Oman lajini opettaja sanoi kerran että parasta itsepuolustusta on ottaa jalat alleen jos mahdolista ellei on puhuminen seuraava asia. Jos joutuu sitten käyttämään taitojaan pitää muistaa että Suomalainen oikeuslaitos ei usko juurikaan hätävarjelun liioittelua jos esim. isket kaverin nenun kasaan tai telot muuten pysyvästi, voi tulla isot kustannukset. Agressiivisenkin kaverin saa kyllä rauhoitettua kun tekniikka on kunnossa, ilman voimaa.
Hyvä muistaa
6
169
Vastaukset
- jhgfdvfghb
Ihan ensimmäinen kohta on se, että yrittää välttää hankalia tilanteita. Eli yrittää käyttää sitä maalaisjärkeä ja ennakoida, jottei joutuisi tilanteeseen, jossa joutuu ottamaan jalat alleen.
- Vellihousumies
Elikkäs pysyy kotonaan vaan eikä ikunaan avaa ovea
- jhgfdvfghb
Vellihousumies kirjoitti:
Elikkäs pysyy kotonaan vaan eikä ikunaan avaa ovea
No jos tuo on maalaisjärkeäsi arjesta selviytymisen suhteen yleisesti, niin ehkäpä olin turhan optimistinen vedotessani siihen maalaisjärkeen.
- Kullihousumies
jhgfdvfghb kirjoitti:
No jos tuo on maalaisjärkeäsi arjesta selviytymisen suhteen yleisesti, niin ehkäpä olin turhan optimistinen vedotessani siihen maalaisjärkeen.
Terveisiä täältä kotoa! Äiti toi just kaupasta sipsejä ja kaljaa. Nyt voi taas pelata Street Fighteriä ja onanoida munasyndeihin.
- raikkaraikkabalalaikka
"Agressiivisenkin kaverin saa kyllä rauhoitettua kun tekniikka on kunnossa, ilman voimaa."
Näitä kun uskottelee itselleen ja pahimmassa tapauksessa peruskurssilla/kavereille/perheelle/tutuille :( Sitten tulee se 120 kg kaveri joka tykkää purra ja on joskus painut, ja pääsee yllättään.
Minä joka en ole minkään lajin opettaja enkä mestari sanon että parasta itsepuollustusta on selviäminen. Piste. Ei ole kyllä mentori ollut ihan perillä oikeuslaitoksesta, vaikka raja himmeä välillä niin kyllä siellä on jopa haulikolla ampuminen mennyt ip puolelle eikä tuomiota. Itse haluaisin että omat oppilaat ovat hengissä hyökkäyksen jälkeen, paskat filosofiasta.
Muutamia kertoja on koettu tilanne, eikä edes tutkintaa tullut vaikka hyökkääjä ollut verissäpäin ja joskus vaatteet( prätkäliivi, paita, housut)rikki. Ei edes partio halua sotkea selvää tilannetta, jos olet selvinpäin, mahdollisesti muita ihmisiä todistaa yms.
Parasta on selvitä. Oli se juoksu, lyönti, potku, paini, halko, haulikko. Elämä on totta eikä filosofiaa.- plösö
Juu. Kotona vaan möllöttää ja kattoo pornoo. Ei satu mitään tilanteita eikä tule riitaa kenenkään kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1765027- 151670
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1221470Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91353Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491080Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297942- 190915
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7760