Onkos nuo etupyörän laakerit kyseisessä autossa prässättävä paikoilleen??
Vara-osaliikkeessä sanoivat että prässättävät laakerit.
Onko laakeri prässättävä akselille vai laakeripesään?
Laakereiden mukana tuli iso jousirengassokka???
Eli kuinka tuo purkaantuu, joutuuko vetoakselin ottamaan kokonaan irti??
Honda CR-V -97 etupyörän laakerit?
2
2959
Vastaukset
- 43656563
Kannattaa kyllä antaa ammattilaisen hoitaa jos on präsättävä paikoilleen. Itse kerran annoin ihan kokeneen tuttavan vaihtaa laakerit ja 3v päästä oli taas hajalla. Sitten vaihdatin oikeassa korjaamossa ja laakeri kesti yli 10v kunnes möin auton. Ne hajoaa niin helposti jos ei tiedä mitä tekee.
Osta 60-luvun amerikkalainen jos haluat yksinkertaisella tekniikalla missä laakerit voi kiristää paikoilleen. - Olen_vaihtanut
itse kyseiseen vehkeeseen laakerit. tukivarsi on hankalan muotoinen ja vaikea saada prässiin. Eli vetari pois jarrusatula, jarrulevy pois. tukivarsi irti. lekalla takaapäin lyöden napa irti. Rälläkällä ja tuurnalla ulkokooli halki navasta. prässillä laakeri pois pesästä. Tässä vaiheessa kannattaa vaihtaa myös alapallo. Sitten uusi laakeri pakastimesta prässätään paikalleen puhdistettuun pesään vanhaa laakeria apuna käyttäen. Puristetaan prässillä napa laakerin keskelle. Nyt huomataan, että jarrukilpi unohtui välistä tuohon pöydälle. hakataan taas napa irti. ulkokooli lähtee myös ja kuulia pyörii lattialle. rälläköidään ulkokooli taas pois. Ajetaan toisella autolla motonettiin hakemaan uusi laakeri. vaihdetaan se paikoilleen. tälläkertaa muistetaan myös jarrukilpi. Kasataan romut takaisin autoon. vetari paikalleen. pyörä kiinni, auto alas.
Ajetaan kaksi kuukautta. Auto hylätään katsastuksessa väljän laakerin takia. Riipaistaan kännit vitutukseen ja tehdään homma uudelleen.
Sittemmin on kestänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803