Kyselin tätä jo kosteusvaurio-osaston puolella, mutta laitanpa vielä tännekin, jos tämä olisi sittenkin oikeampi osoite. Kaipaisin siis tietoa ja kokemuksia siitä, että pitääkö hometalosta muuttaessa irtaimisto hävittää, jos se EI haise? Olisin todella kiitollinen kaikista asiallisista vastauksista!
Irtaimiston kohtalo hometalosta muuttaessa?
5
164
Vastaukset
- HomeOnKamalaAsia
Ei ole yhtä selkeää vastausta. Riippuu talon lajikkeista ja omasta altistumisasteesta. Meillä ei haissut mikään, mutta irtaimisto oli täynnä myrkkyjä, joista sain oireita. Astiat sain pelastettua ja osan vaatteista, nämä pesujen kautta. Huonekalut ja erityisesti kirjat, paperit yms. ihan mahdottomia. Ei tarvitse olla kuin yksi paperi, joka talossamme marinoitunut hometoksiineille, niin minulta lähtee ääni.
Terve Sisäilma ry:stä saat hyvät ohjeet irtaimiston käsittelyyn.- Luotakehoosi
Oma kokemukseni on täysin sama kuin edellisen kirjoittajan. Ja edelleen vuosien jälkeen, jos käyn läpi varastossa olevaa hometalossa ollutta tavaraa (esim. Vanhoja kirjeitä, päiväkirjoja tms, joita en ole raaskinut hävittää) saan oireita: ääni lähtee, kurkkua kuristaa, kasvojen alaosa puutuu. Hajusta tai hajun puutteesta ei voi tehdä kummoisiakaan päätelmiä.
- kjkjhkjkk
Pitää hävittää. Poikkeuksena haarukat, veitset ym. astiat jotka eivät ole muovia/ puuta tms. joka imee hajuja. Nekin pitää pestä moneen kertaan. Usko pois, paranemisen edellytys on uusi homeeton (!) asunto ja kaiken irtaimiston hävitys. Voin kokemuksesta sanoa , että kirpaisee mutta pakko se vaan on tehdä.
Osta uuteen kämppään vain välttämättömin aluksi ja sitten vähitellen loput kun olet varma, että uusi asunto on puhdas. - homeongelma
Mari Vesalan juttu tässä linkissä:
http://www.studio55.fi/tositarina/article/marin-elama-romahti-home-ja-kemikaalisairauksien-takia-outoja-oireita-vaitettiin-kuvitelluiksi/6059122
Osa homeen tai kemikaalien takia sairastuneista paranee altistuksen loputtua, osa ei. Altistavista tekijöistä täytyisi joka tapauksessa päästä eroon. Marin kohdalla se tarkoittaa esimerkiksi sitä, että hän joutui muuttamaan pois kosteusvaurioiseksi todetusta kodistaan.
– En voinut ottaa mukaani mitään omaisuutta, koska kaikki oli minulle niin pahasti saastunutta. Avustuksina saadut vaatteet mahtuvat kolmeen muovikassiin, Mari kertoo. - LyhytVastaukseni
Jos irtaimisto ei haise eikä ole allergisoitunut homeelle, ei tarvitse hävittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427095
- 323978
- 513422
- 412978
- 172746
- 372248
- 162206
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472147- 422102