MITEN MUOKATA KUVAN TIEDOSTOKOKOA EI KUVAN KOKOA

apuvaaa1313

eli siis voinko muokata mitenkään kuvan resoluutiota tai jotenkin muuten että saisin kuvan tiedostokoon pienemmäksi mutta kuvan koko ei saa muuttua?

7

2756

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi-aika-paljonkin

      Saiko formaatti muuttua ?
      Missä formaatissa kuvat ovat nyt ?

      Esim:
      - Ohjelma Gimp
      - Taustakuva 95kt . . . *.bng
      - Uusi formaatti 11kt . . . *.jpg
      - Laadun pudotus . . . . . . 50%

    • xcdfvbg

      Ei kuvien kokoa ole mitenkään rajoitettu, pienikin kuva voidaan printata 1x1 metriseksi. Mut esim 1000x1000 pikselin kuva voidaan näytöllä näyttää 1x1 senttisenä, tai koko näytön kokoisena. Jos kuva on vaikka jpeg 1000x1000 pikseliä, ei sitä tiedostokokoa paljoa saa muutettua, mut jos kuva on vaikka 5000x3000, sen voi muuttaa 1000x600 pikseliseksi ja jpeg muotoon.

    • noinvain35354

      Ihan yksinkertaisesti kompressoimalla kuvaa. Eli jos sulla nyt vaikka jpg kuva niin tallennat sen uudella nimellä ja annat kovemman kompressioasteen sitä kysyttäessä.

      Tämä toimii tietysti vain jos kuva on kompressiota tukevaa formattia jpg, tiff, png ...

      • Vindovs

        Niin, kompressio on ainoa tapa, ja se tietenkin riippuu editointiohjelmasta ja sen tulostusdriverista. Mutta, mitä pienemmäksi teet sitä huonompaa jälkeä saat.


    • mattiktietää

      No jos sulla on kuvan reso 300, tiputa se vaikka 150 ja sitä ennen katso kuvan mitat.
      Kasvata mittoja tarvittaessa

      • eiautaei

        Tuo ei auta koska resoluutio on informatiivinen tieto kuvassa. Kuvan todellinen pikselimäärä on se jolla voit vaikuttaa kuvan vaatimaan levytilaan.


    • adbhdggqw

      Kuvan pienentäminen tavalla tai toisella tekee sen aina huonommaksi.
      Kuvaa ei kannata pienentää, jos laatua tarvitaan.

      Jotkut internetpalvelut asettaa kuvalle erilaisia maksimi kokoja, kuten pikselimäärä, tai tiedoston koko.
      Pikselimäärää muutetaan: Scale image, ja annetaan uusi pienempi pikselimäärä.
      Tiedostokoko pienennetään pakkauksella ja se vaatii, että tiedostomuoto on pakattavissa oleva, tavallisimmin .jpg.
      Muutos tehdään kuvankäsittelyohjelmassa pakkausliukua siirtämällä pienempään päin, eli suurempaan pakkaustiheyteen. Voi esiintyä myös laatuna 0-100, jossa pienempi luku tarkoittaa tieheämpää pakkausta ja pienempää tiedosto kokoa. Talletetun kuvan pakkausta ei voi purkaa, ainoastaan lisätä pakkasutiheyttä pakkaamalla lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 69
      1350
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe