Vielä on mahdollisuus palata

Tämä aika on luopumisen aikaa. Itsekeskeiselle ja itseriittoiselle ihmiselle oppi Jumalasta ja Jumalan valtakunnasta on aikansa elänyttä, vanhaan aikaan kuuluvaa. Sana synti haluttaisiin nykymaailmasta poistaa tarpeettomana ja vanhanaikaisena. Nyt on tärkeää saada rajoituksetta toteuttaa itseään.

Mutta sitä mietin, miten uskosta luopunut pystyy täyttämään sisimpään jääneen tyhjyyden? Kun koko eletty elämä on täynnä onnellisia muistoja, en usko, että niitä olisi helppo roskata.

Kun omantunnon ääni on sisimmästä vaiennettu, on helppo lähteä lauman mukana ja ajatella, että näinhän kaikki elävät tätä elämää. Silloin entinen koti näyttäytyy ahtaana hakomajana yrttitarhassa, kuten Raamattu asian ilmaisee. Kieltojen ja kontrollin tyyssijana. Silloin on myös helppo nousta syyttäjien barrikadeille.

Mutta, miten muistot voi vaientaa?

”Muistatko ne ajat menneet
kun sä armost’ iloitsit,
jolloin syntisiä töitäs
armon virtaan upotit?”
10127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suru luopuneesta läheisestä ei koskaan väisty, mutta jakamalla toisten kanssa se helpottuu. Sana, joka kuuluu seuroissa, tulee lähelle lohduttavana. Ja Jumalalla on vara antaa saattaja ihan lähellekin:

– Tämä aika koettelee meitä. Surua on monella perheellä. Emme ole ainoat... Tuntuu, että lujemmin vain haluaisi itse tarttua Jumalan valtakunnan sanaan kiinni. Ja valtakunta tuntuu entistä rakkaammalta…

Vieläkin on mahdollisuus palata kotiin.

Äänestä

Säälittävää vanhoillislestadiolaista PASKAA tämäkin avaus ja ensimmäinen vastaus!

Äänestä

""Vieläkin on mahdollisuus palata kotiin. ""

Lähdin aikanaan turvallisesta kodista, joka oli kaupunkimme Vapaakirkko, mutta Jumalalle kiitos että sain 15 vuoden jälkeen palata takaisin kotiin!

Äänestä
  • ne Vapaakirkkoon on tunkea itsensä, kun saa itse tehdä ratkaisut. Jumalan valtakuntaan ei tullakaan noin vain. Sinne nimittäin pääsevät vain ne, jotka Jumala kutsuu maailmasta yhteyteensä. Usko on siis Jumalan työ, ei ihmisen oma ratkaisu tai valinta.

    Äänestä

  • Helppohan_sin- kirjoitti:

    ne Vapaakirkkoon on tunkea itsensä, kun saa itse tehdä ratkaisut. Jumalan valtakuntaan ei tullakaan noin vain. Sinne nimittäin pääsevät vain ne, jotka Jumala kutsuu maailmasta yhteyteensä. Usko on siis Jumalan työ, ei ihmisen oma ratkaisu tai valinta.

    Saatana kutsuu ihmisiä omaan lahkoonsa vanhoillislestadiolaiseen herätysliikkeeseen.

    Haluatko sinä mennä sinne?

    Äänestä

Luuletko, että ihminen noin vain päättää palata takaisin Jumalan yhteyteen? Kuule kyllä on niin, että ilman Jumalan kutsua ei kukaan mene edes Vapaakirkkoon saatikka sitten ry:lle.

Äänestä

Maalliset majat on kovasti nyt mielissä, sekä avaajalla että joillain vastaajilla.

Eivät yhdistykset tai kirkot ole tie iankaikkiseen elämään. Näiden piireissä elää paljon ihmisiä joille tämä sosiaalisia tarpeita yäyttävä yhteisö ja opetukset niissä edustavat tietä.

Jeesus Kristus on tie. Tiellä kulkeminen merkitsee elämistä sovitettuna Jumalan kanssa. Tuo sovitus on tapahtunut raskaan uhrin kautta ristillä Golgatalla. Jumala heitti koko maailman synnit poikansa Jeesiksen Kristuksen päälle, hän kuoli syntiemme rangaistuksena ja haudattiin. Kuolema ei voinut häntä pitää, vaan Jumala herätti hänet kolmantena päivänä kuolleista. Tämän uhrin kautta me olemme pelastetut, kun me tämän sovituksen lahjan otamme uskolla vastaan.

Kirkon asema on toimia tämän sovituksen julistajana kaikkialle maailmaan. Julistaa sanaa ja jakaa Sakramentit.

Kun yhdistykst ja kirkot rakastuvat itseensä ja omaan toimintaansa (identiteettiinsä) silloin ollaan jo hakoteillä.

Kristuksen risti ja sovintoveri tulevat halvoiksi ja oma yhdistys tulee kalliiksi.

Näitä yhdistys ja kirkkomainoksia on maailma väärällään. Joka puolelta kuuluu huutoja. Tulkaa meille, meillä on Kristus.

Tällaisia itseensä rakastuneita itsetyytyväisiä yhdistyksiä ja kirkloja kristityn pitää karttaa.

Siellä missä Kristus elää ja vaikuttaa, siellä hänen ristinuhrinsa on kaiken keskipisteenä. Siellä syntiset ja heikot tulevat hoidetuiksi jumalan armolla ja Kristuksen verellä, eikä huonointakaan kilvoittelijaa hyljätä.

Äänestä

Kokeilin vl-kulttia. Ei sopinut vartalolle. Takaisin tuskin enää menen, ellen sitten mene syyntakeettomaan edunvalvontatilaan...?! Ennenvanhaan sanottin, että holhouksenalaiseksi.

Jokainen tekee omat valintansa, ja kaikkea voi ja saakin kokeilla. En voi suositella vl-kulttia kenellekään! Olen tätä mieltä, joku toinen voi olla toista mieltä. OK.

Äänestä
  • Hengellistä PASKAAHAN siellä syötetään ihmisille.

    Äänestä

  • Olen eri mieltä. Kerran vuosia sitten kävin helluntaimulkoilusessiossa ja kun palasin kotiin, niin minulle sanottiin, että haiset pahalle - missäs olet ollut? En kehdannut kertoa, mutta heti ymmärsin, mistä paskan haju tuli. Helluntailadot kierrän kaukaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


P_Alaaja kirjoitti:

Tämä aika on luopumisen aikaa. Itsekeskeiselle ja itseriittoiselle ihmiselle oppi Jumalasta ja Jumalan valtakunnasta on aikansa elänyttä, vanhaan aikaan kuuluvaa. Sana synti haluttaisiin nykymaailmasta poistaa tarpeettomana ja vanhanaikaisena. Nyt on tärkeää saada rajoituksetta toteuttaa itseään.

Mutta sitä mietin, miten uskosta luopunut pystyy täyttämään sisimpään jääneen tyhjyyden? Kun koko eletty elämä on täynnä onnellisia muistoja, en usko, että niitä olisi helppo roskata.

Kun omantunnon ääni on sisimmästä vaiennettu, on helppo lähteä lauman mukana ja ajatella, että näinhän kaikki elävät tätä elämää. Silloin entinen koti näyttäytyy ahtaana hakomajana yrttitarhassa, kuten Raamattu asian ilmaisee. Kieltojen ja kontrollin tyyssijana. Silloin on myös helppo nousta syyttäjien barrikadeille.

Mutta, miten muistot voi vaientaa?

”Muistatko ne ajat menneet
kun sä armost’ iloitsit,
jolloin syntisiä töitäs
armon virtaan upotit?”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu