Kielikurssi Pariisissa

Ummikko

Hei,

Osaatko suositella jotain hyvää, mutta edullista kielikoulua/kurssia Pariisissa?
Muutan sinne toistaiseksi muutaman viikon sisällä.
Aloitan opiskelun ihan alkeista ja minulla on päivällä aikaa...
Toiveena on löytää joko intensiivikurssi tai sitten pari-kome kertaa viikossa tunnit.
Tulen asumaan aika keskustassa.

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkix

      Parhainta informaatiota saisit varmaan Ranskan kulttuurikeskuksen Institut francaise de Finlanden verkkosivuilta. Mutta silloin pitää kylläkin hiukan ymmärtää ranskaa.

      • vinkix

        Korjaan hieman. Siis kyseessä on Ranskan suurlähetystön yhteydessä toimiva Ranskan instituutti. Infoa myös suomeksi.


    • Ummikko

      Kiitos, mutta en osaa ranskaa lainkaan.
      Ja toivoisin omakohtaista tietoa, joltain, joka on esim. äskettäin , lähivuosina, käynyt jonkun alkeis-intensiivikurssin Pariisissa.
      Kyllähän googlettamalla löytyy erilaista tarjontaa; mutta mikä on hyvä ja mikä ei... ja hinnatkin vaihtelevat tosi suuresti.
      Mitenkin, onko Pariisissa meidän " työväenopistoja" vastaavia paikkoja, kun monien kielikoulujen kurssien hinnat liikkuvat tuhannesta eurosta ylöspäin.

    • BienSyyr

      "Työväen tasoinen" kielenopiskelu Ranskassa kiinnostaa myös minua. Kyllähän sellaista täytyy olla myös siellä tarjolla (ei taida muutoin olla siirtolaisten ingraatiosta sitä vähintäkään toivoa). Tähän vielä joku slogan, fraternité?

      Toivottavasti saadaan ehdotuksia kursseista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      36
      2679
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      13
      1439
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1063
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      49
      997
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      904
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      879
    7. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      45
      780
    8. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      766
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      686
    Aihe