Hyvä muistaa

junnuvaank

Oman lajini opettaja sanoi kerran että parasta itsepuolustusta on ottaa jalat alleen jos mahdolista ellei on puhuminen seuraava asia. Jos joutuu sitten käyttämään taitojaan pitää muistaa että Suomalainen oikeuslaitos ei usko juurikaan hätävarjelun liioittelua jos esim. isket kaverin nenun kasaan tai telot muuten pysyvästi, voi tulla isot kustannukset. Agressiivisenkin kaverin saa kyllä rauhoitettua kun tekniikka on kunnossa, ilman voimaa.

6

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhgfdvfghb

      Ihan ensimmäinen kohta on se, että yrittää välttää hankalia tilanteita. Eli yrittää käyttää sitä maalaisjärkeä ja ennakoida, jottei joutuisi tilanteeseen, jossa joutuu ottamaan jalat alleen.

      • Vellihousumies

        Elikkäs pysyy kotonaan vaan eikä ikunaan avaa ovea


      • jhgfdvfghb
        Vellihousumies kirjoitti:

        Elikkäs pysyy kotonaan vaan eikä ikunaan avaa ovea

        No jos tuo on maalaisjärkeäsi arjesta selviytymisen suhteen yleisesti, niin ehkäpä olin turhan optimistinen vedotessani siihen maalaisjärkeen.


      • Kullihousumies
        jhgfdvfghb kirjoitti:

        No jos tuo on maalaisjärkeäsi arjesta selviytymisen suhteen yleisesti, niin ehkäpä olin turhan optimistinen vedotessani siihen maalaisjärkeen.

        Terveisiä täältä kotoa! Äiti toi just kaupasta sipsejä ja kaljaa. Nyt voi taas pelata Street Fighteriä ja onanoida munasyndeihin.


    • raikkaraikkabalalaikka

      "Agressiivisenkin kaverin saa kyllä rauhoitettua kun tekniikka on kunnossa, ilman voimaa."

      Näitä kun uskottelee itselleen ja pahimmassa tapauksessa peruskurssilla/kavereille/perheelle/tutuille :( Sitten tulee se 120 kg kaveri joka tykkää purra ja on joskus painut, ja pääsee yllättään.

      Minä joka en ole minkään lajin opettaja enkä mestari sanon että parasta itsepuollustusta on selviäminen. Piste. Ei ole kyllä mentori ollut ihan perillä oikeuslaitoksesta, vaikka raja himmeä välillä niin kyllä siellä on jopa haulikolla ampuminen mennyt ip puolelle eikä tuomiota. Itse haluaisin että omat oppilaat ovat hengissä hyökkäyksen jälkeen, paskat filosofiasta.

      Muutamia kertoja on koettu tilanne, eikä edes tutkintaa tullut vaikka hyökkääjä ollut verissäpäin ja joskus vaatteet( prätkäliivi, paita, housut)rikki. Ei edes partio halua sotkea selvää tilannetta, jos olet selvinpäin, mahdollisesti muita ihmisiä todistaa yms.

      Parasta on selvitä. Oli se juoksu, lyönti, potku, paini, halko, haulikko. Elämä on totta eikä filosofiaa.

      • plösö

        Juu. Kotona vaan möllöttää ja kattoo pornoo. Ei satu mitään tilanteita eikä tule riitaa kenenkään kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      175
      14452
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      117
      10380
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      103
      9227
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      25
      8689
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      45
      8256
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6847
    7. 153
      6256
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      138
      5259
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      28
      5189
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      411
      1410
    Aihe