Neuvoa kaivataan

Latasin netistä ohjelman, ja asennus ja avaaminen onnistuivat ongelmitta. Ikkunassa näkyy kuitenkin vain osa siitä mitä pitäisi. Oikeasta reunasta jää pois tärkeitä painikkeita ym, eikä ikkunaa voi "venyttää" hiirellä vetämälläkään.

Osaisikohan joku näillä tiedoilla neuvoa, mistä johtunee ja ennen kaikkea mitä pitäisi tehdä?
6387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No aluksi taas jeesaisi lisätieto?

- Mikä käyttis? Windows(mikä malli) Linux jne...
- Millaiset ominaisuudet koneessa? Prosessori jne...
- Mikä ohjelma/peli?
- Onko soveltuva käyttöjärjestelmääsi?
- Riittäkö näytönohjaimen tehot/muut tehot?

Laitappa noita et joku voisi kenties auttaa?

Äänestä
  • Niin, no ehkä tosiaan auttaisi asiaa... :)

    Ohjelma on siis Bruce's Unusual Typing Wizard 1.3, josta oli puhetta jossain tällä palstalla aiemmin. Latasin sen osoitteesta http://typing.qcalculus.com/

    Käyttöjärjestelmäni on Windows 98. En luule, että tämä siihen tai koneen tehoihin liittyy, kun muuten ohjelma toimii täysin. Oikea reuna vaan jää piiloon.

    Riittäsikö tämä minua viksummille?

    Äänestä

  • Hmm, voisi tosiaan varmaan auttaa asiaa. :)

    Ohjelma on Bruce's Unusual Typing Wizard 3.1, josta oli puhetta jossain tällä palstalla aiemmin. Latasin sen osoitteesta
    http://typing.qcalculus.com/

    Käyttöjärjestelmäni on Windows 98, mutta en kyllä luule, että se tai koneen teho on tässä tapauksessa ongelma. Ohjelma kun toimii kuitenkin täysin. Oikea reuna vaan jää piiloon.

    Riittäisikö tämä minua viksummille?

    Äänestä

joku voisi auttaa paremmin jos kertoisit mikä ohjelma oli kyseessä.

Äänestä

Yksi mahdollisuus on että ohjelma laskee kuvaputkesi koon virheellisesti. Mene ohjauspaneliin, avaa näyttö ja säädä kuvaputken koon (resuluution) mahd. suureksi.

Kerro jos auttoi.

Äänestä
  • Auttoipa hyvinkin! Enpä olisi itse löytänyt tuommostakaan. Todellinen tietokonenero täällä onkin, onnistuin näköjään jotenkin lähettämään tuon lisätietoviestinkin kahdesti... :)
    Nyt ohjelma kumminkin toimii, kiitos avusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siru kirjoitti:

Latasin netistä ohjelman, ja asennus ja avaaminen onnistuivat ongelmitta. Ikkunassa näkyy kuitenkin vain osa siitä mitä pitäisi. Oikeasta reunasta jää pois tärkeitä painikkeita ym, eikä ikkunaa voi "venyttää" hiirellä vetämälläkään.

Osaisikohan joku näillä tiedoilla neuvoa, mistä johtunee ja ennen kaikkea mitä pitäisi tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu