Milloin Suomi kehittyy

Virossa pääsee asianajajaksi ja syyttäjäksi pelkästään notaarin tutkinnolla. Ja virolaisilla asianajajilla on myös hoitaa juttuja Suomen tuomioistuimissa.

Milloin meillä Suomessa aletaan muuttaa asianajajien vaatimuksia niin, ettei siihen tarvitse enää maisteria?
6279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oli aika, jolloin ei tarvittu notaarinkaan tutkintoa sen enempää Virossa kuin Suomessakaan. Eteen päin on siis päästy, Suomessa pidemmälle kuin Virossa.

Meillä noita oikeustieteen maistereita riittää joka lähtöön.

Äänestä

Toivottavasti ei IKINÄ, seuraavaksi sitten joku AMK tutkinto riittää.

Äänestä

Mistä oikein ammennat tätä disinformaatiota?

Virossa ei ole oikeusnotaarin tutkintoa. Joskus kauan sitten, kuten myös Suomessa, suoritettiin oikeustieteen kandidaatin tutkinto joka riitti sekä asianajajan ja syyttäjän tehtäviin. Virossa notaari on taas aina ylemmän oikeustieteellisen tutkinnon suorittanut juristi joka pitää olla hyväksytty erikseen notaariksi.

Aikoinaan kandin tutkinto kesti Virossa vähintään 4 vuotta. Suomessa OTK:n suorittaminen kesti keskimäärin 5,5 vuotta. Näillä tutkinnoilla voi edelleenkin hakea asianajajaksi tai syyttäjäksi (vinkkinä sen verran, ettei näitä tutkintoja enää myönnetä uusille opiskelijoille).

Virossa nykyään suoritettava alempi oikeustieteellinen tutkinto (BA) ei anna kelpoisuutta mihinkään tiettyyn ammattiin vaan päästäksesi Virossa syyttäjäksi tai asianajajaksi sinun on suoritettava ylempi tutkinto (MA).

Äänestä
  • Tarkoitan virolaista alempaa tutkintoa (BA) se riittää siellä asjanajajalle.

    Virolaiset asianajajat mainostavat, että he hoitavat juttuja Suomen tuomioistuimissa. Kuulemma kun on "asianajaja", pääsee suoraan tänne tulkin välityksellä juttuja hoitamaan.

    Äänestä

  • alempi_tutkinto kirjoitti:

    Tarkoitan virolaista alempaa tutkintoa (BA) se riittää siellä asjanajajalle.

    Virolaiset asianajajat mainostavat, että he hoitavat juttuja Suomen tuomioistuimissa. Kuulemma kun on "asianajaja", pääsee suoraan tänne tulkin välityksellä juttuja hoitamaan.

    Viron lakien mukaan asianajajilta vaaditaan sama koulutus kuin tuomareilta. Virossa ei todellakaan pääse tuomariksi pelkillä kandin papereilla (BA) jollei kyseessä ole vanhempi nelivuotinen tutkinto (vanhaa OTK:ta vastaava). Käytännössä kaikki Virossa vuoden 2005 jälkeen aloitetut tutkinnot ovat kaksiosaisia (BA MA, vertaa Suomen ON OTM) eikä pelkällä uudella BA:lla pääse tuomariksi, notaariksi, syyttäjäksi, asianajajaksi eikä edes oikeusavustajaksi.

    Bar Association Act

    § 23. Requirements for advocates

    3) complies with the educational requirements presented for judges according to clause 47 (1) 1) of the Courts Act or whose professional qualification acquired in a foreign state has been recognized according to § 65 of this Act;

    https://www.riigiteataja.ee/en/eli/504072016004/consolide

    Eri juttunsa on sitten ulkomaisille asianajajille tarkoitettu etabloitumiskanavan kautta saavutettu pätevyys joka edellyttää työkokemusta Suomesta vähintään 3 vuoden ajan.

    Äänestä

Hyvä avaus.

Itse olen metsuri ja ihmettelen sitä, miksi en voi toimia samalla syyttäjänä tai edes tuomarina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esimerkkk kirjoitti:

Virossa pääsee asianajajaksi ja syyttäjäksi pelkästään notaarin tutkinnolla. Ja virolaisilla asianajajilla on myös hoitaa juttuja Suomen tuomioistuimissa.

Milloin meillä Suomessa aletaan muuttaa asianajajien vaatimuksia niin, ettei siihen tarvitse enää maisteria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu