Petojen kohtalona aina lopettaminen

pelihallinappula

Näin uutisoi ess: Asikkalan karhun kohtalo oli monen asian summa - lopettaminen oli vaihtoehdoista viimeinen (13.8.2016 15:15)

Näissä tälläisissä tapauksissa halutaan päästä nopeasti tilanteesta eroon. Tuskin näissä tapauksissa kukaan nostaa esille vaihtoehtoa, että karhun hengen (tai muun pedon hengen) voisi säästää siirtämällä karhu esim. lapiin asumattomille seuduille.

Tästä karhusta uutisoitiin jo viikko sitten ja sen liikumista seuratiin viikon ajan. Karhun kohtalon tiesi jo silloin kun uutisointi aloitettiin, että se päättyy näin kuin se lopulta päättyi.

7

199

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8plus3

      Tottakai se lopetetaan jos häädöistä huolimatta se palaa takasin asutuksen piiriin tonkimaan roskiksia ja pihamaan marjapensaita. Ensin vierumäellä sitten lahdessa, heinolassa ja asikkalassa sama meno. Eiköhän tuolle jo aiemmin tehty selväksi että on paras poistua metsiin. Korpea riittää ja nyt marjoja on runsaastikin karhulle luonnossa että ravinnon puute ei ole syy miksi viihtyi ihmisten ilmoilla.
      Miksi se sama ongelma on sinulle ok jos se siirrettäisiin lappilaisten riesaksi?

    • Herkkupala__

      Helsinkiläisissä ravintoloissa tarjotaan karhunpaistia, jostakinhan sitä herkkua sinne on saatava. Parempi ampua hullu karhu kuin rauhallinen nalle Puh.

    • Maa_täynnä_karhuja

      Poromiehet tuskin pitäisivät ajatuksestasi. Muu osa Suomea onkin jo niin täynnä karhuja, että uudelle tulokkaalle tulisi äkkiä ja tehokkaasti turpiin. Vai miksi luulet sen lähteneen etsiskelemään uusia seutuja?

    • Pelihallinappula

      Karhut (ja muut pedot) nähdessään metsästäjän: "Tuolta tulee se suurin peto, jolle merkitsee oma hyvä ja raha enemmän kuin elämän kunnioittaminen".

      • 11plus13

        Miten raha liittyy metsästäjän näkemiseen? Tavallinen karhujahti vie enemmän mitä tuottaa. Harrastuksia tosin ei mitata rahassa. Rahan näkemisen voisit mielummin liittää sarvikuonojen tai norsujen salakaatoihin koska sarven arvo on kalliimpi kiloissa kuin kulta. Syytä vaan teitä kuten sinua itseäsikin kun kaupungeissa ei suvaita suurpetoja ja ne pyydetään sieltä aina lähes armeijan kanssa pois. Sitävastoin maaseudun ihmiset joutuvat niitä sietämään nurkissaan koska maaseudulla elävän ja kaupungissa elävän ihmisen arvo on eri. Silti maaseutulaiset nähdään muka eri valossa ja eivät muka siedä petoja. Jos karhu tulee ilomantsin keskustaan tuskin asia edes aiheuttaa television vaaratiedotetta mutta auta perkele jos se tulee helsinkiin niin pörssistä lähtien koko kylä on jumissa.


    • oleskelulupaevätty

      Pistääpi karhun maijaan ja ajaapi sen ruottin rajalle ja siellä irti. Jotain hyvitystä mamuinnovaasiosta.

      • loreaalia

        Voi tietysti tehä niinki, että värjää turkin valakiaksi ja myy sakemannien elläintarhaan kovalla hinnalla jääkarhuna.Ehtiipi pallautuspäivä vanheta, enneku tyvikasvu paljastaapi totuuven.
        :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      404
      1672
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      1122
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      86
      945
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      916
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      55
      858
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      799
    7. 60
      790
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      777
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      756
    10. 60
      748
    Aihe