"Microsoft paljasti vahingossa avaimensa salaiseen takaoveen – moni Windows-laite voi olla lopullisesti turvaton"
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/microsoft-paljasti-vahingossa-avaimensa-salaiseen-takaoveen-moni-windows-laite-voi-olla-lopullisesti-turvaton-6573276
Tämänhän asiaa tuntevat ovat tienneet jo vuosikausia.
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/microsoft-paljasti-vahingossa-avaimensa-salaiseen-takaoveen-moni-windows-laite-voi-olla-lopullisesti-turvaton-6573276
Tämänhän asiaa tuntevat ovat tienneet jo vuosikausia.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Turvallisuus vain lisääntyy kun vakoilu-Windowsin tilalle voidaan asentaa turvallinen Linux tai BSD.
Mahdetaankohan saada nyt Lumioihin esimerkiksi Cyanogenmodin avulla kelvollisempaa käyttöjärjestelmää tilalle?
Eihän tuosta mitään haittaa ole, ristintumputtaja saapuu kohta valehtelemaan teille suut ja silmät täyteen,
Jo 8 vuotta Windowsia, eikä vieläkään yhtään takaportia, josta olisi kukaan tullut luvatta sisälle!
Windowsit XP ja 7.
Olenkin tullut takaporttiisi ainoastaan luvallisesti !
Mikalla se tuo huumori lentää......hi hi hi hi.....†
Missä windows - siellä loputon turvattomuus.
Mikä helvetti on sellainen käyttöjärjestelmä, johon rakennetaan takaovi?
Windows
Missä windows - siellä takaovi.
Missä windows - siellä huippusalainen takaovi.
"tutkijat löysivät vain Microsoftin sisäiseen käyttöön tarkoitetun ”kultaisen avaimen”
Hmm.... Mikähän lie tuollainen "sisäiseen käyttöön" tarkoitettu "takaporttiin" laitettava "avain"?
Hmm...tjaah...heh heh.....
Jaahans - siellä on näköjään bongipiippu jo syttynyt......†
Minä tässä odottelinkin, missä ne periksen pojat oikein viipyy.....†
Ja katso - konitohtori tuli uskollisesti paikalle bongipiippu huuruineen....†
Ja tuttuun tapaan Kari kirjoittaa taas asian vierestä, muuhun kun ei nytkään pysty. Hihhuli.
Jo 70 vuotta woindoussi 7 ja xp peetä eikä yhtään takaporttia
HUHUUUU!!! KARIII, MISSÄ OOT????
Ihanasti jo 8 vuotta Windowsia, eikä yhtäkään takaporttia, josta olisi tullut mikään tai kukaan luvatta minun tietokoneeseen!
Suloiset Windowsit XP ja 7.
Elikkä nyt on vaarana että joku asentaa Linuxin Windowsille tarkoitettuun rautaan.
Ei asenna yhtä kertaa enempää - se on sen koneen täystuho heti.....†
Jauhosuupojat tulivat tupruttamaan jauhoja ja itkemään.
Mitä se nyt yksi takaportti lisää mitään muuttaa, Tietoturvan osaltahan windowsista on puuttunut koko takaseinä jo vuosikausia.
Ette kai luule, että on mahdollista ottaa käyttöön käyttöjärjestelmä jota ei valtioiden turvallisuusviranomaiset tunne.
Jos otat sellaisen täysin tuntemattoman käyttöjärjestelmän käyttöösi niin olet varmasti epäilyksen ja tutkinnan kohde näille turvallisuusviranomaisille.
Kukaan ei suunnittele järjestelmää jota ei itsekään ymmärrä. Tämä vaan vinkiksi Tor-verkkoon luottajille. Kyllä Tor-verkon suunnittelijat itse ymmärtää miten tuo järjestelmä toimii.
Kryptografiassa paras mahdollinen salaus toimii vain mahdollisimman pitkien kertakäyttöisten salausavainten periaatteella. Jokainen toisto kerta voi antaa mahdollisuuden murtaa järjestelmä, se voi tosin viedä hyvin pitkän ajan.
Toinen tapa saada suojaa on piilottaa viesti niin hyvin ettei lähetetystä avoimesta viestistä käy edes ilmi että se voi sisältää jotain muutakin. Tämä tunnetaan steganografiana eli kuvaan voidaan upottaa esimerkiksi muutakin viestiä.
Viestin salaus "kaksoisviestinnällä" niin ettei viestiä edes voida olettaa olevan mukana on hyvä keino.
Yksikään tunnettu käyttöjärjestelmä ei ole täysin turvallinen. Salatun viestinnän teho perustuu siihen, että ei edes oleteta avoimeen viestiin sisältyvän mitään muuta kuin se mikä on nähtävissä. Se mitä ei edes voida tunnistaa salatuksi ei voida myöskään tutkia. Salaus on tehtävä täysin näkymättömäksi eli viestiä ei voida salata niin, että salaus näkyy jollakin tavalla. Tämän rajoituksen poistaa vain kertakäyttöiset pitkät salausavaimet. (siis ei toistokertoja lainkaan)
Paras tapa onkin avoin viestintä steganografialla josta piilotettu viesti ei edes näy ulospäin millään oletetulla tavalla tai kertakäyttöisillä salausavaimilla tai näiden yhdistelminä.
Turvallisuusmainoksiin ei ainakaan pidä uskoa. Turvallisuus ja yksityisyyden säilyttäminen on jatkuvaa päivittäistä työtä. Jokainen saman toistokerta mahdollistaa näiden rikkoutumisen.
Monet puhuu turvallisuudesta ja yksityisyydestä kun eivät edes tajua mitä se on.
Pommitammeko sitten Microsoftin ja koko piilaakson maan tasalle?
Jaaha, taas väität, että jonkin järjestelmän ymrärtämisestä automaattisesti seuraisi sen murtamiseen kykeneminen. Tor-verkon suunnittelijoiden lisäksi aika monet muutkin ymmärtävät, miten se toimii. Se ei ole salatiedettä eikä sen teho perustu toimintaperiaatteen salaamiseen.
Hauskoja nämä security by obscurityn kannattajat.
Ei onnistu enää, kaikki jenkkipoliitikot ovat jo avoimen röyhkeästi suurpääoman sätkynukkeja.