Pihlajalinnassa tulossa vahva osari

vinkkivinkki

9

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tero_Teee

      20€ kuulemma tavoite Inderessillä. Ostoon meni laput.

    • Tero_Teee

      Sosiaali- ja terveydenhuoltopalveluiden tuottaja Pihlajalinna julkistaa Q2-raporttinsa
      huomenna kello 8:00. Odotamme liikevaihdon kasvaneen Q2:lla 103 vertailukaudesta
      105 MEUR:oon (Q2’15: 52 MEUR) ja liikevoiton parantuneen selvästi 3,9 MEUR:oon (Q2’15:0,1 MEUR). Olemme liikevaihtoennusteessamme Reutersilta kerätyn konsensuksen ylälaidalla, kun taas liikevoittoennusteessamme olemme konsensuksen alalaidalla. Reutersin konsensusennuste liikevaihdolle on 103 MEUR ja liikevoitolle 5,0 MEUR.


      Hyvin nousee!

    • Vanhaparta_

      No en olisi uskonut. Illalla sain vielä 16,5€. Huomena voikin sitte posahtaa. 1,9miljoonalla vaihtoa tuolle lapulle on kyllä hyvin.

      • vinkkivinkki

      • Napus

        Ei stna, toi voi kyllä olla posari! Jos tosiaan varmistuu 400% odottama puolivuotisjaksolla 200% niin huhuh! Rajua on muutenkin nousu jo ollu.


    • Linnakunlinna

      Mikä logiikka tässä on, kurssi pudonnut heti 50 senttiä?

      • Vakuusvaje

        Kurssikehitys ei riipu vain absoluuttisista luvuista vaan myös niiden suhteista odotuksiin. Pihlajalinnasta tiedettiin jo aikaisemmin, että tulos nousee. Mutta jos on odotettu "hillitöntä" tuloksen kasvua ja se onkin vain "vahva", kurssi putoaa omistajien pettymyksen takia. Erityisesti silloin, kun odotukset perustuvat tulevaan kasvuun, reaktiot ennusteiden muutoksiin voivat olla jyrkkiä. Jossain toisessa yhtiössä sama tuloskasvu olisi voinut aiheuttaa hurjan kurssinousun.

        Tässä on kyseessä uusi pörssiyhtiö erittäin kiinnostavalla alalla ja saattaa olla, että siihen on kohdistunut ylimääräisiä odotuksia. Nyt kun numerot ovat tiedossa, alkaa realismi palata kuumentuneisiin päihin. Ilmiöstä kiinnostuneet voivat tutustua vuoden 2000 teknokuplaan.


      • Rahaalikoon

        Saattaa olla joka tapauksessa hyvä sijoituskohde tulevaisuuden kannalta.


      • vinkkivinkki

        Juu kyllä, näin itsekin uskon, hetken tuossa tänään veivailin. Nyt saa halvemmalla. Takuulla seuraavassa osarissa ilmotetaan lisää positiivisia uutisia ja kurssi nousee.

        http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/osake/?klid=2047

        Tuolta näkee, että nyyinen pörssikurssi vaihtelu ei tarvitse kyttäämistä. Hyvin sopii pitkäaikaisestikin sijoittavalle. Kasvuyhtiö, niin panostavat kunnolla ja jotain sellasta mitä ei hetkessä voi alasajaa. Veronmaksajat on varmoja maksajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      48
      1482
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe