Nykymaailmassa pärjätäkseen lasten ja nuorten on opittava tarpeelliset tietotekniikan käyttötaidot: http://www.webtieto.com/p/digitaidot.html ja http://www.webtieto.com/p/some-opas.html
Perusopetuksen uudessa opetussuunnitelmassa on tämä huomioitu: http://www.webtieto.com/2016/08/ohjelmointi-ja-tvt-opetus.html
Vanhempien tehtävä on ohjata turvalliseen ja järkevään käyttöön ja asetettava rajat: http://www.webtieto.com/p/perheturva.html
Ohjelmointi kouluihin
6
128
Vastaukset
- muutenkoMeneeHyvin
Ja olikohan kirjoituksellasi jokin sanoma?
Oliko siinä väitettä, kysymystä tai muuta, johon joku voisi jotenkin reagoida?- Ekaluokkalaisen.mummi
No minäpä reagoin ja kysyn.
Kiitos ensinnäkin selkokielisestä ja tiivistetystä opetussuunnitelmallisesta osuudesta:
"Eri luokka-asteilla ohjelmointia harjoitellaan eri tavoin. 1-2 luokilla ohjelmoinnillista ajattelua opetellaan pelien ja leikkien avulla, esim. laatimalla täsmällisiä toimintaohjeita. 3-6 luokilla opetellaan käyttämään graafista ohjelmointiympäristöä. 7-9 luokilla tutustutaan ohjelmointiin varsinaisilla ohjelmointikielillä.
Syyslukukaudella 2016 luokat 1-6 aloittavat ohjelmoinnin opiskelun ja luokat 7-9 asteittain siten, että syksystä 2017 alkaen ohjelmointia opiskellaan luokilla 1–7, syksystä 2018 alkaen luokilla 1–8 ja 2019 alkaen luokilla 1–9."
Osallistuessani Suomi tietoyhteiskunnaksi -täydennyskoulutukseen vuonna 1998 Helsingin yliopistossa minulle opetettiin html-kieltä. Tutorina toiminut henkilö kertoi opettavansa sitä alakoululaisille (silloin kakkosnorssin ala-asteella Huopalahdessa). He olivat kuulemma yhtä innoissaan kuin me opiskelijatkin. Jo yhden opetusrupeaman aikana sai nähdäkseen oman tuotoksensa ja pystyi kokemaan onnistumista.
Olisiko tästä tänä päivänä edes joksikikaan, jos ei paremmasta ole tietoa? - Ekaluokkalaisen.mummi
"Ja olikohan kirjoituksellasi jokin sanoma?
Oliko siinä väitettä, kysymystä tai muuta, johon joku voisi jotenkin reagoida? "
No, siis minulta ovat menneet luottotiedotkin. Voitko auttaa?
Vanhempien ja isovanhempienkin on hyvä tietää, mistä on kysymys, kun puhutaan ohjelmointi- ja digitaidoista. Osaavat paremmin tukea lapsia kotona uusissa taidoissa.
- Ekaluokkalaisen.mummi
Kiitos, kun siirrät asiantuntijuuden minulle.
Lukutaidottomalle ei ehkäpä kannata lähteä opettamaan ohjelmointikieltä (kuten vaikkapa html), ellei ole varma omasta osaamisestaan OPETTAA. Joissain tapauksissa lapsi voi myös OMAKSUA äidinkielensä (tai hilkulla olevan lukutaitonsa) tätä kautta. Nämä tapaukset olisi aina eriksensä arvioitava.
Siitä taas ei kannata välittää, että vaikka vanhempi ei olisi mitään yrittänyt, mutta lapsi olisi oppinut jotain muuta kautta, niin ainakaan syyllistyminen jälkikäteen ei kannata.
Jatkakaa ... - Ekaluokkalaisen.mummi
Ekaluokkalaisen.mummi kirjoitti:
Kiitos, kun siirrät asiantuntijuuden minulle.
Lukutaidottomalle ei ehkäpä kannata lähteä opettamaan ohjelmointikieltä (kuten vaikkapa html), ellei ole varma omasta osaamisestaan OPETTAA. Joissain tapauksissa lapsi voi myös OMAKSUA äidinkielensä (tai hilkulla olevan lukutaitonsa) tätä kautta. Nämä tapaukset olisi aina eriksensä arvioitava.
Siitä taas ei kannata välittää, että vaikka vanhempi ei olisi mitään yrittänyt, mutta lapsi olisi oppinut jotain muuta kautta, niin ainakaan syyllistyminen jälkikäteen ei kannata.
Jatkakaa ...Kommentoin vielä omaa juttuani siltä osin, että meillä on varmistettu 1-2 luokkien osuus: Toimintaohjeiden laatimisen kannalta on ollut mahdollista valita yksilöllistä toiminnanohjausta tukevaa liikuntakasvatukseen integroitua tukiopetusta niin esiopetuksessa kuin alkuopetuksessakin. (Häiriköksi on tosin yritetty leimata. Erikoinen ja erityinen on, sen myönnän :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa853598Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292373Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1412018Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34871- 44801
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30790Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen60734Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet3726- 40687
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87676