takasumuvalo ei toimi

epäuskoinen

avensis 2006 takasumu valo ei toimi sulake ehjä polttimo ehjä,viimeksi kun on toiminut ni ei ole vedetty kärryä ja olen vasaroinut kärryn pistoketta ja liikutellut sisällä olevaa nastaa mut ei ala toimii

11

6856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OilinOikea

      Oikeinkirjoitus juuri sitä, mitä odottaakin keskimääräiseltä tohottajalta.

    • Mikäänmuukaaneitoimi

      Eihän siinä kotterossa kaiketi toimi mikään muukaan?

    • outo.tapaus

      Vasarallahan ne Tojon sähköviat ovat perinteisesti korjautuneet.

    • Toyotall

      Oletko kurkannut pistokkeen sisälle? Johdot-liitokset-hapettumat?

      • Tuosta_suunnasta

        vika todennäköisimmin löytyy. Omassa muun merkkisessä autossa (VW) koko pistokepaketti täynnä jotain hapettunutta mömmöä. Puhdistetiin paikat ja suojattiin vaseliinilla sen jälkeen kun testattiin että sumuvalo toimii jälleen. Vika ei ollut VW:n kuten ei aloittajan tapauksessakaan Toyotan vaan suomalaisen "laadukkaan" vetokoukkuasennuksen. Mielenkiintoista keskustelukulttuuria muuten. Kun joku erehtyy kysymään neuvoa Toyotaan liittyen, ryntää yksi ainoa trolli paikalle ja alkaa keskustelemaan itsensä kanssa. Jos tuo räkyttäjä hiljenisi, rauhoittuisi koko Toyotakeskustelu. Trollilla lienee pahoja ongelmia mielenterveytensä kanssa.


    • 0la

      Takasumuvalot ei tarvitsekkaan toimia,kun niitä ei osata käyttää.Siellä ajellaan sumuvalot päällä keskellä kirkastapäivää ja muulloinki kun ei olisi tarvetta.

      • TopiTapsa

        Tarvii toimia, ei mennyt katsastuksesta läpi.


    • ertvwerv

      Se vaan ei toimi se nasta sielä pistokkeessa. Sen kuuluu painua sisään ja tulla ulos kun pistoke irroitetaan. Nyt se on sielä pohjassa jumissa. Laita crceetä sinne, ja sitte pienellä ruuvarilla painelet sitä. Jos ei ala toimimaan, sitten pitää ehkä laittaa koko rasia uusiksi.

    • omahan.on.asia

      Jaa että vikaa etsitään kärryn pistokkeesta, onnea vaan etsinnälle. Minä etsisin aivan muualta.

    • Monttööri

      Vika on vetokoukkun sähkörasiassa olevassa kytkimessä joka on hapettunut tai likaantunut.Itse korjasin vian kytkemällä johdon kytkimen liittimiin väliin.Jos haluaa rasiaan kytkintoiminnan sitten uusi rasia.

    • kiitollinen

      Kiitos tuosta kärrynpistorasia vinkistä,siellä on tosiaan se kytkinnappula ja hapetuksen aiheuttamaa jumitusta. Sieltähän ne valot sai todellakin pelittämään.
      Vielä kerran ISO Kiitos!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6354
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5428
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4279
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      76
      4159
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      76
      1247
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1105
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1070
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      890
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe