takasumuvalo ei toimi

epäuskoinen

avensis 2006 takasumu valo ei toimi sulake ehjä polttimo ehjä,viimeksi kun on toiminut ni ei ole vedetty kärryä ja olen vasaroinut kärryn pistoketta ja liikutellut sisällä olevaa nastaa mut ei ala toimii

11

6946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OilinOikea

      Oikeinkirjoitus juuri sitä, mitä odottaakin keskimääräiseltä tohottajalta.

    • Mikäänmuukaaneitoimi

      Eihän siinä kotterossa kaiketi toimi mikään muukaan?

    • outo.tapaus

      Vasarallahan ne Tojon sähköviat ovat perinteisesti korjautuneet.

    • Toyotall

      Oletko kurkannut pistokkeen sisälle? Johdot-liitokset-hapettumat?

      • Tuosta_suunnasta

        vika todennäköisimmin löytyy. Omassa muun merkkisessä autossa (VW) koko pistokepaketti täynnä jotain hapettunutta mömmöä. Puhdistetiin paikat ja suojattiin vaseliinilla sen jälkeen kun testattiin että sumuvalo toimii jälleen. Vika ei ollut VW:n kuten ei aloittajan tapauksessakaan Toyotan vaan suomalaisen "laadukkaan" vetokoukkuasennuksen. Mielenkiintoista keskustelukulttuuria muuten. Kun joku erehtyy kysymään neuvoa Toyotaan liittyen, ryntää yksi ainoa trolli paikalle ja alkaa keskustelemaan itsensä kanssa. Jos tuo räkyttäjä hiljenisi, rauhoittuisi koko Toyotakeskustelu. Trollilla lienee pahoja ongelmia mielenterveytensä kanssa.


    • 0la

      Takasumuvalot ei tarvitsekkaan toimia,kun niitä ei osata käyttää.Siellä ajellaan sumuvalot päällä keskellä kirkastapäivää ja muulloinki kun ei olisi tarvetta.

      • TopiTapsa

        Tarvii toimia, ei mennyt katsastuksesta läpi.


    • ertvwerv

      Se vaan ei toimi se nasta sielä pistokkeessa. Sen kuuluu painua sisään ja tulla ulos kun pistoke irroitetaan. Nyt se on sielä pohjassa jumissa. Laita crceetä sinne, ja sitte pienellä ruuvarilla painelet sitä. Jos ei ala toimimaan, sitten pitää ehkä laittaa koko rasia uusiksi.

    • omahan.on.asia

      Jaa että vikaa etsitään kärryn pistokkeesta, onnea vaan etsinnälle. Minä etsisin aivan muualta.

    • Monttööri

      Vika on vetokoukkun sähkörasiassa olevassa kytkimessä joka on hapettunut tai likaantunut.Itse korjasin vian kytkemällä johdon kytkimen liittimiin väliin.Jos haluaa rasiaan kytkintoiminnan sitten uusi rasia.

    • kiitollinen

      Kiitos tuosta kärrynpistorasia vinkistä,siellä on tosiaan se kytkinnappula ja hapetuksen aiheuttamaa jumitusta. Sieltähän ne valot sai todellakin pelittämään.
      Vielä kerran ISO Kiitos!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6643
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5796
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5282
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4063
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3328
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1015
    Aihe