Citroen C4 Cactus. Olen ostoaikeissa. Nyt kysyn asiallisia vastauksia ainoastaan kyseisellä autolla ajaneilta ja omistavilta. Mitä hyviä/huonoja puolia.
Tarkoitus olisi ostaa automaattivaihteinen.
Tarkoitus olisi ostaa automaattivaihteinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Auto on hirvittävän ruma. Jonkinlainen ympäristörikos.
Kaikenlaiset haaleat läjät kirjoittelevat trollejaan ym. p..kaa.
Näiltä sivuilta saat asiallista tietoa:
http://citroen-foorumi.com/index.php
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/
djpoijpoijd kiitti sivuvinkeistä. Tuli luettua lähes kaikki. Nyt tilanne on se, että ensi tiistaina lähden koeajolle. Luultavasti ostan auton ihan näiden nimimerkkien "asiallinenallien" harmiksi. Autosta tuntuu löytyvän niitä ominaisuuksia joita etsin, ainoa joka askarruttaa hieman on melu moottoritiellä, mutta sehän selviää koeajolla.
Olen viestiketjun aloittaja. Nyt 5 viikoa on tullu ajeltua (2800km) Caktuksella ja täytyy sanoa, että olen tyytyväinen. Vaikka se jonkun mielestä näyttää pahalta niin minun mielestä se näyttää päivä päivältä paremmalta.
Vieläkö omistat kaktuksen?
Onnea vaan, millä koneella VTi 82, Puretech 110 vai diesel?
diesel, ajokilometrit nyt yht 33600km.
Se näyttää erikoiselta, kuvissa kummalliselta mutta livenä kiinnostavalta. Vähän väristä riippuen kivalta. Ei missään nimessä pahalta.
Cactus on ruma tötterö.
SITIKKA ON BASKA AUTO!!!!!!!!!!!! TOIMII MITEN SATTUU!!
skodillak on paska.
Cactus on kiva, hyvännäköinen ja jopa 1.2vti82hv moottori on ihmeen pirtsakka, vaikka joku vois muuta luulla.
Semmosta pitäis huomenna mennä kokeileen
C4 Cactus kiinnostaisi myös perheen kakkosautoksi, automaatilla ja 2018 tai uudempi. Ulkonäkö on mielipide kysymys mutta omaan silmään mukavasti erilainen.
Mutta miten on sitikan laatu nykyään? Jälleenmyyntiarvolle ei tarvi ihmettä miettiä, tulisi kakkosautoksi jolla ajetaan seuraavat 6-8 vuotta eli vaihtohetkellä olisi 8-10 v vanha. Nykyinen japsi ollut erittäin luotettava mutta erillaisuus kiinnostaisi, ei jaksaisi ostaa sitä Yarista pihaan
Ihan hyvä valinta. Vaihtoarvoa ei kannata miettiä, koska auto on aina huono sijoitus. Arvo romahtaa uudessa autossa 4 vuoden aikana reilusti yli 50 %. Hyvä käytetty 3 . . 5 vuotta vanha on ok.
Ei Kaktus pärjää suomen oloissa.
Juu ei, voitti kuitenkin talviautovertailussa paljon kalliimpia prermicum autoja.
Just pariviikko sitte ostettiin 27000km ajettu. Pahaa sanottavaa ei juuri löydy. 6vaihteinen automaatti. Vaihteenvaihto on säädetty että vähällä menään,sais vaihdot olla vähän korkeemilla kierroksilla. Ohjaus on keskialueella hieman tahkea jospa se paranis ku tulee kilsoja lisää tai kun auton käyttää viimeisessä takuuhuollossa.
590 km kululutus keskisuomen mutkasissa ja mäkisissä maastossa oli täydellä lastilla 5.91l satanen.
Unehtu parit asiat vm 12/18 ja pata 110hv bensa.
Sulla on vielä ostohuuma päällänsä, palaa asiaa vuoden tai kahden kuluttua ja kerro monesko jakoketju/hihna on menossa ja miten on varoitusvalot välkkyneet.
Laittaa Scanian V 8 koneella kestää ajoa.
öljynvaihto 15000 km välein
jakoketju täsmäytettävä tietokoneohjelmalla
Remmi poikki ja moottori sökö.
Ei se siitä sököksi mene. Uudet venttiilit ja kovaa ajoa.
Hyvin Cactus toiminut 1.5 hdi ja automaatti. Lämmin talvella ja polttoainepihi kesällä 3.5 litraa sadalla.Hyvin pärjää suomen talvessa . Eikä noita mainittuja häiriövaloja ole näkynyt.
Varmaan tekoäly tietää?.