Alaikäisen opintolaina

kyllästynyttaistelija

Mitä voi tehdä kun toinen vanhemmista ei anna pankkiin suostumusta opintolainan nostoon?Nuori asuu jo omillaan ja opiskelee.
Piti se tämäkin tilanne kokea, yhteishuoltajuus on sieltä syvältä!
Oikeuteenko tämäkin asia pitää viedä.
Isällä ei ole muu mielessä kuin kosto ja kiusanteko.

6

1404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onsevaanniinkin

      Hae yksinhuoltajuutta sen saa jos kiusaamista

    • eimeilläotetalainaa

      Opintolainaa ei kannata ottaa, kusessa on sitten aikanaan sen kanssa, menee luottotiedot ym. Kyllähän sitä tuputetaan, mutta viisasta on olla ottamatta.

      • väsynyttaistelija

        En minä yksin pysty maksaa vuokria ym. Isä maksaa vain elatusmaksun. Tuet niin pienet opiskelijalle että pakko se laina on saada.


    • lainahuono

      Itsenäisesti asuva alaikäinen saa opintotukea 0-200 euroa vanhempien tuloista riippuen. Mutta mukaan lasketaan vain lähihuoltajan tulot, niin ehkä lähempänä 200. Asumistuki 200, elatusmaksu 150 -200, ja sinun osuus toisena huoltajana noin 150 ? Yhteensä 700-750 kuussa, pärjääminen riippuu asumiskuluista, vaatimustasosta, paikkakunnasta. Jos onnistuu vuokraamaan kimppakämpän tai muun edullisen, voi pärjätä ilman lainaa. Tai jos saa osa-aikatöitä. Tai jos vanhemmat jelppivät. Laina on ikävä vaihtoehto alaikäiselle.

      Nyt kun lapsesi asuu omillaan, voisitko itse vaihtaa pienempään asuntoon ja tukea lasta toisena elatusvelvollisena ?

      Lapsi saa yhteiskunnalta koulutuspaikan (10 000 e /vuosi) aterian koulupäivinä 1200 e /vuosi, pienet tuet 4000 e /vuosi ja isä maksaa elatusmaksun, loput kulut olisit lykkäämässä lapselle itselleen, lainan ottona.

      • väsynyttaistelija

        Opiskelija asuu 600 km päässä joten itse en sinne pysty muuttaa. Tuen kyllä rahallisesti koko ajan. Annan kaiken minkä tuloistani vaan pystyn. En haluaisi hänelle lainoja, jos pystyisin enemmän rahottaa. Pk seudun vuokrat on mitä on. Isältä tulee uo kautta elatusmaksut ripotellen. Mutta eiköhän tässä nyt jotenki sinnitellä menemään ilman lainoja. Olishan se kiva jos isänsä olis edes vähän kiinnostunut auttamaan.


      • pienistäpuroista
        väsynyttaistelija kirjoitti:

        Opiskelija asuu 600 km päässä joten itse en sinne pysty muuttaa. Tuen kyllä rahallisesti koko ajan. Annan kaiken minkä tuloistani vaan pystyn. En haluaisi hänelle lainoja, jos pystyisin enemmän rahottaa. Pk seudun vuokrat on mitä on. Isältä tulee uo kautta elatusmaksut ripotellen. Mutta eiköhän tässä nyt jotenki sinnitellä menemään ilman lainoja. Olishan se kiva jos isänsä olis edes vähän kiinnostunut auttamaan.

        En tarkoittanut, että muuttaisit perässä pk-seudulle, vaan jos pystyt itse muuttamaan pienempään asuntoon, kun yksi lapsista ei tarvitse enää omaa huonettta. Jos isältä tulee elarit ripotellen, KELASTA saa elatusavun kuukausittain ja KELA hoitaa uo:n. PK-seudun vuokrat on kyllä kovia, toisaalta siellä on mahiksia osa-aikatöihin. Seurata voi myös jos 600 km päässä oleva kotikunta jakaa stipendejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6809
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      1209
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      1013
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      814
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      804
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      774
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      761
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      716
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      713
    Aihe