Polttopuun teko syksyllä

metsäämies

Tarkoituksena olisi syksyllä heti puintien jälkeen hakata yksi pellonreunaoja, joka on aivan tukossa 10-30 cm halkaisijaltaan olevaa puuta. Pääasiassa koivua ja mäntyä.

Suunnitelma olisi tehdä näistä puista polttopuita. Säilyvätkö ne ilman hometta ja lahoontumista, jos teen ne metrisiksi haloiksi syyskuun alkupuolella ja kasaan tuuliseen ja aurinkoiseen paikkaan trukkilavojen päälle harvaksi pinoksi?

Pino jäisi ilman peittelyä talven ajaksi ja huhtikuussa muovipeite päälle ja halot klapeiksi vuoden päästä syksyllä.

Kokemuksia / neuvoja? :)

7

11512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klapirenki

      Kyllä olisi halkaistava. Ainakin koivu pehmenee kesän aikana. Koivu ei kuiva kuoren läpi. n. alle kymmensentiset koivut voi aisata kahdelta puolelta, ei tarvitse halkaista.
      Huhtikuussa ei kannata puita peittää, silloin alkaa paras aika vuodesta puun kuivumiselle. Puut voi peittää ennen syksyn sateita kunhan ovat ensin kuivuneet.
      Halkaistut puut kannatta asetella pinoon halkaistu puoli ylöspäin.
      Mäntypuut myös haloiksi, jos kone halkomista varten käytettävissä.

    • klapejatehnyt

      Omat kokemukset hyviä esittämästäsi halkojen teosta. Olen monena syksynä tehnyt halkoja erilaisista puista, kesäisistä ja syksyisistä tuulenkaadoista. Joskus tulee pientä homepilkkua, mutta ei sen suurempaa. Olen sahannut kenttäsirkkelilläkin rakennuksiin puutavaraakin kesällä ja syksyllä kaadetuista puista. Tänä syksynäkin meinaan sahata konehallia varten vielä puutavaraa lisää.
      Puut pitää halkaista jotenkin, kuten tuossa aloituksessa kerroitkin tekeväsi, pyöreänä ei säily hyvänä. Trukinlavoille voi tehdä tiiviimpääkin pakettiin, niin halottuina kyllä kuivuvat. Olen tehnyt kuvassa näkyville trukinlavoille halkoja ja hyvin kuivuvat vuodenajasta riippumatta. http://aijaa.com/smSA5x

      • klapejatehnyt

        ..jatkoa edelliseen, olen tehnyt myös tuollaisiin pienempiin n. 1,2m³ trukinlavoihin halkoja. Näitä voi nostella etukuormaajalla päällekäinkin varastoon, kun hieman sovittelee lankunpätkillä. http://aijaa.com/6Jn30D


      • liikutella

        noi on kyl käteviä metriselle


      • klapejatehnyt
        liikutella kirjoitti:

        noi on kyl käteviä metriselle

        On nuo halot käteviä liikutella trukkihaarukalla. Klapeja olen tehnyt viimeiset 25 vuotta tuollaisiin betoniverkosta hitsattuihin häkkeihin, helppo on nämäkin siirtää käyttökohteeseen. http://aijaa.com/4XmFo1


    • mekkk

      Jos koivussa on vielä lehdet niin puu kaadetaan ja rikotaan kuori ja annetaan olla niin kauan karsimatta kun lehdet ovat ruskeita niin vesi on haitunut puusta ja 10 vm tai alle oleva koivun runko on melko kuivaa. Kesämökille ei viitti talvella mennä niin kesäisin kun kaatelen lehtipuuta niin jätän sen siksi aikaa metään että lehdet ovat ruskeita niin se kuivuu paljon nopeammin. Jos sen karsii ja halkoo heti niin menee vuosi ennenkuin on kuivaa. Itse teen seuraavan kesä pottopuut aina syksyyn mennessä niin ei tartte keväisin tehdä.

      • einiintarkkaanykyään

        Polttopuita voi tehdä kuivumaan mihin aikaan vuodesta tahansa, vaikka keväällä onkin parasta aikaa kuivumisen suhteen. Ennen polttopuiden tekeminen oli töiden kannalta järkevintä tehdä keväällä, kun elettiin vielä hyvin työvaltaisessa agraariyhteiskunnassa ja ei ollut koneita käytettävissä. Vuoden kiertokulku sääolosuhteiden mukaan vaikutti niin paljon töiden tekemiseen.
        Tosin ennenkin uittokuljetuksiin vanerikoivut kaadettiin rasiin kesällä lehdessään ja annettiin olla karsimatta myöhään syksyyn. Näin varmistettiin vanerikoivujen kelluminen uitossa, kun vielä ennen uittoa tukkien päät tervattiin.
        Nykyään, jos on syksyllä sopivaa aikaa, voi hyvin tehdä polttopuita kuivumaan tuleviin tarpeisiin. Kyllä ne polttopuut kuivuvat aikanaan, jos vain on kunnolla halottuja ja sateelta ilmavasti suojattuina.
        Tehtaillekin puut kulkevat nykyään nopeasti pyörien päällä, joten kaatoajankohdalla ei ole väliä ja puutavara kuivataan koneellisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      239
      4613
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3055
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1703
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      79
      1451
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe