Kostamuksessa

Matkalainen_

Kävimme automatkalla Kostamuksessa joku viikko sitten. Kaupunki on aika erikoinen, sehän on rakennettu 1970-1980 luvuilla kaivoskaupungiksi. Kaupunki on kyllä perustettu 1983, joskin kylä on ollut olemassa jo 1920-luvulla. Kaupungissa ei ole olemassa vanhaa rakennuskantaa, melkein kaikki rakennukset ovat kohtalaisen uusia.
Suomalaiset olivat perustamassa kaupunkia ja rakensivat sinne melkoisen määrän kerrostaloja. Talot ovat edelleen siistissä kunnossa ja muutenkin kaupunki on siisti ja kaikin puolin uudehko. Asukkaita on jotain 30.000.
Majoitustiloja on tarjolla kiitettävästi, asuimme keskustassa hotelli Nord:issa. Kauppoja on kaupungissa riittävästi ja tuotteita on tarjolla hyvin. Pieni tori on keskustassa ja siellä muutama myyjä vaatteita ja elintarvikkeita kauppaamassa. Ihan mukava paikka käydä varsinkin kesäaikaan.

17

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaminäolin

      Joka kerta, kun lähden Kostamukseen, tiedostan myös siellä olevat huonot puolet. En lähde venäjälle "turistina". En voi sietää sitä sanaa. Minulle venäjä on toinen kotimaa.
      Moskovankin ajattelin joku päivä nähdä. Mutta siellä on jo paljon vaarallisempaa. Huonoja puolia en voi olla ajattelematta. Jos joku haluaa sulkea silmänsä niiltä, niin sulkekoon.
      En lähde venäjälle keskittymään "normi nähtävyyksiin". Moskovan turistirysät, punaiset torit yms. ei kiinnosta itsensä takia. Minua kiinnostaa eniten se, mitä ympärillä tapahtuu, ja sitten se, missä olen, ja mihin olen menossa. Kun aikaa jää, keskityn kohteisiin. Sitä aikaa jää vähiten.
      Turistista tulee mieleen ihminen, joka keskittyy ensin siihen, missä on, sitten kohteisiin ja sinne pääsemiseen, sitten siihen, mihin on menossa, ja sitten siihen, mitä ympärillä tapahtuu, etenkin, jos kuuluu enemmän meteliä, tai on ylittämässä katua.
      Turisti... tulee mieleen enemmänkin joku kohde siitä.

      • muurahaispesästä

        Puhuu kuin moskovalainen..


    • Olen joskus käynyt Kostamuksessa silloin kun sitä rakennettiin. Mitenköhän sinne kannattaisi pistäytyä kesällä?

      • Autolla_

        Ihan hyvin voi käydä automatkalla. Sopiva porukka mukaan ja menoksi. Ei siellä matkan varrella hirveästi nähtävää ole, mutta Kostamuksessa perillä on ihan riittävästi. Tie rajalta perille on ihan kohtalaisessa kunnossa. Majoitustilaa löytyy useammassa paikassa.


      • ulica.rentgena

        Enoni oli rakentamassa Kostamusta ja olin hänen mukana usein, kun Finn-Stroin kautta sai viisumin helposti. En ole koskaan pannut paljaalla niin paljon kuin silloin enkä koskaan saanut mitään tauteja. Venäläinen nuori nainen on parasta, mitä mies voi kuvitella. Nykyään sama meno olisi itsemurha.


      • Ujo nahjus olin silloin.
        Ujo nahjus olen nyt.
        Harmi...


      • Luonnejaihminen
        kuusnolla kirjoitti:

        Ujo nahjus olin silloin.
        Ujo nahjus olen nyt.
        Harmi...

        Ei siltä vaikuta, kun katsoo millaisilla palstoilla olet käynyt, ja mitä kirjoitellut...


      • Luonnejaihminen kirjoitti:

        Ei siltä vaikuta, kun katsoo millaisilla palstoilla olet käynyt, ja mitä kirjoitellut...

        Kyllä se netin katselu ja kirjoittelu on vähän eriasia kuin reaalimaailma. Sitä voi haaveilla mistä vaan mutta tekeminen on erijuttu.
        Vai mitä tarkoitat kirjoittamisella?


    • Urkki-muistetaan
    • abdur

      18-vuotiaana seksityöläisenä aloittanut nainen on toiminut alalla jo neljä vuotta, mutta viimeisen puolentoista vuoden aikana hän on tehnyt sitä enemmän. Tämän lisäksi nainen toimii dominana Studio Villi-Irassa.

      Ståhl tiedusteli Susulta, kuinka tämän päivät oikein kuluvat. Hän kertoi, ettei nuku pitkälle päivään vaan nousee aamulla ja käy suihkussa. Tämän jälkeen on luvassa siivousta, jos siivottavaa on.

      - Katson sähköpostit ja hoidan tietokoneasiat alta pois.


      Susu hoitaa työnsä netin kautta. Hänelle tulee paljon sähköpostiin yhteydenottoja ja kysymyksiä. Lisäksi päivät kuluvat puhelimeen vastaillessa, sillä työpuhelimeen saatetaan soittaa päivässä jopa 130 kertaa. Tyypillisin kysymys asiakkailta on: "Paljon maksaa?"

      Suomalainen nuori nainen on parasta, mitä mies voi kuvitella, niin, irstas, eikö juuri ts...onkin se irstas

    • ABDUR

      Lähes puolet venäläisistä viettää kesäloman kotona rahapulan vuoksi

      ei rahapulan , vain terroripelkon vuoksi, eivät menee egyptiin, turkiin, eikä euroopaan, mutta omassa maassa matskustavat , olin pietrissa ja näin, turisti bussit täynnä ja hotellit myös. ja suomessa kylmä ja tylsää, ei nähtävyksiä. eikä teillä moni matkustaa, ai kuin suom. kaikki tiedä meistä. propaganda-media. onhan teillä partavauvoja, eikö ne tuo 1 mlrd e . niin kuin venäläiset turistit toivat. loppui , ONNEKSI, rahanvirtaa ja valiokin ei pääsee mahtavaan venäjään, juo itse siitä. menemme sotsiin ja krimille, niin

      • Leena1992

        Hei abdur olen tosi kiinnostunut sinusta, haluatko tulla tapaamaan minua? Missä asut?


      • Likaisetdurakitsvinjat

        Meillä ei ole itsemurha pommeja, venäjällä jatkuva terrorismi pelko. Jatkuva pelko joutua itsemurha iskun kohteeksi. Ei teillä rahaa ole, siksi ette matkusta ja olette ei toivottuja turisteja ympäri maailman. Ylimielistä käytöstä, sikailette, haisette, etuilette,ette osaa kieliä. Uima altaat haisee teidän jäljiltä kun ette osaa ja ymmärrä peseytyä.


      • txcka
        Likaisetdurakitsvinjat kirjoitti:

        Meillä ei ole itsemurha pommeja, venäjällä jatkuva terrorismi pelko. Jatkuva pelko joutua itsemurha iskun kohteeksi. Ei teillä rahaa ole, siksi ette matkusta ja olette ei toivottuja turisteja ympäri maailman. Ylimielistä käytöstä, sikailette, haisette, etuilette,ette osaa kieliä. Uima altaat haisee teidän jäljiltä kun ette osaa ja ymmärrä peseytyä.

        Olet kiinnostava tapaus. Tiedät niin vähän. Haluan tavata sinut. Missä asut?


      • Likaisetdurakitsvinjat
        txcka kirjoitti:

        Olet kiinnostava tapaus. Tiedät niin vähän. Haluan tavata sinut. Missä asut?

        Kiva että olen kiinnostava tapaus. Tiedän niin paljon. Minäkin haluan tavata sinut. Asun kotona.


      • Likaisetdurakitsvinjat
        txcka kirjoitti:

        Olet kiinnostava tapaus. Tiedät niin vähän. Haluan tavata sinut. Missä asut?

        Missä ja milloin nähdään?


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe