Oman lajini opettaja sanoi kerran että parasta itsepuolustusta on ottaa jalat alleen jos mahdolista ellei on puhuminen seuraava asia. Jos joutuu sitten käyttämään taitojaan pitää muistaa että Suomalainen oikeuslaitos ei usko juurikaan hätävarjelun liioittelua jos esim. isket kaverin nenun kasaan tai telot muuten pysyvästi, voi tulla isot kustannukset. Agressiivisenkin kaverin saa kyllä rauhoitettua kun tekniikka on kunnossa, ilman voimaa.
Hyvä muistaa
6
186
Vastaukset
- jhgfdvfghb
Ihan ensimmäinen kohta on se, että yrittää välttää hankalia tilanteita. Eli yrittää käyttää sitä maalaisjärkeä ja ennakoida, jottei joutuisi tilanteeseen, jossa joutuu ottamaan jalat alleen.
- Vellihousumies
Elikkäs pysyy kotonaan vaan eikä ikunaan avaa ovea
- jhgfdvfghb
Vellihousumies kirjoitti:
Elikkäs pysyy kotonaan vaan eikä ikunaan avaa ovea
No jos tuo on maalaisjärkeäsi arjesta selviytymisen suhteen yleisesti, niin ehkäpä olin turhan optimistinen vedotessani siihen maalaisjärkeen.
- Kullihousumies
jhgfdvfghb kirjoitti:
No jos tuo on maalaisjärkeäsi arjesta selviytymisen suhteen yleisesti, niin ehkäpä olin turhan optimistinen vedotessani siihen maalaisjärkeen.
Terveisiä täältä kotoa! Äiti toi just kaupasta sipsejä ja kaljaa. Nyt voi taas pelata Street Fighteriä ja onanoida munasyndeihin.
- raikkaraikkabalalaikka
"Agressiivisenkin kaverin saa kyllä rauhoitettua kun tekniikka on kunnossa, ilman voimaa."
Näitä kun uskottelee itselleen ja pahimmassa tapauksessa peruskurssilla/kavereille/perheelle/tutuille :( Sitten tulee se 120 kg kaveri joka tykkää purra ja on joskus painut, ja pääsee yllättään.
Minä joka en ole minkään lajin opettaja enkä mestari sanon että parasta itsepuollustusta on selviäminen. Piste. Ei ole kyllä mentori ollut ihan perillä oikeuslaitoksesta, vaikka raja himmeä välillä niin kyllä siellä on jopa haulikolla ampuminen mennyt ip puolelle eikä tuomiota. Itse haluaisin että omat oppilaat ovat hengissä hyökkäyksen jälkeen, paskat filosofiasta.
Muutamia kertoja on koettu tilanne, eikä edes tutkintaa tullut vaikka hyökkääjä ollut verissäpäin ja joskus vaatteet( prätkäliivi, paita, housut)rikki. Ei edes partio halua sotkea selvää tilannetta, jos olet selvinpäin, mahdollisesti muita ihmisiä todistaa yms.
Parasta on selvitä. Oli se juoksu, lyönti, potku, paini, halko, haulikko. Elämä on totta eikä filosofiaa.- plösö
Juu. Kotona vaan möllöttää ja kattoo pornoo. Ei satu mitään tilanteita eikä tule riitaa kenenkään kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2212917Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell81637Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51337- 1031206
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231161- 751097
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531022Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717937- 135922