihmissuhteidenkin ristiriidat aiheuttivat pitkäkestoista stressiä monenlaisten työasioiden lisäksi.
Luin elämäni aikana yhteensä n. 200 opintopistettä yliopistokursseja työn ohessa.
Ryyppykaverit olivat ainoat todelliset veljet ja suuret ystävät elämässä.
Keski-ikäinen poikamies ei voi olla perheellisten tai nuorten sydänkäpysenä. Vanhuksista saa vain moralisoijan "ystäväksi".
Ei uskalla enää tässä iässä koskea kaljapulloon, ja en koskaan suosittele kuitenkaan.
Jos joku yritti naittaa minua kymmeniä vuosia, meni vain miljoonien työura siinä lystissä, ei ainokaistakaan hyvää tai onnellista päivää ollut.
En ole puhunut naisista jotka eivät seurannani liiku, enkä kenenkään yksityis- intiimi- perheasioita. Kukaan ei istunut pöytääni minun näköetäisyylleni neuvottelemaan siviilisäätyäni koskevista mahdollisesta muutoksesta koskaan hienojen perheiden kersojen naittajaisissakkaan mahdollisissa.
- Ns. homo, tai nk. hintti en ole koskaan ollut, -ei ole sellaista rakkaussuhdetta koskaan ainokaistakaan ollut, eikä tule, eli ei minun tahtoani ole sellainen.
En ole ainokaistakaan miestä yhdelläkään sanalla homoksi elämässäni sanonut.
Ko. asiat menevät tavallisimmin itsekseen ohi jos joku hetken sellaisesta kiinnostuu, on aina jostakin tunnevammasta kyse, ja ajan kanssa korjaantuvasta-.
Minun jokainen kaveri oli kaveri elämässä, emme ole sanaakana keslkustelleet koskaan perseestä.
Olen perseestä neitsyt, ja en siitä huolimatta halua miestä puolisoksi.
Jatkan vielä yhdellä; >>>> alla heti>>>Milloin tulee se luvattu aika "syksymmällä", kun et enää veivaa persettäsi tällä palstalla? Sinunhan piti lopultakin alkaa keskittyä palstan aihepiiriin ja jättää nämä liian usein toistetut horinat pois.
Minäminä perse ja minä ja Kristus ja olen opiskellut ja minä ja minä ja tiedän ja neuvon ja en todellakaan ole sairas ja loukkaus mikä puskista huutelija oot ja perse ja minäminä ja todellakin ennen kaikkea Kristus. Mutta totean vielä että perse.
Että semmoista. Vieläkö sitä on odotettavissa, vai joko sait paskasankosi kipatuksi?- kerettiläinen-
>> Seurakunnan ryhmien, -myös adaptaatio kirkon hallintoon, -kaikki nämä säännöt tulee olla nähtävillä, sillä nämä edustavat demokratiaa ja tasa-arvoa.
- Tarkoittavat yhdessä kirjoitettuja sääntöjä. <<
Jumalan valtakunta ei ole mikään demokratia, vaan kuningaskunta, jonka Kuningas on Jeesus. Jeesus on myös seurakunnan Pää, mutta tässä kuvailemassasi demokraattisessa "seurakunnan" adventismiversiossa pää onkin Pääkonferenssi. Demokratiassa kuten tässä adventismiversiossa säännöt kirjoitetaan yhdessä jäsenten kesken, mutta raamatullinen seurakunta ottaa sääntönsä Raamatusta, eikä ala niitä uudelleen rustailemaan demokratian hengessä tämän maailman mukaiseksi. Sillä näin kun tekee, niin seurakuntakin muuttuu lopulta voittoa tavoittelevaksi liikelaitokseksi, kuten hyvin on nähtävillä.
>> Liikarasitus aiheutti krapmpin ja kovettumat, joita viimeisen vuoden ajan itse hieroin pois nahkani sisältä. <<
Et sitten muistanut adventismin hengessä levätä ja vielä kaupan päälle sinulla ei nähtävästi ollut varaa mennä hierojallekaan, mutta onneksi sentään "taivaan akkunat aukesivat" ja sait hieroa itse kovettumasi...
>> Ryyppykaverit olivat ainoat todelliset veljet ja suuret ystävät elämässä. <<
Tällaista se on elämä viimeisten päivien uskollisten ja kaikki käskyt pitävien rakkaudellisessa jäännösjoukossa...pahoittelen... :( kerettiläinen- kirjoitti:
>> Seurakunnan ryhmien, -myös adaptaatio kirkon hallintoon, -kaikki nämä säännöt tulee olla nähtävillä, sillä nämä edustavat demokratiaa ja tasa-arvoa.
- Tarkoittavat yhdessä kirjoitettuja sääntöjä. <<
Jumalan valtakunta ei ole mikään demokratia, vaan kuningaskunta, jonka Kuningas on Jeesus. Jeesus on myös seurakunnan Pää, mutta tässä kuvailemassasi demokraattisessa "seurakunnan" adventismiversiossa pää onkin Pääkonferenssi. Demokratiassa kuten tässä adventismiversiossa säännöt kirjoitetaan yhdessä jäsenten kesken, mutta raamatullinen seurakunta ottaa sääntönsä Raamatusta, eikä ala niitä uudelleen rustailemaan demokratian hengessä tämän maailman mukaiseksi. Sillä näin kun tekee, niin seurakuntakin muuttuu lopulta voittoa tavoittelevaksi liikelaitokseksi, kuten hyvin on nähtävillä.
>> Liikarasitus aiheutti krapmpin ja kovettumat, joita viimeisen vuoden ajan itse hieroin pois nahkani sisältä. <<
Et sitten muistanut adventismin hengessä levätä ja vielä kaupan päälle sinulla ei nähtävästi ollut varaa mennä hierojallekaan, mutta onneksi sentään "taivaan akkunat aukesivat" ja sait hieroa itse kovettumasi...
>> Ryyppykaverit olivat ainoat todelliset veljet ja suuret ystävät elämässä. <<
Tällaista se on elämä viimeisten päivien uskollisten ja kaikki käskyt pitävien rakkaudellisessa jäännösjoukossa...pahoittelen... :(Hei-
Jumalan valtakunta on maan päällä hengellisessä järjestö-yhdistystominnassa myös demokratiaa, on pakko olla.
Harmaahapsien mielivalta, ja oman kunnian pyyntö, taitamattomuus ryhmien ohjaamisessa, -on sammuttanut monen nuoren palavan uskon, sekä pakostakin valanut palavan ensirakkauden monen kohdalla samaan laodikean muottiin, jossa ihmiset tahtovat omaa valtaa, ja arvovaltaa kaiken lisäksi.
"Tällaista se on elämä viimeisten päivien uskollisten ja kaikki käskyt pitävien rakkaudellisessa jäännösjoukossa...pahoittelen... :("
>- Olet taas tärkeilevä tosikko, tällaista se on.
"En ala niitä rustailemaan" __ Siinä taas yksi joka luulee että hänen intuitio pitäisi olla laki ja moraali, käsky muille.
Tällaisia itseänsä viihdytteleviä oman perhepiirinsä etujen ajajia vailla todellista intoa suorittaa lähetystehtävää -piisaa, joiden pitäisi saada vielä valtaa muihin ihmisiin, -niitä jotka saavat sammutetuksi uusien jäsenien palavan uskon, kun eivät tajua näitä varoa, -ja evankeliumi pitäisi olla sitten joidenkin henkilökohtaisen kunnian koroke, ja kaupunkilaisten tulisi sitten rientää näiden ansioita ja valtaa evankelimista kunnoittamaan.
>>>>>>>> Seurakunnan demokratia ei ole koskaan kenenkään perheasia, eikä seurakunnan sisäiset asiat jumalattomien perheenjäsenten ja sukujen asioita.
Säännöt ohjaa toimintaa, ja jos jollakin vastuuta, tulisi tajuta enimmäiseksi valvoa sääntöjen mukainen vaalimenettely mm.
Yhdistystoiminnassa ei voi kukaan olla kenenkään alamainen -alamainen jollekin jolla olisi valtaa "rustata sääntöjä." Ei se ole Kristuksen kuningaskunnan missio kenenkään sellainen henkilökohtainen valta.
Toimielimen alaisuudessa on jokaisen oltava, -ei kenenkään henkilökohtaisessa alamaisuudessa. Kaikki päätökset on pakko tehdä toimielimessä etujärjestöjen toiminnassa tietenkin. Adventtikirkon ylimmän toimielimen puheenjohtaja on pääkonfrenssin alainen. >>> Toimielin on pomo.
Oppikaa tämä.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- kerettiläinen-
jarinhotelli kirjoitti:
Hei-
Jumalan valtakunta on maan päällä hengellisessä järjestö-yhdistystominnassa myös demokratiaa, on pakko olla.
Harmaahapsien mielivalta, ja oman kunnian pyyntö, taitamattomuus ryhmien ohjaamisessa, -on sammuttanut monen nuoren palavan uskon, sekä pakostakin valanut palavan ensirakkauden monen kohdalla samaan laodikean muottiin, jossa ihmiset tahtovat omaa valtaa, ja arvovaltaa kaiken lisäksi.
"Tällaista se on elämä viimeisten päivien uskollisten ja kaikki käskyt pitävien rakkaudellisessa jäännösjoukossa...pahoittelen... :("
>- Olet taas tärkeilevä tosikko, tällaista se on.
"En ala niitä rustailemaan" __ Siinä taas yksi joka luulee että hänen intuitio pitäisi olla laki ja moraali, käsky muille.
Tällaisia itseänsä viihdytteleviä oman perhepiirinsä etujen ajajia vailla todellista intoa suorittaa lähetystehtävää -piisaa, joiden pitäisi saada vielä valtaa muihin ihmisiin, -niitä jotka saavat sammutetuksi uusien jäsenien palavan uskon, kun eivät tajua näitä varoa, -ja evankeliumi pitäisi olla sitten joidenkin henkilökohtaisen kunnian koroke, ja kaupunkilaisten tulisi sitten rientää näiden ansioita ja valtaa evankelimista kunnoittamaan.
>>>>>>>> Seurakunnan demokratia ei ole koskaan kenenkään perheasia, eikä seurakunnan sisäiset asiat jumalattomien perheenjäsenten ja sukujen asioita.
Säännöt ohjaa toimintaa, ja jos jollakin vastuuta, tulisi tajuta enimmäiseksi valvoa sääntöjen mukainen vaalimenettely mm.
Yhdistystoiminnassa ei voi kukaan olla kenenkään alamainen -alamainen jollekin jolla olisi valtaa "rustata sääntöjä." Ei se ole Kristuksen kuningaskunnan missio kenenkään sellainen henkilökohtainen valta.
Toimielimen alaisuudessa on jokaisen oltava, -ei kenenkään henkilökohtaisessa alamaisuudessa. Kaikki päätökset on pakko tehdä toimielimessä etujärjestöjen toiminnassa tietenkin. Adventtikirkon ylimmän toimielimen puheenjohtaja on pääkonfrenssin alainen. >>> Toimielin on pomo.
Oppikaa tämä.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija>> "En ala niitä rustailemaan" __ Siinä taas yksi joka luulee että hänen intuitio pitäisi olla laki ja moraali, käsky muille <<
Kirjoitinko minä, että niitä sääntöjä, lakia ja moraalia pitäisi alkaa kirjoittelemaan minun intuitioni mukaan? En. Kirjoitin, että Raamatusta löytyvät kaikki tarpeelliset ohjeet, mutta ilmeisesti ne eivät ole riittävät demokraattiselle adventtiyritykselle. kerettiläinen- kirjoitti:
>> "En ala niitä rustailemaan" __ Siinä taas yksi joka luulee että hänen intuitio pitäisi olla laki ja moraali, käsky muille <<
Kirjoitinko minä, että niitä sääntöjä, lakia ja moraalia pitäisi alkaa kirjoittelemaan minun intuitioni mukaan? En. Kirjoitin, että Raamatusta löytyvät kaikki tarpeelliset ohjeet, mutta ilmeisesti ne eivät ole riittävät demokraattiselle adventtiyritykselle.Kirkon demokratiassa on organisaation rakenteet kunnossa. Ilman rakenetta ei koko kirkkoa olisi olemassa. Organisaation rakenne on pakko ollakin siis säännöt, sillä ilman sääntöjä ei toimilupia tulisi, eli ei saataisi rekisteröityä yhdistyksiä ja järjestöjä.
On vain asennekysymyksiä, sillä rakenteet mahdollistavat demokratian ja tasa-arvon mallin mission.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Jatkoa edelliseeni;
>> 1970 - 1980 lukujen nuorten, minun tai joidenkin ystävieni käytöshäiriöt, sekavuustilat, tai äkilliset mielenhäiriöt eivät ole moralisoitavissa. Ovat 30-40 vuotta vanhoja kaikelainen ko. harkitsemattomuus, ja kuuluu minun maksimissaan 30- vuoden ikääni.
Olin luterilaisten kirjoilla, tai kirkosta eronnut 1970-1980 luvulla.
Uskoon tulin 1990 luvun jälkimmäisellä puoliskolla, jolloin liityin luterilaiseen kirkkoon, ja istuin kansankirkossamme joka sunnuntai klo 12, ja ja saman päivän joka ilta klo 18 herätysliikkeen kokouksissa.
Adventtiliikkeen jäsen olin vasta 2002.
Edesmenneiden sukulaisten uskontoja, ja näiden omaatuntoa en ole koskaan ollut.
En ole sanaakaan keskustellut sukulaisteni kanssa uskosta, en naimisesta sen kummemmin koskaan.
"Pahojen palvelijoiden sijasta" kannattaa etsiä "armottomia palvelijoita" tässä asiayhteydessä, ja narisuttaa helvetin esikartanoiden porttien saranoita vain itselleen ihka omista 30-40 vuotta vanhoista synneistään.
>> Olen 30- vuoden ajan kieltäytynyt nuorten ja nuorten henkilöiden seksitarjoiluista, eli kunhan tulin ensin itse hiukan vanhemmaksi 30- iässä. Alan olla jo 60- vee.
> En ole ottanut siis nuorua hetken seksikontakteihin, vaan olen ollut nuoremmilleni vanhempi, en hetken seksikumppani. Kieltäytymiseni on siis ollut ehdoton, ja minulla on ollut paljon tilaisuuksia tällaisiin hetken seksikontakteihin nuorten kanssa 3- kolmen vuosikymmenen aikana, jotka olisin voinut pitää salassa.
> En ole ehdotellut seksuaalisia asioita kenellekään!
Peräsuoleen ei ole koskaan perustunut ainokainenkaan minkäänlainen suhde elämässäni.
>>> Minulle tutut ihmiset; -Huolehtikaa ettei kukaan luule muuta.
Minun moraalini ikäraja liikkuu tänäänkin 30- ikävuosien tietämissä, jota ikää hetken seksikumppanilta vaatisin, jos sellaiseen ryhtyisin
> En ole elämäni aikana maannut ainokaisenkaan naisen kanssa jolla sormukset sormessa. Sormukset on ollut käsilaukussa jo niin on käynyt, että minö pukilla naimisissa olevan kanssa. Olen aina vihannut aviouskottomuutta.
Olen elämässäni toiminut lukuisissa asiakaspalvelutehtävissä, joissa alaistaitoja on kysytty. Olen toiminut myös hallinosta, ostoista ja myynnistä vastaavana johtajana.
Olen toiminut tuisinassa luottamustehtäviä -hengellisessä yhdistyksessä, suuren as.vuokrayhtiön asukasdemokratiassa, sekä kunnallisessa hallinnossa. Kannoin 100% Vastuuni 100%, joka päivä luottamustehtävissäni.
Olen kouluttanut itseäni elämäni aikana myynnin ja markkinoinnin, sekä hallintotieteiden julkisen johtamisen asioilla 200 opintopistettä, eli hyviä perustietoja. Näiden lisäksi on kiinteistönhoitajan ammattitutkinto.
>>>>>>>>> Minun oli infiormaaitoni pakko käydä elämäni riisiaikana.
Koko elämä on ollut jonkun iän kriisiaikaa, sekä potemista naisista, ja uupumuksista.
En minä uupumuksen aiheuttamaa masennusta kummempi hullu ole kuitenkaan.
Suoritin 2010 luvulla kolme erinomaista, useita kiitettäviä ja useita hyvä arvosanoja yliopistolla kurssitenteissä ja kurssien esseetehtävien kirjoituksessa.
>>>>>> Seurakunnalla on oltava aina pyhät vaikuttimet kaikessa toiminnassaan.
Olen Raamatun asioiden maallikko-harrastelija, ei hengellisiä maallikkovastuita 1.6.2006 jälkeen. -Jumalan Henki pääsee sisään muualtakin kuin savupiipusta.
Minulla ei ole Adventtikirkkoa, -ei minkään muunkaan piirin- taikka kirkon ainokaistakaan jäsentä vastaan mitään hampaankolossani. Pahoittelen satiirista kielenkäyttöäni paikoin viestinnässä vuosien saatossa. Palautteita ei saa ottaa henkilökohtaisella tavalla, vaan kuuluu luottamustehtävieni hoitoon, joissa pitää kestää palaute, ja osata itse palaute käsitellä jollakin tavalla.
Minulla on ollut oma jälkihoitoni luottamustehtävienikin vuoksi.
En ole puhunut kenenkään yksityisiä, henkilökohtaisia, perhe- intiimi asioita; - En yhdistyksien, yhtiöiden, naapurustojeni, entisten työnantajieni taikka asiakkaitteni, -työnantajieni asiakkaiden ko. yksityisiä asioita.
Toivotan runsasta Jumalan siunausta, ja kaikkea hyvää!
Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelija- lukenut
--- Kirjoitukseni on vielä viimeistä loppusilausta vailla
Olen perseestä neitsyt Vielä yksi;
--- > Vietän eläkepäiviäni jo ajat, ja en ole kenenkään alainen.
Viimeinen esimies oli työelämässä aikoinaan, ja koski työasioita.
Pst. >>>>> En muutu kenenkään alamaiseksi, ja alamaisten pitäminen ei ole laillista puuhaa Suomessa rahalla ja sopumuksillakaan.
Ihmisten kanssakäyminen perustuu aina vuorovaikutukseen ja informaalisuuteen.
Ei mielivaltaan.
Jokaisen on tajuttava kantaa vastuitaan toimielimen alaisuudessa.
Adventtikirkon ylimmän toimielimen (pääkonfrenssin) puheenjohtaja käyttää oman itsenäisen toimivaltansa -oman äänestylappunsa ryhmän päätöksentossa.
Hoitaa istuvan puheenjohtajan tehtäviä oman toimikautensa ajan.
Seurakunnan harmaahapset eivät voi ylittää kirkon ylimmän toimielimen puheenjohtajan toimivaltaa suhteessa yksilöpersooniin.
Seurakunnalla on adptaatiotehtäviä kirkkoon, ja "srk- vanhimman" ja pappiskunnan, palkattujen tehtävä puheenjohtajan tehtävä, ja kaiken tarpeellisen ohjelman suorituskyky tarvitattaessa.
Kaikenlainen johtajuutta muistuttava nimike kannattaa muuttaa palvelun nimikkeiden mukaan mieluimmin, _hengellinen johtaja, esimies ei toinen ihminen voi toiselle olla koskaan.
Ihmisellä on taipumus katsoa ihmiseen.
Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelija- Kysymykseni
Kuulutko adventtikirkkoon? ja pidätkö seurakuntayhteyttä tärkeänä hengellisen kasvun kannalta?
Kysymykseni kirjoitti:
Kuulutko adventtikirkkoon? ja pidätkö seurakuntayhteyttä tärkeänä hengellisen kasvun kannalta?
Hei!
Olen inhimillisten syiden- mm. väsymys liiallisen ahkeraan suorittamiseen, -jättänyt maallikkovastuuni ja jäsenyydenkin toistaiseksi.
Mainitsin seurakuntayhteydestäkin kirjoituksessani.
Positiivista ja negatiivista synergiavaikutusta on yksilöillä seurakunnassa, että myös ryhmällä yksilöön.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- kerettiläinen-
jarinhotelli kirjoitti:
Hei!
Olen inhimillisten syiden- mm. väsymys liiallisen ahkeraan suorittamiseen, -jättänyt maallikkovastuuni ja jäsenyydenkin toistaiseksi.
Mainitsin seurakuntayhteydestäkin kirjoituksessani.
Positiivista ja negatiivista synergiavaikutusta on yksilöillä seurakunnassa, että myös ryhmällä yksilöön.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija>> Olen inhimillisten syiden- mm. väsymys liiallisen ahkeraan suorittamiseen, -jättänyt maallikkovastuuni ja jäsenyydenkin toistaiseksi. <<
Kun olen nyt tarkkaan lukenut noita kirjoituksiasi, niin annan sinulle neuvoksi ongelmiisi sen, että sinun pitäisi mitä pikimmin liittyä taas maksavaksi jäseneksi jäännöskansan joukkoon, jotta taivaan akkunat saataisiin jälleen aukeamaan ja mieluummin vielä hieman runsaammin kuin tähän asti. Levätäkin saisit kunnolla joka seitsemäs päivä Adventtikirkossa ja jos kuitenkin jostain syystä pääsisi käymään niin, että rehkisit taas liikaa, niin taivaan akkunat varmasti aukeaisivat sepposen selälleen (edellyttäen tietenkin, että maksat kymmenyksesi ja uhrilahjasi tunnollisesti?) ja joku rakkaudellinen jäännöskansan alemman suorittajaportaan jäsen voisi hieroa kovettumiasi sen sijaan, että sinun täytyy itsesi se tehdä. Ylemmällä portaalla ei tietenkään ole aikaa tuollaiseen omilta tärkeämmiltä kiireiltään hankkiessaan lisää maksavia jäseniä alempaan suorittajaportaaseen, joten heiltä ei tietenkään muuta voida odottaakaan tai edellyttää.
Olen useita vuosikymmeniä noudattanut armaan Suomen maan lainsäädäntöjä.
Ainoa rikoksen tunnusmerkit täyttävä asia on rattijuopumukseni 1986, 1986.
Pappiskunnan oppi ahjo on teologinen tiedekunta, joka kouluttaa Raamatun teologian asioita.
Nämä eivät muusta tiedä. Joku voi tietää mummon vihvelireseptin, ja joku toinen juuri ja juuri tietää ettei hevosta saa potkaista.
Johtajiksikin ryhdytään, mutta ei mitään tietoa ole ryhmien toiminnan ohjauksesta, lain käytöstä yhteiskunnassa, demokratian, hallinnon ja johtamisen hyvistä tavoista. mm.
Köyhille ei voi perustaa autoritaarista hallintoa.
En ole syyttänyt ketään mistään henkilökohtaisella tavalla.
Olen halunnut olla rakentava näillä neuvoillani.
>>>>>>>>>>>>>>> Tarkoitukseni oli viestiä niille ihmiset jotka minut tuntevat nuo henkilöhtaisten asioiden osuuden, sillä kukaan ei pitänyt yhteyttä.
Minun oli nuo asiat sanottava, ja toistaa niitä niin kauan että asia saavuttaa päämääränsä, eli tulee ymmärretyksi, niille ihmisille jotka minut tuntevat.
>>> Uskon että viestit ovat saavuttaneet päämääränsä, ja viesti on ymmärretty.
Minä en muutu kenenkään alamaiseksi, -olen 17- vuotiaasta työelämässä tottunut ryhmien työskentelyyn ja vuorovaikutukseen, sekä oma-aloitteelliseen vastuullisuuteen.
Vietän eläkepäiviäni harrastuksieni parissa.
Kiitos kuulemasta.
Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelija- Valehtelet.punaisena
"Harrastuksiini on kuulunut Raamattu-aiheisten kirjoituksien teko."
Hei! Et sinä itse ole mitään kirjoittanut, vaan plagioinut kaiken adventismista/adventtikirkon opeista ja mm. sen lahkon perustajan Ellen Whiten kirjoitelmista.Minun kaikissa kirjoituksissani (tarkoitan blogini kirjoituspajani tekstejä)
on Raamatun näkökulma ja oma päättely aina.
Hengellistä kotikirjastoa minulla on yksitoista metriä, ja netin sivut päälle.
Et löydä kirjastosta edes satukirjaa missä ei viimeisillä lehdillä olisi lähdeluetteloa.
Kirjoitan omin sanoin, ja mainitsen lähteen jos lainaan suoraan jonkun nykyteologin sanoja.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- juurikin.näin
Omin sanoin palagiointia. Juuri niin.
Mikä on "nykyteologi"? Ellen White on kaikesta päättäen sinun mielestäsi se nykyteologisi?
Blogisi ovat suoraan Ellen Whiten aineistoa ja adventtikirkossa oppimaasi, ei muuta. juurikin.näin kirjoitti:
Omin sanoin palagiointia. Juuri niin.
Mikä on "nykyteologi"? Ellen White on kaikesta päättäen sinun mielestäsi se nykyteologisi?
Blogisi ovat suoraan Ellen Whiten aineistoa ja adventtikirkossa oppimaasi, ei muuta.Höpönassu-
Olet tietenkin evankeliumista kateellinen palkan nauttija, eikö vain?
Kaikki evankeliumin työ pitäisi olla Sinun ja kollegojesi käsissä, paitsi se mitä käskytät alamaisillesi talutushihnassasi, eikö vain.
Jokainen pappi, ja jokainen pastori jokaisessa kirkossa puhuu samat asiat vuodesta toiseen, vuosikymmenestä toiseen, kerraten samoja Raamatun totuuksia.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
>>> Mutta älkää luulko että olen syyttänyt ainokaistakaan harmaahapsea henkilökohtaisella tavalla.
En pidä mitään hapaankolossa ainokaistakaan ristien sieluakaan kohtaan.
En tunne ja tiedä kenenkään mahdollisista edesottamuksistakaan.
Minä en ole Jumalan omien kasvattaja ja kurittaja; Ilm 14:
Jokainen näkee oman uskon elämänsä vuodet, palavan uskon rakkauden ja mahdollisia taantumuksia, ja kompastuksiakin; San 24:16.
Jokainen näkee omat heikkoutensa, ja omat erehdyksensä, ja joutuu nöyrtymään omien henkilökohtaisten ko. asioiden vuoksi.
Ei kukaan pääse ylpeäksi, eikä ansioitumaan kunniassa evankeliumista koskaan.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelijaPitää myös ymmärtää se että jätin hengelliset maallikovastuuni 1.6.2006, ja olen ollut vapaa kuin taivaan lintu seurakunnallisesta järjestyksestä ja vaatimuksista.
Demokratian maallikkovastuut ovat kaikki määräaikaisia.
Kaikenlainen perseen nuolemista koskeva missio on sekin sitä 1970 - 1980 lukujen 30-40- vuoJäi kesken edelliseni;
- Kaikenlainen perseen nuolemista koskeva missio on sekin sitä 1970 - 1980 lukujen 30-40- vuoden takaisia asioita ja kuuluu tuoreimmillaan 1980 luvun aikaan.
Sinne kuuluu myös nuoruuden krapula-aamujen runkkujutut -1980 luvulle.
Minä en ole muuttunut ns.- homoksi, tai nk. hintiksi, sellainen ei ole oma tahto, eikä sellaisia rakkaussuhteita ole elämässäni ainokaistakaan koskaan ollut.
Olen 58- vuotias, ja sperma ei lennä niin innokkaasti kuin 1980 luvulla, ja
ei tule mieleenikään että iskisin silmäni 50-60 vuotiaisiin vanhoihin akkoihin, ja nuorille en enää riitä kovin pitkään.
Elämän vietto on siksi parempaa yksin kuin saippuasarjoilla kasvatettujen rääväsuisten nykajan naisten kanssa, kun olen päässyt nuoruuden palamisestani.
Olen pätevä hellapoliisi ja keittiöpiikaa itse itselleni, en tarvitse tällaisista käytännön syistä akkaa, en lihavaa, en laihaa.
Minulle mieluisat 50- villitykseni rakkaudet ovat hipsineet pois. Olin liian vanjha ukko, tai liian varaton ukko.
Olen juuri toipumassa 50- villitykseni sydänsuruistani.
Jos joku minulle mieluinen järjesti jotakin naimakohtausta selkäni takana, niin en ollut kunnolla huomiokykyinen.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- kerettiläinen-
jarinhotelli kirjoitti:
Jäi kesken edelliseni;
- Kaikenlainen perseen nuolemista koskeva missio on sekin sitä 1970 - 1980 lukujen 30-40- vuoden takaisia asioita ja kuuluu tuoreimmillaan 1980 luvun aikaan.
Sinne kuuluu myös nuoruuden krapula-aamujen runkkujutut -1980 luvulle.
Minä en ole muuttunut ns.- homoksi, tai nk. hintiksi, sellainen ei ole oma tahto, eikä sellaisia rakkaussuhteita ole elämässäni ainokaistakaan koskaan ollut.
Olen 58- vuotias, ja sperma ei lennä niin innokkaasti kuin 1980 luvulla, ja
ei tule mieleenikään että iskisin silmäni 50-60 vuotiaisiin vanhoihin akkoihin, ja nuorille en enää riitä kovin pitkään.
Elämän vietto on siksi parempaa yksin kuin saippuasarjoilla kasvatettujen rääväsuisten nykajan naisten kanssa, kun olen päässyt nuoruuden palamisestani.
Olen pätevä hellapoliisi ja keittiöpiikaa itse itselleni, en tarvitse tällaisista käytännön syistä akkaa, en lihavaa, en laihaa.
Minulle mieluisat 50- villitykseni rakkaudet ovat hipsineet pois. Olin liian vanjha ukko, tai liian varaton ukko.
Olen juuri toipumassa 50- villitykseni sydänsuruistani.
Jos joku minulle mieluinen järjesti jotakin naimakohtausta selkäni takana, niin en ollut kunnolla huomiokykyinen.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija>> Olen 58- vuotias, ja sperma ei lennä niin innokkaasti kuin 1980 luvulla, ja
ei tule mieleenikään että iskisin silmäni 50-60 vuotiaisiin vanhoihin akkoihin... <<
Sinä se sitten osaat olla romanttinen kaunosielu...
Vaikka itsellänikään ei ole kehumista tässä suhteessa, niin jään kyllä kirkkaaksi kakkoseksi sinun rinnallasi...
Nyt alkaa olla aika että keskityn Raamattu-aiheisiin kirjoituksiin kokonaan.
Olin ventovierainen akkojen haukuttavana, ja käytin puheenvuoroa siksi, näkökulmat tulevat huomoiduiksi mitä esitin, ja viestini, lopulta saavutti päämääränsä, eli olen tullut ymmärretyksi ja kuulluksi.
Järki voittaa, kun ei oikeusmoraalietiikka pelaa hullun kiilto silmissä moralisoiville ihmisille.
Monenlaista tumpeloa ryhtyy johtajaksikin, joilla ei mitään oikeusmoraalietiikan tajua ole, eikä ymmärrystä lain käytöstä yhteiskunnassa, ei tietoa ryhmien ohjauksen metodeista, ja malleista mitä tulee demokratian, hallinnon ja johtajuuden hyvien tapojen suhteen.
>> neuvoin ryhmien työskentelyn asioita, ja kehoitan ymmärtämään sen osan varsinkin mitä kerroin toimielimen roolista vastuun kantajana, ja toimielimestä pomona.
> Kaikki mikä ei ole toimielimen päätöstä, on mielivaltaa, jolle yhdistystoiminnoissa ei tarvitse korvaansa lopsauttaa. Toimielimen jäsenien on ymmärrettävä vastuunsa, joka on henkilökohtaisella tasolla juridinen että ryhmän toiminnan vaiuttavuuden tuloksien juridinen vastuu.
> Ketään ei voi nostaa kepin nenään mielivaltaa käyttämään, joiden intuitio paremman tiedon puutteessa pitäisi sitten olla muiden laki, moraali ja oikeus.
> Minun monet kymmenet heilani nuoruuteni vuosikymmenissä- en ole näistä sanaakaan puhunut, ja en tiedä kussa kulkeneet, mutta olen aina kaikessa ajassa toivonut pelkkää hyvää näiden elämään pari- perhesuhteissaan heille ja perheilleen.
En ole näistä mitän elämäni varrella puhunut.
Olin kiinni työssä ja opinnoissa nuorena, ei ollut aikaa puhua parisuhdeasioita, tai en ajoissa ehtinyt puhua parisuhteesta. Monesta nuoruden heilasta olisi saanut hyvän vaimon, voin jälkiviisaana sitten ymmärtää keski-ikäisenä.
Olin 30- vuotiaana ensimmäisen kerran vakavan parisuhteen puutteessa ja perheen perustamisen ajatuksille myönteinen, mutta 30- ikäisenä saavutettu työuupumus ja kompastukset ihmissuhteissa seurauksineen oli sitten sellaista etten pystynyt tarjoamaan perheelle vakaata taloudellista alustaa. Tottakai niitä naisia oli pari kolme joihin rakastuyin päätä pahkaa korviani myöten ja olisi ollut heti valmis mihin vain, mutta näihin en saanut edes sormenpäälläni koskea.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- Exap
"Nyt alkaa olla aika että keskityn Raamattu-aiheisiin kirjoituksiin kokonaan."
Poikkeuksellisesti luin kirjoituksesi koska se alkoi näin lupaavasti.
Mutta sitten havaitsin että tuo ensimmäinen lause oli ainoa jota kannatti lukea. Koeta nyt Jari tsempata edes yhden kirjoituksen verran... ? :( Exap kirjoitti:
"Nyt alkaa olla aika että keskityn Raamattu-aiheisiin kirjoituksiin kokonaan."
Poikkeuksellisesti luin kirjoituksesi koska se alkoi näin lupaavasti.
Mutta sitten havaitsin että tuo ensimmäinen lause oli ainoa jota kannatti lukea. Koeta nyt Jari tsempata edes yhden kirjoituksen verran... ? :(Minä olin hankaluuksissa ventovieraiden akkojen haukkumana kunnon miehenä.
Minun oli pakko käyttää puheenvuoroni, ja käytin sitä niin pitkään ja riittävän kauan, että viestintä on saavuttanut päämääränsä, ja akkojen räksytys laantumassa, ja ääni kellossa kauniimpi kuin mm. perseestä ja runkkaamisesta molottaminen.
Minä en ole pyytänyt ketään naittamaan minua päiväkahviseuroihini koskaan, sillä olen itse sopinut tällaisissa aina ettei niissä ole parisuhdeasioita.
Minä en ole rakastanut päiväkahviseurojani sellaisella tavalla mikä kuuluu parisuhteeseen rakkaudessa.
Kenenkään kiloja en ole koskaan raportoinut minnekään.
Että tajuttaisiin ettei 1970- 1980 lukujen nuorten käytöshäiriöt, sekavuustilat ja äkilliset mielenhäiriöt ole moralisoitavissa, -minun tai joidenkin ystävieni- sillä ja nuo ovat 30-40 vuotta vanhoja asioita, ja ovat nuorten harkitsemattomuuksia ja mielenhäiriöitä.
Syyllisyys lankeaa sille taholle jos joku tahallisesti aiheuttaa toiselle niin hankalat olosuhteet elämässään, että toinen menettää jäkensä ja harkintansa, ja tekee jotakin hullua missä ei mitään tekemistä ole elämän arvojen kanssa.
Nuorten miesten itsemurhat kuuluvat tähän samaan sarjaan. 20-30 vuotiaiden yleisein kuolinsyy on itsemurha.
- Minulla ei ole tekemistä kenenkään näin traagisen tempun kanssa, ja tiedän että sellaiset ovat harkitsemattomia ja pikaisia, eihän niissä ole harkintaa koskaan käytetty.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- Exap
Ja samaa sontaa vielä lisää. Hankkiudu jo hoitoon.
Exap kirjoitti:
Ja samaa sontaa vielä lisää. Hankkiudu jo hoitoon.
Verenapaineeni asettui kun sain hartiat paikoilleen. Olen monta kertaa hihkunut että nyt on paikoillaan, mutta tänään vasta on koko selkä auki, kun avasin alaselänkin.
Minulla oli selkä leikannut pahasti kiinni, hartia sijoiltaan, ja leikkasi kiinni, -mutta tänään vasta kaikki koko selkä on auki ja suorassa.
Minun muistini toimii normaalisti. Postissa tuli uusi kortin tunnusluku, ja kerran sen katsoin. Sitten kahden tunnin päästä tarkistin muistanko uden tunnusluvun, joka ei ole helppokaan muistaa, ja muistin sen 2 tunnin päästä yhdellä katsomalla.
Muistan lapsuuteni henkilönimiä, kun hetken annan muistin hakea tietoa.
Jopa 40- vuoden takaisia asiakkaitteni rekisterinumeroita muistan vielä ja armeijan rynnäkkökiväärini numeron 1978-1979 vuosilta.
2010 luvulla kirjoitin lome erinoamista tenttiarvosanaa yliopiston kurssitenteissä;
Organisasaatioiden talouden perusteet kurssi, liiketoimintaosaamisen markkinoinnin tentti, ja yleisen ja operatiivisen laskentatoimen tentit.
useita kiitettäviä ja hyviä suorituksia.
Olen pyöräily- ja hiihtomaraton kunnossa viime lähitakavuodet ollut ja edelleenkin. Juuri yksi 203 km maratonpyöräily 10 päiväpakkaukset päällä, jolloin lenkin rasittavuus nousee 300 km asti.
- Huolesi hoidon tarpeesta on siis aiheeton. Tarkista lääkepatterisi mitä Sinulla on, ja hoida terveytesi, ja huolehdi muistakin, mutta ei laittomalla kielenkäytöllä eli kenenkään kunniaa loukkaamalla. Rahvaanomainen sana ei ole laiton, -ihmisen kunnian loukkaaminen on rangaistava teko riippumatta toisen tavoista.
Minä hoidan mielenterveyttäni ja yöuntani luonnon melatoniinilla, joka nostaa serotoniinipitoisuutta.
Yöllä herätessä 2-3 melatoniinipilleriä (marketin luontaistuoteosastolta) ja runsaasti vettä päälle ja yöuni jatkuu.
Olen lisäksi Jumalan huolenpidon kohteena. Ei pössölän tarvetta.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061656
- 781341
- 1361133
- 741132
Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?
Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste169909Mahdoton tilanne
Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova90843Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.78824Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?106754- 45723
Oothan sä erilainen mies
Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️37706
